logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak nie byc letnim?
Autor: M. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-23 17:20

Witam.
Jakis czas temu odszedlem troche od Kosciola. Niby chodze co niedziela na msze ale czesto jestem tam tylko cialem. Moja wiara jest bardzo chwiejna i w koncu bym chcial pojsc w ktoras ze stron zeby nie byc letnim tylko zimnym albo goracym. Bede wdzieczny za wszelkie rady dotyczace mojej sytuacji ktore mi pomaga i prosze o modlitwe...
pozdrawiam
Maciek

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Jolka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-23 20:22

Witam Cię bardzo mocno,

To, że zacząłeś chodzić do Kościoła oznacza, że taka "letniość" Cię nie satysfakcjonuje i szukasz bardziej wyraźnego kształtu swojej wiary. Mam rację?
Mnie uratowało to, że zaczęłam traktować Pana Boga na serio, bo przecież On widzi, że błądzę i chcę czegoś więcej (na razie jestem na etapie czytania psalmu i ewangelii z bieżącego dnia:) ) i uważam, że to ma sens - pilnuje tego i obym nie poddaała się lenistwu i zniechęceniu jak coś będzie nie po emojej mysli :).

Moja rada - spróbuj wieczorem pomodlić się - z początku dziesiątką różańca :D- bo czasem trudno znaleźć słowa:), pilnuj tego czasu dla Boga - mnie się czasem nie chciało lub brakowało wiary, były myśli czy czasem ta moja "ułomna" :) modlitwa nie jest śmieszna przed Bogiem?? No i przyszło z czasem takie przekonanie, że ta modlitwa stawała sie dla amnie coraz bardziej traktowana na serio.Iże jej potrzebuję, bo daje mi siłę :) Wtedy się cieszyłam i dziękowałam Bogu, że pomógł mi wytrwać :) Oj - przecież czasem wydawało mi się to bez sensu.
A tak na marginesie, to każda wiara - zobacz inne wyznania, jak ważna jest osobista modlitwa, co nie? Myślę, że Pan Bóg zobaczył mój wysiłek, zreszta cały czas dla mnie jest to kwestia wysiłku :) Ale nie bezowocnego:)
A co jeszcze? :)
Zauważyłam, że ja sama przybieram bardziej konkretnych barw w relacjach z ludźmi, widzę ich wyraźniej, co mi pomogło też w określeniu siebie.
Ufam Bogu, a w Piśmie Świętym widzę wyraźne wskazówki - takie drogowskazy, przestrogi, WIEM, ŻE WARTO CZYTAĆ.
Napisałam Ci to dlatego, żeby Cię wesprzeć, masz moje wsparcie :D- PROŚ BOGA ON CI POMOŻE
TRZYMAJ SIĘ, CZEŚĆ.

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Dorota (---.rybnet.pl)
Data:   2007-07-24 01:03

Witam,przejdę od razu do meritum sprawy i podzielę się tym czego z autopsji doświadczyłam i co niewątpliwie zaowocuje u Ciebie większą wiarą i miłością.Otóż wielką łaską jest być na rekolekcjach "lectio divina" dot.kontaktu ze Słowem Bożym, które odbywają się w atmosferze milczenia. Owo milczenie powoduje,iż uważnie słuchasz,medytujesz,modlisz się,kontemplujesz. Zaczniesz dostrzegać różnice w swej relacji z żywym Bogiem, bowiem będzie to dialog, a nie monolog, ponieważ Bóg Słowem (Pisma Św.)Tobie odpowie. Odtąd dostrzeżesz, być może jak i ja sama dostrzegłam,iż tej więzi pomiędzy Bogiem,a mną tak naprawdę wcale nie było, to była iluzja. Początkowo jak mantra powtarzałam -"chcę nawiązać z Tobą zerwaną więź", natomiast po chwili-" chcę nawiązać z Tobą więź".Zatem wierzę, iż Twoje pragnienie bycia gorącym wtenczas się ziści. Bądźmy jednak świadomi,iż niezbędny jest codzienny kontakt ze Słowem Bożym,bowiem tę bliską relację z Bogiem tak łatwo utracić.

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-07-24 03:14

Drogi M.,
“Niby chodze co niedziela na msze ale czesto jestem tam tylko cialem.”

“Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pobytu w Sienie 14 września 1980 r. długo adorował Jezusa obecnego w cudownych Hostiach. Na koniec adoracji wydał okrzyk pełen zachwytu: Tu jest OBECNOŚĆ!”
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=501
pisalem w watku: Jak pokochać Boga?
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=180195&t=179727

“MNIE URATOWAŁO TO, ŻE ZACZĘŁAM TRAKTOWAĆ PANA BOGA NA SERIO, bo przecież On widzi, że błądzę i chcę czegoś więcej” Jolka

"Zaczniesz dostrzegać różnice w swej relacji z żywym Bogiem, bowiem będzie to dialog, a nie monolog, ponieważ Bóg Słowem (Pisma Św.)Tobie odpowie." Dorota

Wczoraj mialem ciezki dzien i spoznilem sie na przygotowanie Neokatechumenalne n/t ‘Genezy’ (stworzenie, zly duch, grzech). Powiedzialem, ze diabel depcze mi po pietach. Michaela powiedziala mi, ze lubie duzo mowic, w wybieraniu pytan chcialem ukierunkowac, ze najwazniejsze jest posluszenstwo Bogu i znalezieniu Jego Woli w naszym zyciu. Adam i Ewa podobnie jak Aniolowie sprzeciwili sie Bogu, dopiero Maryja i I Jej syn P. Jezus zostal posluszny az do smierci i tego oczekuje od nas.

Dzis uslyszalem:
· Wyj 14, ‘23 EGIPCJANIE ŚCIGALI ICH. Wszystkie konie faraona, jego rydwany i jeźdźcy weszli za nimi w środek morza. 24 O świcie spojrzał Pan ze słupa ognia i ze słupa obłoku na wojsko egipskie i zmusił je do ucieczki. 25 I zatrzymał koła ich rydwanów, tak że z wielką trudnością mogli się naprzód posuwać. Egipcjanie krzyknęli: "Uciekajmy przed Izraelem, bo w jego obronie Pan walczy z Egipcjanami".’
· aklamacje do ewangelii sw. chyba 1J, 2 ‘5 Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała.’ Po angielsku bylo w tym ‘posluszenstwo’.
· Ew. Sw.: Mt 12, ‘46 Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. 47 Ktoś rzekł do Niego: "Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą". 48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: "Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?" 49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: "Oto moja matka i moi bracia. 50 Bo KTO PEŁNI WOLĘ OJCA MOJEGO, KTÓRY JEST W NIEBIE, TEN MI JEST BRATEM, SIOSTRĄ I MATKĄ".’
Jurek

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-07-24 03:57

Gdy przede Msza sw Adrian z Malezji dal mi prezent z Medjugorje, medalik z Matka Boza i Jezusem Milosiernym przypomialo mi sie, ze wczoraj kilkakrotnie usilowalem wyslac kartke Jezusa Milosiernego Fr Lou z okazji jego 56 lecia kaplanstwa, ktory jest sceptyczny co do tego objawienia, ale nie bylo przycisku 'wyslij', dzis jest. Wyslalem wiec inna z modlitwa, tlumaczac ja na angielski i dajac dopisek 'Jesus I trust in You'.
Jurek

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Teofil Jan S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-24 10:52

Przeczytaj sobie przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,30-35). Warto także przeczytać i rozważyć Dzieje Apostolskie, zwłaszcza wiersze 23-30.

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: młody (---.wro.vectranet.pl)
Data:   2007-07-24 13:29

Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust.
Ap 3, 15-16.
Czyżby zimny drań był lepszy niż zamykający się w swoich sprawach, ale nie szkodzący innym egocentryk? Albo czy agresywny cham lub człowiek żerujący bezlitośnie na cudzej biedze jest lepszy niż ktoś, kto wprawdzie mało przejmuje się losem bliźniego, ale stara się przynajmniej przestrzegać reguł dobrego wychowania? Myślę że nie o to tu chodzi człowiek „zimny” to ktoś zdający sobie sprawę ze swych ciężkich grzechów (zwłaszcza kiedy jest z tego powodu potępiany przez innych), zaś człowiek „letni”, to ktoś ciężko chory duchowo, a mimo to uważający się za człowieka bez zarzutu.„zimny” jest człowiek, któremu nie dane jeszcze było poznać Boga, natomiast „letni” to człowiek znający Boga, któremu brak jednak odwagi, żeby Go pokochać całym sercem.Zatem być letnim to kochać Boga miłością, która jest Mu wstrętna, miłością byle jaką, połowiczą, nawet nie próbując osiągnąć miary „całego serca, wszystkich sił i wszystkich myśli”. Być letnim to próbować pogodzić rzeczy nie do pogodzenia — zachowywanie Bożych przykazań i swoich niezgodnych z przykazaniami przyzwyczajeń, służbę Bogu i hołdowanie bożkom. „Dopókiż będziecie chwiać się na obie strony? — pyta Eliasz, «prorok jak ogień». — Jeżeli Pan jest Bogiem, to Jemu służcie, a jeżeli Baal, to służcie jemu!” 1 Krl 18,21. Z kolei Pan Jezus mówił o wąskiej i szerokiej drodze (Mt 7,14) i o tym, że lepiej pozbyć się oka lub ręki niż utracić życie wieczne (Mk 9,45).

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-07-24 14:38

Mysle, ze czas podjac decyzje, dokonac wyboru.

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: J (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2007-07-24 17:23

Mam krótką propozycję: nie czekaj, że ktoś wymodli twoją “gorącość”. Przede wszystkim sam podejmij trud modlitwy.

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Iza (---.itelekom.pl)
Data:   2007-07-25 21:11

czy wierzysz że to tylko Jezus może przemienic Twoje serce? tylko On może sprawić, że twoje serce będzie gorące. Ty możesz sie tylko MODLIĆ.
Iza

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Józek (---.hstl5.put.poznan.pl)
Data:   2007-07-26 01:34

Świetna interpretacja zimna i gorąca. Bardzo ciekawe. Ja interpretuję to tak, że ktoś letni to taki, kto udaje pobożnego a tak naprawdę czyni źle i wcale mu to zło w jego życiu nie przeszkadza. Inaczej mówiąc katolik - ale tylko na pokaz. Takie postępowanie jest moim zdaniem jeszcze gorsze od jakiegoś zgorzkniałego niewierzącego, czy po prostu kogoś źle postępującego, ale nie udającego dobrego człowieka. Człowiek letni w moim rozumieniu szkodzi Kościołowi w ten sposób, że niewierzących może odstraszyć i zniechęcić do Boga. Natomiast ktoś zimny (czyli ten "przestępca") i tak nie jest wierzącym więc nikogo od Boga nie odstraszy. Zresztą myslę, że taki człowiek jest bardziej prawdziwy, bo nie oszukuje siebie i innych, że jest wspaniały i dobry.

 Re: Jak nie byc letnim?
Autor: Weronika 1 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-09 15:46

Zacznij zyc z Jezusem na serio. On jest przy Tobie, wiec rozmawiaj z Nim o wszystkim co robisz. Np.wstajesz rano powiedz: dzień dobry Jezu, blogoslawie Cie. Poblogoslaw mnie i badz ze mna. Idziesz do parcy lub do szkoly: Jezu idziemy razem, pomoz mi wykonac wszystko jak najlepiej itd itd. Cokolwiek robisz rob z Nim. Zobaczysz jak Ci bedzie dobrze szlo. Jezeli zdarzy sie cos dobrego podziekuj, bo to On Ci pomaga. Ja sie tak wprawilam, ze dzisiaj tylko dziekuje Bogu za wszystko. Bliskosc Jezusa wzmocni Twoja wiare. Wiem to z doswiadczenia.
Szczesc Boze.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: