logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego sw. Jan zaleca się nie modlic za grzeszących przeciwko Duchowi Sw.?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-03-01 21:33

zastanowilo mnie ostatnio pewne zdanie z Pisma Sw.

Sw. jan w swoim pierwszym liscie pisze:
1J 5,16
Jeśli ktoś spostrzeże,
że brat popełnia grzech,
który nie sprowadza śmierci,
niech się modli, a przywróci mu życie;
mam na myśli tych,
których grzech nie sprowadza śmierci.
Istnieje taki grzech,
który sprowadza śmierć.
W takim wypadku nie polecam, aby się modlono5.

przypis;
"Grzech, który sprowadza śmierć" - to zapewne grzech przeciwko Duchowi Świętemu (Mt 12,32), przeciwko prawdzie, głoszonej przez Apostołów. Św. Jan nie zabrania modlić się za odstępców, ale i nie zaleca.

dlaczego? przciez dla takich ludzi chyba jedynym raunkiem moze byc wlasnie modlitwa wstawiennicza, bo sami nie sa w stanie uwolnic si z tego grzechu...
Co to znaczy ze sw.Jan nie zabrania,ale nie zaleca? przeciez jako natchniony Duchem Sw. powinien byc pewny jak się powienno postępowac, a jak nie.

 Re: Dlaczego sw. Jan zaleca się nie modlic za grzeszących przeciwko Duchowi Sw.?
Autor: andy pandy (---.gprsbal.plusgsm.pl)
Data:   2006-03-01 23:07

Wielu z nas , ba większość ludzi jest naprawdę malej wiary. Usilujemy zglębić sprawy Boże a " "Duch wieje dokąd chce." Zalecenie Sw. Jana zapewnie jest po to abyśmy niepotrzebnie nie przywiązywali się do ludzi , którzy na skutek wlasnej zatwardzialości wybierają śmierć. Zapewnie po to ,abyśmy jeszcze bardziej nie tracili wiary , gdy prośby nasze nie zostaną przez Najwyższego wysluchane i grzesznik się nie nawróci. Bo tylko On wie wszystko najpelniej i najlepiej nie my. Czyli inaczej mówiąc dla naszego dobra.

 Re: Dlaczego sw. Jan zaleca się nie modlic za grzeszących przeciwko Duchowi Sw.?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-02 09:32

Wczorajszy I odcinek w TV 1 filmu pt. "Św. Piotr" ( dzisaj II cz. po 20.00 ) , obok wielu wspaniałych dialogów, pokazał ten powiazany z w/w myślą.
" Tylko Bóg zna swoich nieprzyjaciół ".
Dlatego ostatecznie, naszym fundamentalnym zadaniem jest jednak modlitwa za wyżej wymienianych. Kontekst biblijny, zasadny interpretacji tekstu biblijnego na wspomniany fragment, zapewne dość szeroko mogą się wypowiedzieć. Fundamentalizm biblijny i skrajne rozumienie - nie mają tutaj zastosowania.
Tylko Bóg zna swoich nieprzyjaciół. Z nas, nawet papież, nie jesteśmy wstanie ostatecznie wskazać, kto tak naprawdę grzeszy przeciwko Duchowi Św. Jest też specyficzna antyteza biblijna. Jak to jest, że Bog jest wstanie odpścić wszystkie grzechy a zarazem mamy fragmenty mówiące , że jednak jest "jakiś" , którego nie odpuści. Więc odpusci czy nie odpuści ? Na szczęscie polecenie Św. Jana jest tylko poleceniem a nie dogmatem wiary. Na szczęscie.
Ricardo

 Re: Dlaczego sw. Jan zaleca się nie modlic za grzeszących przeciwko Duchowi Sw.?
Autor: Cz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-02 10:46

Wiesz, to jest tak, że dla mnie to zdanie jest jakby ratunkiem. Gdyby go nie było, miałabym poczucie, że zaciągam grzech nie modląc się np. za Stalina, Hitlera, itd. A to jest ponad moje siły. Po prostu zostawiam ich w rękach Boga. Nie wiem, czy trafili do piekła czy zdołali sie przed śmiercią uratować, jak "dobry łotr". Czuję ulgę, że mogę sobie "odpuścić" modlitwę za nich (i w podobnych przypadkach). Pan Bóg poprzez to zdanie Pisma Świętego uchronił mnie od ciężaru ponad moje siły... :)
Pozdrowienia :)

 Re: Dlaczego sw. Jan zaleca się nie modlic za grzeszących przeciwko Duchowi Sw.?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-03-02 12:28

Z cyklu: J. Salij, Praca nad wiarą
ZA KOGO POWINNIŚMY SIĘ MODLIĆ?
Jakby jakiś kolec tkwią we mnie słowa Apostoła Jana: „Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie. Mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci. Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć i w takim wypadku nie polecam, aby się modlono” (1 J 5,16). Mam w rodzinie osobę, która chyba straciła wiarę, a w każdym razie nie robi chyba nic, żeby życie wiary w sobie podtrzymać. Modlę się za nią, ale pod wpływem tego tekstu nasuwają mi się myśli, że może to bezskuteczne i bez sensu. A przecież Kościół ciągle się modli o nawrócenie grzeszników. Czy tylko za takich, którzy są świadomi swoich win?

Bardzo przekonująco wyjaśnił ten postawiony przez Apostoła Jana znak zapytania co do skuteczności modlitwy za wielkich grzeszników święty Tomasz z Akwinu: Tylko cud może sprawić nawrócenie takich ludzi, cud na miarę wskrzeszenia umarłego. Oczywiście, dla Boga nie ma nic niemożliwego. Ale zarazem zwyczajną modlitwą nie wyprosimy ani wskrzeszenia umarłego, ani nawrócenia zatwardziałego grzesznika. W takich sprawach Bóg wysłuchuje tylko swoich wielkich przyjaciół (De malo, q. 3 a.15 ad 3).

Krótko mówiąc, niech Pani swojej modlitwie za tę bliską sobie osobę nadaje jakieś nowe wymiary. Potrzebna jest większa i gorliwsza modlitwa za tę osobę niż dotychczas. Niech Pani modlitwa płynie z życia coraz bardziej ukierunkowanego ku Bogu. I niech Pani próbuje jakoś zaradzać temu, że Pani modlitwie wiele brakuje. Na przykład niech w Pani modlitwie za tę osobę pojawiają się następujące wątki: „Jezu, przecież Ty masz moc tak przemienić moje serce, aby mnie uczynić wielkim Twoim przyjacielem! Wiem, że jestem tego niegodna. Wiem, że nawet jeśli mnie przyjmiesz na najmniejszą w Twoim Królestwie, to i tak nie zmieszczę w sobie tego bezmiaru Twoich darów, jakimi chcesz mnie obdarzać. Ale Ty, Panie Jezu, masz moc, mimo że jestem taka marna i grzeszna, przynajmniej mojej modlitwie za tego człowieka nadać taką wartość, jakby to się modlił za niego ktoś z najbliższych Twoich przyjaciół. Przecież Ty możesz, Panie Jezu, modlitwę nawet tak niegodnego człowieka jak ja wypełnić Twoim Duchem Świętym i uczynić ją skuteczną!”

Właśnie pragnienie zaradzenia różnym brakom naszej modlitwy skłania wielu ludzi do szukania pomocy u Matki Najświętszej. „Jeśli masz wielkiemu królowi do zaofiarowania zaledwie dwa jabłka - wyjaśniali znaczenie maryjnej protekcji dawni kaznodzieje - to ten twój dar, sam w sobie niewart królewskiej uwagi, stanie się dla króla darem bezcennym, jeśli sama matka króla weźmie cię ze sobą na audiencję, położy twoje jabłka na złotej tacy i w twoim imieniu wręczy je królowi”.

Może się mylę i obym się mylił, ale mam takie wrażenie, że dzisiaj za mało i zbyt rzadko modlimy się wzajemnie za siebie. Dziś nawet wierzący rodzice nie zawsze modlą się za swoje dzieci. Toteż bardzo serdecznie ucieszyłem się listem Pani i postanowiłem wykorzystać go, ażeby powiedzieć coś więcej na temat znaczenia modlitwy wstawienniczej.

Zwłaszcza dwie wątpliwości nachodzą nas nieraz na temat modlitwy wstawienniczej. Po co Panu Bogu nasza modlitwa za innych? - myślimy sobie czasem. - Przecież On i bez naszej modlitwy wie, co jest potrzebne Jego dzieciom!

Druga wątpliwość dotknąć może nas wtedy, kiedyśmy bardzo głęboko doświadczyli tego, że Jezus Chrystus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Naszym Orędownikiem u Przedwiecznego Ojca jest sam Pan Jezus. Słowo Boże poucza nas, że „On zawsze żyje, aby się wstawiać za nami” (Hbr 7,25). Czyżby zatem - ogarnie nas czasem niepokojąca myśl - nawet Jego wstawiennictwo za nas było niewystarczające, skoro powinniśmy jeszcze modlić się za siebie wzajemnie?

Zanim podejmiemy te dwa pytania, warto sobie uprzytomnić, jak wysoko modlitwa wstawiennicza jest ceniona w Piśmie Świętym. Chyba wszyscy mamy w pamięci poruszające sceny targowania się Abrahama z Bogiem o los Sodomy (Rdz 18,23-33), modlitwy Mojżesza podczas bitwy z Amalekitami (Wj 17,8-13) oraz w czarnej godzinie odstępstwa, kiedy lud oddawał się kultowi złotego cielca (Wj 32,9-14). Do liczby wielkich błagalników za grzeszników i za cały lud Boży należy ponadto Samuel (1 Sm 7,8; 12,23), a także Jeremiasz (Jr 14,11; 15,1; 2 Mch 15,13n).

W Księdze Ezechiela znajduje się skarga samego Boga, że daremnie czeka On na orędowników, którzy przeszkodziliby Mu karać grzeszników: „I szukałem wśród nich człowieka - skarży się Bóg na brak jakiegoś wielkiego wstawiennictwa, które pozwoliłoby Mu okazać miłosierdzie niewiernemu ludowi - który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede Mną, by bronił tej ziemi i przeszkodził Mi w jej niszczeniu, a nie znalazłem takiego” (Ez 22,30).

O co tu chodzi? - zapytajmy. - Dlaczego swoje miłosierdzie wobec jednych ludzi Bóg uzależnia od wstawiennictwa innych ludzi? Dlaczego nawet Jezus Chrystus, jedyny Pośrednik między Bogiem a nami, nie zniósł potrzeby naszego wzajemnego wstawiania się za siebie?

Sens i potrzebę modlitwy wstawienniczej wyjaśniłbym mniej więcej następująco: Ostatecznym celem wszelkich próśb, jakie zanosimy do Boga - również próśb w sprawach doczesnych - jest zbawienie wieczne moje i tych, za których się modlę. Otóż zbawienie wieczne jest to wypełnienie Bogiem i upodobnienie się do Boga na całą przeznaczoną danemu człowiekowi miarę. Bóg zaś jest Miłością, zatem zbawienie jest to maksymalne upodobnienie do Tego, który jest Miłością.

Stwarzając nas na swój obraz i podobieństwo, Bóg od samego początku uzdolnił nas do wzajemnego obdarzania się i do nawiązywania między sobą różnorodnych relacji miłości. Otóż jednym ze sposobów okazywania sobie miłości sięgającej aż naszego celu ostatecznego jest modlitwa wstawiennicza. Dzięki tej modlitwie związujemy się wzajemnie jakby systemem duchowych naczyń włoskowatych, który nam umożliwia jakąś realną wspólnotę dóbr duchowych.

Modlitwa wstawiennicza działa na zasadzie przyjacielskiego manewru oskrzydlającego. Z jednej strony, zwracamy się do Boga, który tylko jeden jest źródłem łaski, nawrócenia i zbawienia. Samemu Bogu polecamy tego kogoś, na kim nam bardzo zależy, bo przecież to On go stworzył na swój obraz i podobieństwo, a zarazem tylko On jeden może go do zbawienia doprowadzić.

Z drugiej zaś strony, za pomocą modlitwy wstawienniczej w nas samych kształtuje się postawa duchowego zwrócenia się ku tym, za których się modlimy, a to niewątpliwie przyczyni się do tworzenia się i wzmacniania owych łączących nas wzajemnie duchowych naczyń włoskowatych, o których przed chwilą wspomniałem.

To właśnie dlatego czymś tak bardzo ważnym jest to, żebyśmy się wzajemnie za siebie modlili. I właśnie dlatego nasza wzajemna modlitwa za siebie nie tylko nie narusza jedyności Chrystusowego pośrednictwa, ale przeciwnie: Chrystus Pan, jedyny Pośrednik między Ojcem Przedwiecznym i nami, również w ten sposób przybliża nas do swojego Ojca, że kształtuje nas we wspólnotę osób wzajemnie sobie pomagających i wzajemnie za siebie odpowiedzialnych.

Toteż nic dziwnego, że w Nowym Testamencie znajduje się tak wiele świadectw modlitwy wstawienniczej i tak wiele wezwań do takiej modlitwy. . Na przykład, kiedy pierwszy z Apostołów, Piotr, znalazł się w więzieniu, „Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga” (Dz 12,5). Rzecz jasna, była to modlitwa w tej przestrzeni duchowej, którą otworzył przed nim Chrystus, jedyny Pośrednik między Bogiem i ludźmi.

„Nie przestajemy za was się modlić i prosić Boga - wyznaje Kolosanom Apostoł Paweł - abyście doszli do pełnego poznania Jego woli” (Kol 1,9). Ale z drugiej strony, również świętemu Pawłowi zależy na tym, ażeby inni modlili się za niego: „Proszę was, bracia, przez Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez miłość Ducha, abyście udzielali nam wsparcia modłami waszymi za mnie do Boga” (Rz 15,30).

Tekstów tego rodzaju jest bardzo wiele w Nowym Testamencie. Obyśmy tylko umieli je zauważać praktycznie, tzn. obyśmy słyszeli zawarte w nich wezwanie do modlitwy za siebie wzajemnie. Oby przynajmniej rodzice częściej modlili się za swoje dzieci, a małżonkowie za siebie wzajemnie.

 Re: Dlaczego sw. Jan zaleca się nie modlic za grzeszących przeciwko Duchowi Sw.?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-03-03 07:51

Droga Ewo,
W czwartek wieczorem zanoszac chleb spotkalem Johna, Greka byl swoim garazu. Choc nie chcial, twierdzac, ze nie wierzy I w kosciele go nie zobacze, dlugo rozmawialismy o Bogu.
Pytal:
· czy tylko Chrzescijanie beda zbawieni;
· czemu katolickich ksiezy obowiazuje celibat, a Ortodoksyjni sie zenia;
· o Buddystow;
· o Marie Magdalene;
· co robil, P. jezus miedzy 12 I 30 rokiem zycia czemu nic w biblii nic o tym nie ma
Mowilem mu m.in o:
· Sw Ignacym, choc chodzil do szkoly imienia Sw. Ignacego nie slyszal o nim.
· 70 letniej Sophie, ktora teraz z ciekawoscia czyta pismo sw;
· tym kiedy pojdzie ze mna do kosciola;
· Wstawiennictwie Abrahama za Sodome, o ktorej nie slyszal;
· ze Bog stworzajac nas na Swoje podobienstwo, oczekuje od nas posluszenstwa, wiary I milosci;
· ze nikt nie jest bezludna wyspa;
· modlitwie.
Po powrocie do domu otworzylem Biblie I czytalem m. in.:
Mt7:”.7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 8 Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą…
12 Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. 13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!
15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami*. …
21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie…. 24 Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. …
28 Gdy Jezus dokończył tych mów, tłumy zdumiewały się Jego nauką. 29 Uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak ich uczeni w Piśmie*.

Z dzisiejszych czytan Iz 58….
4 Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości. 5 Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu? 6 Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; 7 dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków.

Dzisiaj zaspalem na 7 i poszedlem na Msze Sw o 9.05. Gdy zastepczy ksiadz w kazaniu powiedzial dwa razy o wzajemnej milosci, ze Chrzescijan poznac mozna, ze sie wzajemnie miluja, przypomnialo mi sie, ze wczoraj wlasnie powiedzialem Johnowi Jn5:35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.
Dziekuje Michale za Twoja wypowiedz z “ZA KOGO POWINNIŚMY SIĘ MODLIĆ?”, ktyora jakgdyby potwierdzamoja wczorajsza pzrygode z Johnem.
Jurek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: