logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Pytająca (---.am.edu.pl)
Data:   2008-11-04 13:05

Witam,
moja koleżanka zadała mi wczoraj takie pytanie: Bóg dał nam wolną wolę, ale dlaczego nie mieliśmy tej woli aby zdecydowac czy chcemy sie urodzic czy nie. Kolezanka jest teraz w trudej sytuacji, przezywa stany buntu. Twierdzi, iz po co jej ta wolnosć teraz, jak ona nie chciała sie urodzić. Proszę o pomoc jak ja wesprzeć. Jak odpowiedzieć na jej wątpliwści.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: andy pandy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-04 14:36

To odwieczny dylemat grzesznego stworzenia, które chce być tak jak Bóg. (por. Rdz 3,8)
W takim stanie trudno człowiekowi pomóc, może to sprawić łaska Boża.
Jeżeli twoja koleżanka szuka prawdy, to dobrze jej podsunąć do przeczytania Księgę Hioba z jej pozytywnym zakończeniem. Nie musisz za ną przeżywać jej buntu, czy rozwiązywać wszystkich jej rozterek - trzeba po prostu z nią być. Twoje ciepło i akceptacja na pewno jej pomoże.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-04 14:39

1. Chciałabym wiedzieć, jak Bóg może obdarować wolną wolą kogoś, kogo nie ma? I jak kogoś, kogo nie ma, może spytać o zgodę?
2. Stany buntu są czymś zupełnie normalnym, niekoniecznie złym, i kiedyś się kończą.
3. Sens urodzenia poznamy naprawdę dopiero po śmierci. Teraz zostaje wiara. Będziemy wiecznie szczęśliwi, a po to warto żyć. Przesłanek mamy dużo. Boże obietnice. Szczęście świętych. Mamy też ludzkie doświadczenia. Jeśli dziecko nie widzi sensu chodzenia do szkoły, mycia zębów i jedzenia czegoś więcej oprócz słodkich batoników, to nie znaczy że trzeba się z nim zgodzić. Nie znaczy, że trzeba na to pozwolić. Jeśli niemowlę nie pozwala się umyć i ubrać - nie trzeba go potępiać. To matka wie, że tak jest dobrze. Kiedy dziecko stanie się dorosłe - zrozumie. Kiedy zastrzyk boli, trudno od dziecka wymagać, żeby było szczęśliwe. Ale on niesie życie. W trudnych chwilach wszystko wydaje się złe. Radość przyjdzie później. Ale im bliżej jest się Boga, nawet w wielkim cierpieniu, coraz lepiej widzi się sens życia.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-11-04 21:21

Nawiążę tu raczej do tradycji myśli egzystencjalistycznej, szczególnie francuskiej: Sartre'a i Camusa. Nie byli oni ludźmi religijnymi ale dostrzegali fenomen ludzkiej egzystencji. Widzieli, że ludzka egzystencja zaczyna się bez naszej woli, kończy się często wbrew jej ale nie zwalnia nas to od istenienia. Szczególnie Camus (choćby w "Dżumie") afirmował konieczność egzystencji mimo jej nonsensu. Nie mamy nadziei ale nie zwalnia nas to od odpowiedzialności za siebie samego i naszych bliźnich, nie mamy widoków na nagrodę, sukces ale nie możemy się poddawać.

Sugeruję wnikliwą lekturę Dżumy, w której padają znamienne cytaty:

"Trzeba walczyć w taki czy inny sposób i nie padać na kolana".
"Nie należy słuchać tych moralistów, którzy powiadają, że trzeba paść na kolana i poniechać wszystkiego. Trzeba tylko iść naprzód w ciemnościach, trochę na oślep i próbować czynić dobrze."

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Piotr (---.netia.com.pl)
Data:   2008-11-05 15:56

Nie ona jedna o to pyta. Oj, nie ona jedna. I nie ma odpowiedzi na to pytanie. Jest tylko fakt. Nic z tym nie da sie zrobic. Nie przestanie istniec, Smierc, tym bardziej samobojcza niczego nie rozwiaze. Dopoki nie zrozumie, ze w jej logice, jest w sytuacji bez wyjscia - bedzie sie rzucac. Verba Docent cos przytacza Camusa i Sartre'a - ale oni sa biedni i slepi. Istnieja "bo tak trzeba". Uwazaja, ze przegraja, ale mimo tego nie moga sie poddac. Staraja sie podejmowac wysilek, mimo, ze uwazaja, ze i tak nic z tego nie beda miec. Sa w wielkim bledzie. Sensem istnienia czlowieka jest Bog. Kto w Niego nie wierzy - jest de facto nedzarzem. Kims, kto uwaza, ze jego najwazniejsza misja i zadaniem jest przetrwanie. Ale co on rozumie przez owo przetrwanie? W najlepszym razie "pozostawienie po sobie genow". Ale ja w takim razie pytam - co jemu osobiscie to przekazanie da w sensie przetrwania (pomijajac juz doczesne korzysci z posiadania dzieci na starosc). Nie da sie przetrwac bez Boga. To NIEMOZLIWE. Ktos, kto wierzy w Boga i wiare praktykuje - juz przetrwal, nie musi nic robic. Ktos, kto nie wierzy w Boga a stara sie troszczyc o zycie, planowac, byc przezornym, myslec wiele lat naprzod - nie osiagnie NIC. Zreszta Pan Jezus - jedyny, ktory zwyciezyl smierc, powiedzial, ze kto chce zachowac swoje zycie - straci je.
Najzabawniej to chyba bedzie po zmartwychwstaniu. Kiedy faktycznie bedziemy wolni od cierpienia, grzechu, smierci, bedziemy w pelni ludzmi i w pelni dziedzicami Krolestwa Bozego, razem z Najwyzszym bedziemy wspolkrolowac i wielbic Jego chwale.
Takie rozwazania mi pomogly - bo mialem przez kilka lat takie same problemy jak Twoja kolezanka. Niech stara sie zyc, z tego sie wychodzi, ale trzeba dozyc. Tego trzeba dozyc.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-11-05 20:27

Bardzo trudno jest powiedzieć istocie przygodnej, że nie chciała być (choć wydaje jej się, że to mówi, to nie wie co mówi). Jest to uzurpowanie sobie prerogatyw Boskich, czyli prawo do oglądu całości, przez pryzmat cząskowości. Nieuprawnione, zupełnie. Tak naprawdę w pytaniu zawarty jest błąd logiczny.

Pytanie zakłada istnienie Boga. Jeśli Boga nie ma, to jesteśmy bytami przypadkowymi. To czy jesteśmy, czy nie jesteśmy, jest bez znaczenia. Pojawiliśmy się znikąd, donikąd odchodzimy. Może nas nie być w każdej chwili, tak jak i całego świata. Czyli żyjemy w rzeczywistości nie do zniesienia (z punktu wierzących - szatańskiej)

Jeśli jednak pytamy: Dlaczego Bóg nas stworzył, to po pierwsze zakładamy istnienie Boga, po drugie zakładamy, że zostaliśmy stworzeni. Jeśli jednak jest Bóg, to On jest ściśle określony. Z definicji Bóg nie może być wieloraki - doskonały i niedoskonały. Istota zwana Bogiem, z racji swego istnienia ma ściśle określone prerogatywy, stałe i niezmienne. Stąd odpowiedź może być tylko jedna: zostaliśmy stworzeni z Miłości i dla Miłości. Nie nam dociekać dlaczego tak, a nie inaczej. Nam trzeba ufać, w każdej sytuacji. To wynika nie z naszej woli, czy naszych chęci (te są żadne), a z definicji Boga. Jeśli, ktoś przyjmuje, że Bóg Jest, musi też przyjąć, że Bóg go kocha, dlatego jest. Stąd nasze istnienie będące aktem miłości jest zdecydowanie wyższe od nieistnienia. Bóg nie może nie stwarzać. To wynika z Jego definicji. Inaczej nie byłby Bogiem. Zostaliśmy stworzeni w momencie stwarzania świata, jako część doskonałej całości. Wprawdzie Bóg został zmuszony przez człowieka do dokonania istotnej korekty dzieła stworzenia w Osobie Jezusa Chrystusa, ale to też było zaplanowane, dlatego, że dobro, które wynikło z tej narzuconej konieczności jest większe od zła, które je wywołało. Dlatego Bóg pozwolił na to zło. To brzmi heretycko, ale tak naprawdę, szatan w raju wyzwolił dobro, a nie zło (co nie znaczy, że dobro nie mogło być wyzwolone inaczej, ale to człowiek podjął decyzję, a Bóg ją zaakceptowal (dopuścił)). Dobro do tamtej chwili było ograniczone brakiem wolnej woli. Ona była tylko teoretyczna. Kiedy byłem o prawie 30 lat młodszy, musiałem bez przerwy sprawdzać: czy jeśli teraz zgrzeszę - Bóg mnie będzie dalej kochał? Tak samo?

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Marcin (---.eranet.pl)
Data:   2008-11-06 08:56

Hm. Gdyby człowiek się nie urodził to by się nie dowiedział czy ma wolną wolę czy też nie.Wolna wola jest dla człowieka który zaistniał a nie dla kogoś kogo nie ma. Z Bogiem.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Łukasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-06 10:52

Hm, moze warto wybrać się w podróż w czasie i przekroczyć bariere naszego życia. Zadać sobie pytanie: Czy ja istniałem przed swoimi narodzinami? Skoro nie istniałem to jakim cudem mogłem posiadać wolną wolę? Otóż pytanie Twojej koleżanki jest źle postawione. Powinna raczej zapytać: Dlaczego się urodziłam? i od tego wychodzac, szukać odpowiedzi. Musisz jej uświadomić, że okłamuje samą siebie mówiąc "nie chciałam się urodzić", ponieważ przed swoimi narodzinami nie istniała, jedynie mogła być w planie Stwórcy.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Grzesiek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-07 09:55

Człowiek się rodzi z powodów od siebie zupelnie niezależnych ale na pewno bardzo chce sie urodzic i bardzo chce żyć. Jeśli Państwo macie co do tego wątpliwości to proszę pooglądać sobie filmy z przebiegu zabijania dzieci nienarodzonych. Wolę życia posiadają nawet najbardziej prymitywne stworzenia i jest ona silniejsza od wyszstkich innych potrzeb a także determinuje wszystkie ich działania. Wolna wola jest wówszas, kiedy rozróżnia się dobro od zła i kiedy można wybierać. Zatem wolną wolę mają na pewno nawet dzieci bo sumienie ma każdy i w jakiś tylko jemu znany sposób wie, że popełnia zło lub dobro. (nawet małe niemowę potrafi spojrzeniem czy dotykiem pocieszyć swoją matkę i to jest jego wybór choć realizowany w bardzo ograniczony sposób). Aby trochę zejść z wyżyn intelektualnych, które moim zdaniem są niepotrzebne do tej odpowiedzi zadaję pytanie czy nie pamiętanie pewnych faktów np. z wczesnego dzieciństwa usprawiedliwia postawienie tezy, że chciało się wówczas postąpić inaczej. Czy ktoś z Państwa pamięta chwilę kiedy Bóg go stwarzał czyli złączał duszę z ciałem i czy pamięta, że jego wolą wówczas była niechęć życia? Przecież to jest totalny absurd. Każda żywa istota chce żyć od samego początku. Take są fakty wynikające z obserwacji przyrody. A wszelkie inne hipotezy są zupełnym kłamstwem.
pozdr.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: taka jedna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-07 18:51

uważam że urodzenie się jest czyms niezwykłym, jest to dar od Boga a nie przymuszenie. Twoja koleżanka mówi że wolała by sie nie urodzić po prostu niech poszuka wartosci życia i swoje powołanie. Myślę że ma talenty które za pewne mogą umilić jej życie. Pewnie przeżyła wiele cierpienia ale i to musi przeżyć każdy człowiek. To przez życie, dusze na świecie idą do cudownego nieba i tam się spotkają z Bogiem i przeżywają coś niezwykłego przez wieczność.

 Re: Dlaczego człowiek mimo wolnej woli musiał się urodzić?
Autor: Dark (---.rev.pro-internet.pl)
Data:   2010-11-04 09:13

Dlaczego to podłe cierpienie musiało się zacząć i to bez mojego najmniejszego wpływu?

--------------------

Można przewinąć wątek do góry i przeczytać posadzone odpowiedzi.
p.o. moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: