logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co robić, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: tajga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-20 08:46

Proboszcz w mojej parafii ma zwyczaj skracania czytań (również Ewangelii), w czasie sprawowanej Eucharystii.
Coraz bardziej mnie to razi, ale może proboszcz ma do tego prawo?
Nie chcę się czepiać bez sensu (zwłaszcza, że jestem osobą nieśmiałą), dlatego potrzebuję Waszej rady.
Co robić w tej sytuacji?

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: madzia (---.pikonet.pl)
Data:   2007-10-20 12:30

Ja wiem tylko tyle w tej sprawie, że czasami są dwie wersje Ewangelii do wyboru: dłuższa i krótsza. I od celebransa zależy, która wersja będzie odczytana. Ale to są chyba nieliczne wyjątki kiedy tak się zdarza...

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-20 16:40

Jesli tak bardzo cierpisz z tego powodu, to moze bys tak sprobowala porozmawiac z Twoim ks. Proboszczem? Taka rozmowe dobrze omodl, przemysl, wycisz emocje, usmiechnij sie do niego i delikatnie zagadaj na ten temat (w sprzyjajacych okolicznosciach, tj., kiedy nie bedzie zagoniony czy zmeczony). Delikatnie, bo nieraz ksieza proboszczowie sa bardzo, bardzo zapracowani, a ludzie czasami nie znajduja umiaru w zglaszaniu im swoich pretensji z byle powodu, a to bardzo przytlacza i odbiera sily.

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: Coya (---.ceti.pl)
Data:   2007-10-20 17:00

Do tego, co napisała 38 na karku dodam, ze możesz go po prostu zapytać (tonem pytającym, a nie oskarżycielskim) dlaczego tak jest, bo np w kalendarzu masz inne sigla i nie wiesz, czy to tam jakiś błąd, czy w waszej parafii obchodzi się jakieś wspomnienie itp.
Myśle, że jeśli zobaczy, że nie chcesz go oskarzać, a po prostu jesteś zainteresowana tematem i chcesz jak najwięcej wiedzieć o liturgii, to powinnaś bez problemów uzyskać odpowiedź:)

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: mantoniusz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-20 17:26

ja nie zastanawiam sie nad tym. Mysle ze nasza obecnosc na Mszy Sw. jest wazniejsza. Mysle ze powinnismy modlic sie o naszych kaplanow. I jakkolwiek to odczuwamy, zasluguja na szacunek. W mojej parafii podczas mszy, jej owoce ofiarowane sa za wiernych. W naszych modlitwach nie zapominajmy o naszych Duchownych.
Pozdrawiam

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: Bartek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-20 18:32

Proboszcz nie powinien skracać czytań, jeżeli nie musi tego robić. Jeśli skraca czytanie czy Ewangelię powinien to zrobić tak, aby sens lekcji nie został zatracony. Jeśli widzisz naruszenie przepisów w tym co robi proboszcz, po prostu zapytaj go o to. Niczym nie ryzykujesz.
Pozdrawiam al. NSD
Bartek

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: tajga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-20 20:08

Dziękuję, dojrzewam do rozmowy. Nie chcę być napastliwa, stąd moje zapytanie do Was.
Dziękuję :)

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: Teofil Jan S. (tis) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-21 10:09

Hm. Mnie by to pasowało, żeby nasz ks. proboszcz czytania skracał. A jeszcze bardziej dotyczy to pewnego księdza, już emeryta, który ma "wspaniałą" dykcję. Mówi np. "Dziś o cieci nabożeństwo dla cieci".

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: Teofil Jan S. (tis) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-10-21 10:12

A ponadto "tajgo"; może proboszcz ma w tym jakiś cel: np. chce skłonić swoich parafian do lektury Pisma Świętego.

 Re: Co robić w sytuacji, gdy proboszcz skraca czytania?
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2007-10-21 13:09

Ja bym tylko czasem chciała, żeby skracał nieco ogłoszenia..;) ale tylko czasem :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: