logo
Sobota, 14 czerwca 2025
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Michał (194.9.79.---)
Data:   2025-05-18 12:45

Szczęść Boże. Czytałem o tym i próbowałem znaleźć odpowiedź, ale nie mogę znaleźć konkretnego stwierdzenia jak dokładnie jest odnośnie właściwego rozumienia (odnośnie tego o co konkretnie poniżej zapytam - tam przedstawię dwa rozumienia, dwa akcenty), dlatego chciałbym poprosić o wyjaśnienie. A chodzi mi o 3-trzecie, aktualne, przykazanie Kościelne:

"3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą".

To co chcę jasno wyjaśnić jest to: przykazanie mówi o przyjmowaniu komunii świętej - to jest dla mnie jasne. Mówi też, że "przynajmniej raz w roku" - to też rozumiem - oznacza to to co mówi, czyli minimalnie jedne raz w ciągu roku. Ale chciałbym poprosić o jasne stwierdzenie, czy będzie spełnione to przykazanie, jeśli przyjmie się komunię świętą raz lub nawet więcej niż to minimum, czyli wiele razy - ale poza okresem wielkanocnym - to czy właśnie będzie wtedy to przykazanie kościelne również spełnione, czy nie?

Zatem:

1. Czy akcent w tym przykazaniu jest na ten pierwszy człon (czyli "przynajmniej raz w roku"), i wtedy spełni się to przykazanie kiedy w dowolnym momencie roku jedne raz przyjmie się komunię świętą (czy to w okresie wielkanocnym lub w adwencie lub w dowolnym innym momencie roku - i nie musi być to okres wielkanocny)?

2. Czy może akcent w tym przykazaniu jest na ten drugi człon, a zatem taki, że nawet jeśli 315 razy w roku przyjmie się komunię świętą, codziennie raz, a nie przyjmie się komunii świętej ani razu w ciągu tych 50 dni okresu wielkanocnego, to czy wtedy to przykazanie Kościelne nie-jest spełnione, i aby je spełnić, to należało by - oprócz tych 315 przyjętych komunii świętych w ciągu całego roku poza okresem wielkanocnym - przyjąć przynajmniej ten 316 raz, jednego z tych 50 dni okresu wielkanocnego?

Nie pytam lękowo ani faryzejsko, tylko ciekawi mnie rozumienie samej tej litery tego przykazania, by zrozumieć, czy ma ona rozumienie "1" czy "2".

Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2025-05-18 13:28

Mowa jest tu o tym, że Komunię Świętą masz przyjąć przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym, a później według uznania, choć jeśli dbasz o stan swojej duszy będziesz robił to częściej.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: EmGie (---.116.166.39-bartnet.pl)
Data:   2025-05-18 13:35

Wg mnie muszą być spełnione te 3 warunki, czyli raz w roku, w okresie wielkanocnym i przyjąć Komunię św.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2025-05-18 14:15

Przyjęcie Komunii św. raz lub dowolną liczbę razy w roku, ale poza okresem wielkanocnym, nie jest spełnieniem tego przykazania.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Kaśka (---.96.192.169.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2025-05-18 14:32

Ważne są tutaj obie części: to "raz w roku" musi być "w okresie wielkanocnym."

Natomiast chyba źle liczysz tak zwany "okres wielkanocny" w jakim musisz przyjąć Komunię świętą. Bo niby zgadza się, że sam okres wielkanocny, czyli od Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego to jest 50 dni. Ale do spełnienia warunku o "wielkanocnej komunii" ten okres jest liczony inaczej.
Decyzją KEP czas ten rozpoczyna się od Środy Popielcowej. Czyli jest na to również cały Wielki Post. Jeśli natomiast chodzi o koniec tego okresu, to nie jestem pewna czy w całej Polsce, czy tylko w niektórych diecezjach, po niedzieli Zesłania Ducha Świętego (koniec okresu wielkanocnego), na przyjęcie Komunii świętej wielkanocnej jest jeszcze dodatkowy tydzień, do niedzieli Trójcy Świętej. Piszę, że "nie jestem pewna", ponieważ w niektórych diecezjach na zakończenie (niedziela Trójcy Świętej) mówi się, że "w diecezji xxx dziś kończy się okres Komunii wielkanocnej", co sugeruje, że nie wszędzie. Nie chcę więc brać tego na swoje sumienie ;) O ten tydzień lepiej spytać księdza w swojej diecezji.

Jest więc na spełnienie tego przykazania dużo więcej czasu, niż piszesz.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Kaśka (---.96.192.169.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2025-05-18 15:42

Cytuję: "- Podczas 205. Konferencji Episkopatu Polski Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w Warszawie, dnia 21 marca 1985 roku, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje czas Komunii wielkanocnej, obejmować będzie okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej."
(Za zgodność: + Wojciech Polak
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.)

Zauważ jeszcze, że ten "okres wielkanocny" musi być ważny, ponieważ raz w roku należy się także spowiadać. Ale w przypadku spowiedzi nie ma ani słowa o okresie wielkanocnym. Czyli można się wyspowiadać w dowolnym dniu roku. A przy Komunii czas jest określony.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Katarzyna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2025-05-18 16:52

Aż musiałam to sprawdzić. Widać przykazania na przestrzeni lat zmieniono. Wstyd się przyznać - nie wiedziałam. Za moich dziecięcych czasów, gdy się uczyło ich jedno brzmiało tak i zawierało dzisiejsze 2 i 3 - "Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasie wielkanocnym komunię świętą przyjmować".

-----

Zmiana była w roku 2003.
moderator

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Michał (194.9.79.---)
Data:   2025-05-19 17:42

Dziękuję za wasze odpowiedzi. Teraz rozumiem. Zatem nieważne ile razy w roku przyjmie się komunię świętą ➜ poza tym przeznaczonym na to „czasem komunii wielkanocnej” ‒ tylko należy ją przyjąć dokładnie w tym okresie (minimum raz).

Ta starsza wersja przykazania była łatwiejsza – dla mnie – w odbiorze, bo tam było napisane „w czasie wielkanocnym…przyjmować”. A w nowej wersji, to słowo „raz w roku”, robi jakoś w moim mózgu taką dwuznaczność. Gdyby brzmiało: „Przynajmniej raz […], w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą”, to łatwiej było by mi zrozumieć, że chodzi wyłącznie właśnie o okres wielkanocny. Ale teraz już rozumiem.

Tak jak napisałaś Kasiu, ważne są tutaj obie części - że to "raz w roku" musi być "w okresie wielkanocnym."

Ciekawostka: zgodnie z tym co podaliście, wpisałem w internetowy kalkulator dni datę początkową 05.03.2025 (Środa Popielcowa) oraz datę końcową 15.06.2025 (Niedziela Trójcy Świętej) i z wyliczenia wyszło, że w tym roku 2025 „czas komunii wielkanocnej” wynosi 102 dni.

Z Panem Bogiem.

 Re: Akcent w 3-trzecim przykazaniu kościelnym.
Autor: Kaśka (---.96.192.169.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2025-05-19 18:37

No popatrz, czyli dwa razy więcej dni. Nie chciało mi się liczyć, a lubię takie ciekawostki. Dziękuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: