logo
Niedziela, 01 października 2023
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Xyz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2023-09-07 22:05

Czy przypowieść o talentach (Mt 25, 14-30) nie jest potwierdzeniem, że Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy, bardziej uzdolniony, więcej znaczący i mniej? Ten, który dostał jeden talent mógł się poczuć gorszy. Skoro jego pan w niego nie wierzy, słabo go ceni to nie warto się wysilać i pomnażac talent.

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Robson (---.w.knc.pl)
Data:   2023-09-08 10:27

Po równo nie oznacza, ani że właściwie, ani że sprawiedliwie. To błędne myślenie.

Jakby to złoto dostali do przeniesienia, to za sprawiedliwe i właściwe by należało uznać, żeby najsilniejszy niósł najwięcej, a słabszy mniej, a nie żeby każdy niósł po tyle samo i jeden się męczył ciężarem, a drugi męczył myślą, że przecież lekko uniósłby dwa razy tyle.

Z tymi talentami w przypowieści jest podobnie.

Ale kluczowe jest też zrozumienie, że to złoto nie należy do nich: dobrzy słudzy podejmowali jakiś trud (puszczania w obieg) ze świadomością, że nic z tego nie będą mieli sami, wszystko trzeba będzie oddać. Postawa ostatniego sługi to jest "co się będę starał, skoro to i tak nie moje".

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Marzena (---.unreg.tvk.wroc.pl)
Data:   2023-09-11 00:42

W tej przypowieści o talentach (Mt 25, 14-30) nie ma nic na temat tego, aby sługa, który otrzymał tylko jeden talent poczuł się gorszy i przez to nie pomnożył talentów. Przeciwnie on próbuje "zwalić" winę na pana mówiąc, że nie pomnożył talentów, bo bał się, gdyż jego pan jest człowiekiem twardym (który "chce żąć tam, gdzie nie posiał, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał") (Mt, 25, 24)
Wg tej przypowieści nie ma znaczenia ile talentów każdy ze sług dostał. Każdy jest rozliczany tylko z tego, czy te talenty pomnożył czy nie. Przecież drugi sługa, który dostał tylko dwa talenty, ale je pomnożył, otrzymał taką sama nagrodę jak sługa, który dostał pięć talentów. Gdyby sługa, który dostał jeden talent, pomnożył go, to również otrzymałby taką samą nagrodę.
Nie miał więc powodu, aby czuć się gorszym, bo nagroda jest taka sama. Pan Bóg chce każdemu dać taką samą nagrodę niezależnie od tego ile talentów nam dał.

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Estera (---.147.76.49.mobile.internet.t-mobile.pl)
Data:   2023-09-11 02:45

Porównaj to z przypowieścią o siewcy. Tam też ziarno wydaje różny plon (Mt 13,8). Bóg się cieszy i z plonu trzydziestokrotnie go, i stukrotnego. Daje zadania według możliwości. Talenty dostaliśmy po to, żeby je pomnażać. Nieważne ile dostajemy, ważne, co z tym zrobimy. To trochę jak z muzykami: niektórzy są mega zdolni i wykształceni, koncertują po całym świecie. A są i tacy, co grają na gitarze wcale nie super, ale wystarczająco dobrze, żeby prowadzić uwielbienie Boga śpiewem. Czy ci drudzy są gorsi?

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Zxc (---.elpos.net)
Data:   2023-09-11 10:36

Przypowieść o talentach uczy nas, że każdy z nas powinien wykorzystać swoje talenty i umiejętności w sposób odpowiedzialny. Nie powinniśmy ich zakopywać w ziemi, ale pomnażać je i rozwijać. Dzięki temu możemy służyć innym i przyczynić się do budowania lepszego świata.
Przypowieści nie są dosłownymi relacjami wydarzeń. To metafory mające nas czegoś nauczyć. Przypowieść o talentach uczy nas, że każdy z nas powinien wykorzystać swoje talenty w dobry sposób. Nie powinniśmy się bać wyzwań i ryzyka.
Dotyczy tego kto dostał więcej jak i kto dostał mniej tych talentów.

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-09-11 17:06

Te talenty (czyli takie biblijne 'pieniądze') tak naprawdę nie mają wartości materialnej. Stanowią alegorię miłości. Jest więc bez znaczenia, ile się ich początkowo dostało, bo zadanie jest jedno we wszystkich przypadkach. Pomnożyć je, a dostanie się nagrodę. Chyba, że ktoś zaczytuje się w Kreefcie.

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Tomasz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2023-09-11 22:15

Myślę, że nie można mówić o dzieleniu ludzi na kategorie przez Boga. Bóg podchodzi indywidualnie do każdego człowieka, a nie dzieli ludzi na grupy. Chyba, że przyjmiemy, że każdy człowiek ma swoją własną kategorię, to wtedy można by powiedzieć, że w jakimś sensie Bóg dzięki ludzi na kategorie. Ale lepiej chyba powiedzieć, że Bóg podchodzi do każdego człowieka indywidualnie zarówno prowadząc go przez życie jak i osądzając tegoż człowieka.

 Re: Mt 25, 14-30: Bóg dzieli ludzi na kategorie lepszy - gorszy?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-09-18 12:22

Na rekolekcjach usłyszałam: "Kto bardziej kocha dar niż Darczyńcę, jest bałwochwalcą."
Nie każdy z nas jest gotów na przyjęcie wielu darów.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: