logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kim jest subdiakon?
Autor: Ścibor (193.238.17.---)
Data:   2008-06-05 13:58

Jak w temacie.

 Re: Kim jest subdiakon?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-06-05 16:52

Prawie jak (diakon), ale nie do końca, subdiakon ubiera się w tunicellę, nie nosi stuły, lecz nosi manipularz.
Posługa subdiakona istniała od III wieku po Chr. Na Zachodzie została zniesiona po Soborze Watykańskim II. Na Wschodzie subdiakonat jest uważany za swięcenie niższe - funkcja subdiakona polega głównie na asystowaniu biskupowi podczas sprawowania liturgii.

 Re: Kim jest subdiakon?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-06-05 17:38

Teraz już nie ma takiego stopnia. Przed reformą liturgii był to najniższy stopień w drodze do kapłaństwa. Zobowiązywał do zachowania celibatu i odmawiania brewiarza, nie dając wielu uprawnień. Upoważniaja jedynie do posługi z kielichem przy ołtarzu oraz do czytania Epistoły.

 Re: Kim jest subdiakon?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-06-05 18:28

Muszę podziękować Moderatorowi. Dzięki niemu, Jego inwencji i wkładowi w moje odpowiedzi wyglądam na znacznie mądrzejszego niż jestem. Normalnie, jak człowiek patrzy w lusterko, to nie może znieść swojego widoku, ale jak się przeglądam na forum, no to mówię sobie: no, no, no, tylko tak dalej.

 Re: Kim jest subdiakon?
Autor: Simone (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-06-17 21:17

1) Subdiakonat w Kościele zachodnim istnieje od II wieku.

2) W Kościele zachodnim mamy 3 stopnie święceń sakramentalnych:
episkopat, prezbiterat, diakonat.

3) Subdiakonat to święcenia wyższe, ale nie sakramentalne - zatem razem mamy 4 stopnie święceń wyższych: subdiakonat, diakonat, prezbiterat, kapłaństwo.
Są też święcenia niższe. Od najniższego: ostiariat, lektorat, egzorcystat, akolitat.

Wszystkie te stopnie święceń (4 wyższe i 4 niższe) są udzielane w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (potocznie zwanego rytem "trydenckim").

4) Sługa Boży papież Paweł VI, przy reformie Liturgii w 1969 r. zdecydował, że w rycie zreformowanym - czyli zwyczajnej formie rytu rzymskiego (taką Mszę św. zna większość z nas - tzw. Novus Ordo Missae) - będą udzielane dwa spośród święceń niższych: lektorat i akolitat (zwane posługami), a spośród święceń wyższych tylko te, które są z ustanowienia Bożego, czyli sakramentalne: diakonat, prezbiterat, episkopat.

Dlatego subdiakonat, jak i inne święcenia niższe, jest udzielany do dzisiaj tylko wtedy, jeżeli kandydat przyjmuje święcenia w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego (trydenckiej). Dodam jeszcze, że przed przyjęciem święceń ostiariatu przyjmuje się tzw. tonsurę.

Jak widać, termin "święcenia wyższe" nie pokrywa się z terminem "święcenia sakramentalne". Święcenia wyższe zobowiązują (w Kościele Zachodnim) do zachowania celibatu oraz odmawiania brewiarza. Stułę nosi się dopiero od diakonatu, ale subdiakon otrzymuje już manipularz (coś w rodzaju małej stuły zakładanej powyżej lewej dłoni).

Zrozumiałe, że właściwe sobie czynności posiada subdiakon tylko w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Są to m.in. czytanie/śpiewanie Epistoły (odpowiednik dzisiejszego Czytania przed Ewangelią) oraz asysta kapłanowi w czasie mszy świętych uroczystych.

Tutaj rzymskokatolicki subdiakon śpiewa Epistołę (widoczny manipularz na lewej ręce, ubrany jest w tunicellę - szatę subdiakona podobną do dalmatyki): http://www.latin-mass-society.org/images/portsmouthhm0316.jpeg


5) W Katolickich Kościołach wschodnich oraz w Kościołach prawosławnych istnieją dwa stopnie święceń niższych (zwanych chirotezją): lektorat i subdiakonat. Święcenia wyższe to wyłącznie święcenia sakramentalne (chirotonia): diakonat, prezbiterat, episkopat.

Subdiakon jest więc rozpatrywany na Wschodzie jako święcenia niższe, ale kanony Kościołów wschodnich zabraniają małżeństw subdiakonów - zatem może się on ożenić najpóźniej przed przyjęciem tych święceń. Na wschodzie subdiakon asystuje biskupowi, nosi trikirion i dikirion, trzyma księgi liturgiczne, asystuje przy rozdzielaniu Komunii św. Nosi on stułę, ale w sposób inny niż kapłan czy diakon; krzyżuje ją on z tyłu na plecach, podczas gdy z dwa końce zwisają na piersiach.

Zdjęcia ze święceń subdiakonatu w Kościele greckokatolickim: http://www.grekat.stalwol.pl/subdiakon.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: