logo
Wtorek, 10 grudnia 2019
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy dawac datki zebrakom pod kosciolem?
Autor: Justyna (---.jeleniag.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2004-03-12 18:11

Czy jeli spotkam przed kocioem jakiego klczcego czowieka, ktry, chocia niezbyt biednie ubrany, ebrze o datki, to czy powinnam co zrobi? Jeli nie mam przy sobie pienidzy, to co mam zrobi? A jak mam postpi, gdy grupka dzieci zbierze si wok niego i zacznie go zaczepia? Dzisiaj (jest 12. 03.2004r.) miaam tak sytuacj i nie wiem, czy musz si z tego spowiada, e nie powiedziaam tym dzieciom, eby si odczepiy od tego czowieka. Najgorsze byo to, e czuam potrzeb pomocy, a nie pomogam z -jak myl- bachego powodu... po prostu si wstydziam. Byo mi dziwnie gupio, wic poszam spod kocioa do domu z wyrzutami sumienia. Prosz o pomoc.

Re: Czy dawac datki zebrakom pod kosciolem?
Autor: A.D. (---.icpnet.pl)
Data:   2004-03-13 00:09

Cze Justyna!

Czy dawa? Oczywicie! Jednak jest kilka wanych spraw, o ktrych warto pamita
Pierwsza, to taka eby okaza "rozsdne miosierdzie". Chodzi o to, e nie bardzo wiadomo na co taki czowiek te pienidze wyda..... sam czsto kiedy nie mam czasu, albo moliwoci te pienidze daj, jednak kiedy one s robi inaczej:
po prostu kupuj dla tego czowieka chleb lub co innego i wtedy wiem, e nie wyda ich na co "gupiego", a jest najedzony.
Wyroczni i prorokiem nie jestem, ale pisz Ci co usyszaem i co sam stosuj..
Co do ubrania, to chocia jeszcze nie spotkaem dobrze ubranego ebraka, to chyba sam fakt takiej czynnoci jest ju do upokarzajcy, wic chyba nikt nie robiby tego gdyby nie musia, a ubranie mg dosta od kogo z ludzi lub z pomocy spoecznej.

Ps. niestety te opory i wyrzuty sumienia mi te si zdarzaj. Trudno jest podej do czowieka, ktry inaczej wyglda i pachnie w obecnoci innych ludzi. Dzi miaem tak sytuacj i te byo mi ciko, a czowiek odszed godny.

Autor: Pax (---.ima.pl)
Data:   2004-03-13 12:07

Myl, e potrzeba tutaj wanie wyobrani miosierdzia( o ktrej mwi Papie). Czasami bardziej moe kto potrzebowa modlitwy ni pienidzy. Czy pijakowi, palaczowi, narkomanowi da pienidze? lepiej rzeczywicie da co do jedzenia. Spotykam ebrakw ktrzy od wielu lat, pod tym samym kocioem ebrz, a nie s jeszcze starzy. Przez te kilka lat ten czowiek nic, kompletnie nic nie zrobi ze sob, tylko poszed po linii najmniejszego oporu. Tyle ludzi z powodzeniem chocia te z pewnym trudem, pracuje na ycie zbierajc zom, puszki, makulatur, pilnujc samochodw itd. Oczywicie to moe jest dla nich za mao, takim mona pomc. Inni natomiast beztrosko wycigaj rk i ciesz si, e s na utrzymaniu kocioa. Jeli by porozmawia np z prowadzcymi jadodajnie Caritasu, punkty pomocy, to mona si przekona, e jest wielu bezdomnych i innych ktrzy wanie nie chc zerwa z takim yciem, oni potrzebuj troch innej pomocy. Zawsze, jeli starczy odwagi mona porozmawia z takim czowiekim, zapyta czego potrzebuje, co by zjad, w jakiej jest sytuacji. Moe si okaza, e dany czowiek jest niezdolny do waciwego sporzytkowania ofiary. Wikszym dobrem moe si okaza nie da i zmusi do mylenia, ni da. Oczywicie chyba zawsze jest to dramat yciowy dla tych biednych ludzi. Kady przypadek jest inny. Ale w chwili wtpliwoci mona pomodli si za nich, a ofiar wrzuci do skarbony "na chleb w. Antoniego" albo do puszki Caritasu. Pozdrawiam

Autor: Agatonika (---.tomaszow.mm.pl)
Data:   2004-03-13 22:40

Witam,
znalazam kiedy pewien cytat dotyczcy podanego tematu, ktry do czsto(niestety te nie zawsze...) pomaga mnie osobicie rozwia wtpliwoci nt. jamuny. Autorem sw jest wity Proposzcz z Ars. Oto one:
S tacy, ktrzy mwi:"Och! Zy czyni z tego uytek". Niech robi z tego uzytek, jaki chce, biedny bdzie osdzony z tego, co zrobi z wasz jamun, a wy bdzieicie osdzeni z samej jamuny, ktr mogliscie da, a ktrej nie dalicie."
Pozdrawiam - "Agatonika"

Autor: Ika (---.wolow.sdi.tpnet.pl)
Data:   2004-03-15 00:13

Witaj Justyno!
Jezus widzia ndz ludu,wspczu i pomaga.My powinnimy rozumie i dzieli si.Przede wszystkim powinnimy nauczy si widzie:widzie i sucha,aby zrozumie i wspczuJake bezsilna jest jednostka wobec zamieszanej sytuacji gospodarczej wsplczesnego wiata!Bogaci staj si coraz bogatsi, biedni staj si biedniejsi-takie s prawa wspczesnej ekonomii...
Dzielenie si oznacza nadziej i rado,jest spraw serca i spraw mioci.Powinnimy umie si dzieli,kady wedug swoich moliwoci,zawsze w wiadomoci,i to co czyni si dla ubogich,czyni si dla Pana.

"Niech oko twoje nie bdzie skpe w czynieniu jaomuny.
Nie odwracaj twarzy od adnego biedaka,a nie odwrci si od ciebie oblicze Boga.
Bdziesz mia mao-daj mniej,ale nie wzbraniaj si dawa nawet z niewielkiej wasnoci.Tak zaskarbisz sobie wielkie dobra na dzie potrzeby..."
Tb 4,7-9

Dzialog z anioem: Id poam z potrzebujcym chleb mioci,poniewa dawanie jest yciem-powiedzia anio;lecz czy ja musz dawa wci i wci,nigdy nie przestajc?O,nie-powiedzia anio-bd uczciwy wstosunku dosiebie i przesta dawa wtedy,gdy Bg przestanie dawa tobie.
Pozdrawiam
Ika

Autor: Lili (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2004-03-15 09:25

Myl, e rozsdnie jest wspiera (pienidzmi lub wasn prac) instytucje zajmujce si pomoc biednym. To pozwala unikn wtpliwoci, na co si daje (cho, oczywicie, nie zawsze i nie wszystkich), a czyni zado obowizkowi wspomagania sabszych.

Autor: Jan (---.proxy.aol.com)
Data:   2004-03-15 10:27

Szczesc Boze !
Pytanie niby jasne i proste, ale z odpowiedzia bedzie juz gorzej... Osobiscie podchodze do kwestii datkow dosyc ostroznie. Jeszcze kilkanascie lat temu nie noglem przejsc obojetnie obok wyciagnietej dloni, ale na skutek zlych doswiadczen, udzielam datkow selektywnie. Nie ma szans na datek pijaczek, ktory zbiera na wino marki wino. Nie dawalem i nie daje kobietom rumunskim z dziecmi na reku, gdyz wiadomo o "mafijnosci" tego procederu. Z zebrzacymi dziecmi wyglada to roznie. Jezeli dziecko prosi o zlotowke na bulke, to zazwyczaj proponuje mu kupno czegos do jedzenia. Niestety, przewaznie interesuje ich tylko gotowka i odmawiaja przyjecia datku w naturze. Wowczas nie daje nic, bo jego intencja byla nieczysta. Nie wiem, czy nie pojdzie za chwile do sklepu i nie kupi papierosow lub alkoholu? Kilka lat temu spedzilem tygodniowy urlop w przepieknym Toruniu. Codziennie rano chadzalem do ogrodka-kawiarenki na rynku, na poranna kawe i prasowke. Juz pierwszego dnia podszedl do mnie chlopczyk i poprosil; "prosze pana, jestem glodny, niech pan mi da zlotowke". Zaproponowalem, zeby sie dosiadl i zjadl sniadanie ze mna, na co ochoczo przystal. Boze, jak on lapczywie jadl, byl tak wyglodzony, ze balem sie o jego zdrowie. Na drugi dzien umowilismy sie w "starym" miejscu i rozmawialismy o jego rodzinie. Swojego ojca widywal sporadycznie, tylko w przerwach pomiedzy wyrokami, a matka-alkoholiczka nim sie nie interesowala. Rodzenstwa nie posiadal, wiec zyl ulica i tym co ulica mu dala. Przez caly tydzien wspolnie jadalismy sniadania, pokazywal mi niektorych zebrakow, ze ten to pijak, ten zlodziej, a ten ma chorego brata... Dlugo jeszcze po powrocie do domu myslalem o tym chlopcu, ktorego potrzeby byly nieklamane i prawdziwe. Wydalem na niego ok. 100 zlotych, ale te pieniadze nie byly w stanie uspokoic mojego sumienia. Czy sumienie ma w ogole wymierna wartosc...?
Pozdrawiam serdecznie - Jan

Autor: paskalina (---.chello.pl)
Data:   2004-03-15 23:48

Agatoniko, bardzo Ci dzikuj za ten cytat. Myl, e kady powinien sobie to wzi do serca.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: