logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ksiądz może być psychoterapeutą?
Autor: kamila (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-01 20:24

Witam,
Czy kaplanstwo wyklucza mozliwosc specjalizowania sie w dziedzinie psychoterapii?
Pozdrawiam

 Re: Czy ksiądz może być psychoterapeutą?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-11-01 21:40

Pytanie samo w sobie bardzo ogólnikowe i przez to można je rozumieć na różne sposoby.

Jako pytanie o to, czy kapłan może wykonowyć profesję psychoterapeuty.

Sam fakt kapłaństwa nie wyklucza z zasady możliwości zdobycia różnych zawodów, w tym profesji psychoterapeuty. Trzeba uwzględnić jednak to, że osoba sprawująca posługę kapłańską nie jest panem samego siebie. Podlega ona biskupowi lub przełożonemu zgromadzenia zakonnego na zasadach posłuszeństwa. Nie może sama decydować o tym o będzie robić w życiu ale wypełnia określoną rolę. Nie może więc bez zgody przełożonego zająć się czymś innym, np. psychoterapią. Oczywiście są przełożeni tacy, są owacy. Ale zasada jest prosta: posłuszeństwo i bycie posłanym tam gdzie wskaże przełożony.

Posługa kapłańska nie jest działalnością psychoterapeutyczną. To odrębne porządki, mimo, że mają wspólne obszary zainteresowań. Kapłan nie jest psychoterapeutą ex definitione, choć oczywiście w praktyce kapłańskiej, świadomie lub nie, może posługiwać się metodami zaczerpniętymi z psychoterapii.

Co do samego zawodu psychoterapeuty - w Polsce panuje w tej materii niesamowita dowolność. Nie ma jednoznacznych regulacji prawnych kto i na jakich zasadach może wykonować tę profesję. Są takowe regulacje odnośnie psychologów i psychiatrów, psychoterapeutą w RP może być w zasadzie każdy, kto uzyska certyfikat jednego z kilkunastu stowarzyszeń i ośrodków wydających tego typu dokumenty. Nie ma jednej korporacji psychoterapeutycznej (są korporacje lekarzy, prawników, księgowych, farmaceutów itp) decydującej o kształcie zawodu i zasadach przyjęcia do niego, jednolitego kodeksu zawodowego, jednego spisu licencjonowancych psychoterapeutów. Z reguły przyjęło się, że większość (ale nie wszyscy) terapeutów to psychiatrzy, psychologowie ale nie mogę wykluczyć, że któryś z ośrodków szkolenia lub stowarzyszeń wyda księdzu certyfikat zawodowy. O ile się orientuję trwa proces legislacyjny zmierzający ustawowej regulacji zawodów medycznych, wliczając w to psychoterapeutów ale z tego co wiem budzi on ostry protest środowisk psychoterapeutycznych.

Pani pytanie można również rozumieć jako pytanie o możliwość współpracy duchownego z psychoterapeutą ku dobru pacjenta. Oczywiście, że jest to możliwe a nawet wskazane.

Można też je rozumieć jako pytanie o opiekę kapłańską nad psychoterapeutami. Np. cos na kształt duszpasterstwa środowisk psychoterapeutycznych. Myślę, że jeśli znajdą się zainteresowani takim duszpasterstwem, to czemu nie?

Albo można to pytanie odczytać jako zapytanie o to, czy ksiądz (szerzej: osoba duchowna) może poddać się specjalistycznej opiece psychoterapeutycznej. Jeśli tego wymaga, może z niej korzystać tak jak każdy cierpiący. Nie kłóci się to z godnością osoby duchownej i kapłaństwem. Księża lub zakonnice leczą się tak jak inni u lekarzy i nie ma z tym problemów.

 Re: Czy ksiądz może być psychoterapeutą?
Autor: Zarah (80.227.113.---)
Data:   2008-11-02 07:30

Tak, mialam jakis czas temu okazje spotkac Hinduskiego ksiedza, ktory ma doktorat z psychologii i pracuje jako psychoterapeuta (i ksiadz oczywiscie) w Niemczech.

 Re: Czy ksiądz może być psychoterapeutą?
Autor: Kyllyan (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2008-11-02 11:10

Znam wielu oo Jezuitów mających dyplom psychologa i certyfikat psychoterapeuty. O Jezuitach wiem, bo jestem z tym zakonem w pewien sposób wspólnotowo powiązany, ale zapewne i w innych zakonach są certyfikowani psychoterapeuci. To nie jest wbrew przekonaniom wielu jakaś niuejdżowa praktyka i wiedza ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: