logo
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony

Czy jest publikacja komentarzy, bez tekstu objawionego?
Autor: Jono (---.dynamic.inetia.pl)
Data:   2024-06-09 19:36

Witam,

Czytam równolegle dwa przekłady Pisma: Biblię Poznańską jako tekst główny (wydanie z 2022 roku, dodruk wydania I) i podpieram się Biblią Tysiąclecia (wydanie IV) kiedy nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem tekst, bo zawiera wiele ciekawych przypisów, innych niż BP.
Daje mi to sporo przyjemności.

Przypisy dotyczą głównie różnic w interpretacji niektórych słów, różnic w tłumaczeniu, wyjaśniają znaczeni słów, wyjaśniają motywy postaci, albo dlaczego w danym okresie historycznym takie zachowanie uchodziło za normalne, wzajemne stosunki pomiędzy narodami itd.
Kto czytał, widział - ten wie, o co mi chodzi.

I tu moje pytanie: czy jest książka, opracowanie, które zawiera same komentarze i przypisy do PŚ, i którą można mieć otwartą równolegle podczas lektury PŚ?
Ale chodzi oczywiście o coś dla szarego czytelnika, nie naukowca.

Pozdrawiam.

Re: Czy jest publikacja komentarzy, bez tekstu objawionego?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-06-13 11:19

Całe mnóstwo. Jest Katolicki komentarz z serii prymasowskiej, są bardziej popularne komentarze, są też komentarze patrystyczne.

Data:   2024-06-13 23:24

Ok, chyba znalazłem to, o czym mówisz. Solidne tomiszcze ponad 2200 stron autorstwa 76 biblistów. Tak, wygląda, że tego szukam.

Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-06-14 08:17

Są jeszcze :
- "Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego - komentarz katolicki i ekumeniczny na XXI wiek" (księża Werbiści)

- są komentarze do poszczególnych ksiąg ks. Chrostowskiego

- jest Peter_M_Wyklad Pisma Świetego Starego Testamentu (nie wiem, czy jest też Nowego) - Pallotinum (ale to raczej z drugiej ręki, bo wydanie 1970)

- warto zwrócić uwagę na "Praktyczny komentarz do Nowego Testamentu" bp. Romaniuka

- jest Komentarz KUL

- jest ilustrowana "Biblia dla każdego"

Z patrystyki są komentarze różnych Ojców z pierwszych wieków, w tym Orygenesa, Hieronima, Augustyna, Teodoreta z Cyru. Wydano też szereg zbiorów tematycznych (np. "Modlitwa Pańska - komentarze Ojców Kościoła IV-V wiek), podobne są np. o Eucharystii.

Prawdę mówiąc, każdy z nich ma swój charakter. Jeśli chcesz, napisz, może będę mógł pomóc wybrać.

Data:   2024-06-14 20:47

Dzięki za sugestię.

Poszperałem trochę w sieci i znalazłem lżejszą wersję - przynajmniej wg opinii czytelników - "Katolickiego komentarza biblijnego", a mianowicie "Trudne fragmenty biblii" (Walter C.Kaiser Jr., Peter H.Davids, F.F. Bruce, Manfred T.Brauch) z Prymasowskiej Serii Biblijnej.

Porównałem też próbki obu pozycji i jak rozumiem tekst, "Trudne fragmenty biblii" bardziej przypadły mi do gustu. Dość droga pozycja, ale wydaje się warta swojej ceny.

Zastanawiam się też nad "Międzynarodowym komentarzem do Pisma Świętego". Chociaż ten komentarz wydaje się dla mnie nieco zbyt ciężki, jednocześnie zawiera ogrom fascynujących informacji. W sumie wrażenie ciężkości może wynika jedynie z tego, że dostaje się takie nieprzebrane morze wiadomości, że chciałoby się ogarnąć wszystko na raz, a trzeba mozolnie czytać :).

W sumie te dwie wspomniane pozycje to rewelacja.
Zwrócę też uwagę na inne wspomniane przez Ciebie tytuły.
Dziękuję za pomoc. To właściwe miejsce, aby zadać pytanie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: