logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: ja :) (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-08 22:41

Czy wlasciwie mozna i wypada modlic sie o wczesniejsza smierc?
No swoja a nie innych :)
W sumie jakby sie zastanowic to mozna to podciagnac pod pragnienie wczesniejszego zobaczenia stworcy.
Pozdrawiam

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: zielona_mrowka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-08 23:26

A co znaczy "wcześniejsza śmierć"? Jedni mają na tym świecie przypisane 90 lat, inni zaledwie 20. Chyba lepiej modlić się by wypełnić do końca Wolę Bożą w swoim życiu i o dobrą śmierć niż Panu Bogu dyktować warunki co do długości życia. W dodatku widząc bardzo wąsko ze swojej perspektywy świat i jeszcze dostrzegając tylko to co było i nie mając pojęcia co będzie i w skali globalnej ;)
Ech my ludzie to chcemy ciągle być mądrzejsi ;)

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Mateusz (89.174.163.---)
Data:   2009-03-09 06:56

Jeżeli to prawdziwe pragnienie zobaczenia Stwórcy to owszem. Natomiast jeśli ma to podtekst kierujący się bardziej w rozpacz, czy niechęć do życia spowodowaną przeciwnościami - nie.
Nota bene w Modlitwie Pańskiej modlimy się o koniec tego świata, a więc również o szybsze spotkanie z Panem (choć w sensie bardziej eschatologicznym) :)
Pozdrawiam, Mateusz :)

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: katy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 08:33

Ja się modlę, ale nie zadaję sobie pytania czy można. Po prostu zdaję się na wolę Pana Boga. Jeżeli by mnie wysłuchał, to wiem, że się nie pomylił.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: si (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 09:49

Można się modlić - abyś już nie Ty żył, ale Jezus Chrystus w Tobie:

Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie.
Ga 2,20

Kiedy to się stanie - Twoja fizyczna śmierć przestanie mieć znaczenie.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Andrzej (194.39.141.---)
Data:   2009-03-09 10:02

Zycie bez Miłości nie ma sensu, byc może nie czujesz się kochana, i stąd brak radości z życia.Ale w takiej sytuacji wcześniejsza śmierc - to nic dobrego, i nie ma się co samemu oszukiwac że to niby wczesniejsze zobaczenie Bożego Oblicza.
Jeśli żyjesz na ziemi, to oznacza że jeszcze do czegoś Panu Bogu jesteś tu potrzebna. Jak już wszystko co od Ciebie wymaga wypełnisz, to sam ciebie zabierze. Niedobrze jest Pana Boga popędzac. Lepiej się rozejrzec co jeszcze jest do zrobienia.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Andrzej M. (---.scania.pl)
Data:   2009-03-09 10:22

Witam,
Podciągnąc to możesz się na drążku :)
Tomasz a'Kempis napisał: "Módl się lepiej o dobre życie niż o długie życie".
Jeśli twierdzisz, że Twoje życie już jest takie dobre... cóż.
Pozdrawiam

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Małgorzata (---.ghnet.pl)
Data:   2009-03-09 10:47

A dlaczego chcesz się o to modlić? Tylu ludzi walczy o życie, życie to wielki dar, powinno się być za nie wdzięcznym. Może za jakiś czas coś się odmieni i docenisz je? Może czeka Cię jeszcze coś wspaniałego?
Stwórca ma wobec Ciebie jakiś plan i to, że żyjesz ma głęboki sens, którego Ty nie musisz widzieć. Zaufaj.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: lidia (---.ssh.gliwice.pl)
Data:   2009-03-09 11:10

Często ludzie ciężko chorzy modlą się o skrócenie męki. Ale tylko dlatego, że czują się niepotrzebni z powodu choroby, która nie pozwala na czynny udział w ich życiu i niesienia pomocy innym.
Katolicy żyją na ziemi nie po to, by szybko umrzeć w celu zobaczenia Stwórcy, ale po to by Bóg mógł się nimi posługiwać, żeby jak najwięcej ludzi do Niego nawrócić.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Zbyszek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 12:06

A jak umrzesz to co dalej? Niebo, czyściec...? Jak nie jestes jeszcze święta to może lepiej modlic się o chęć do dobrego zycia na ziemi.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 12:16

Nie dorabiaj ideologii do swojego bólu. Rzeczywiście bywa czasem tak ciężko, że chętnie by się z tego świata "wypisało". Śmierć nie jest grzechem. Można się modlić o wszystko, co nie jest grzechem. Byleby zawsze pamiętać: "Nie moja lecz Twoja wola niech się stanie". Przecież tak naprawdę, to w 99% nie jest to modlitwa o śmierć, tylko o to, by życie było lżejsze, by ktoś nas pokochał, by spotkało nas coś dobrego.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-09 12:22

Modlitwa o wcześniejszą śmierć świadczy raczej o chęci ucieczki przed niezbyt udanym życiem. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie - co jest prawdziwą przyczyną takich "marzeń"? Nie powinnaś jednak "podciągać" takiej modlitwy pod "pragnienie wcześniejszego zobaczenia Stwórcy." Rozejrzyj się wokół i pomyśl - co możesz zrobić dla innych

"Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić? Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie" Jk 2, 14-17.

Są ludzie pozbawieni poczucia czasu. Chcą zrywać kwiaty, które się jeszcze nie stały kwiatami: i wtedy okazuje się, że nie ma kwiatów.
Antoine de Saint-Exupéry

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: I. (---.10.11.vie.surfer.at)
Data:   2009-03-09 13:54

W Księdze Tobiasza w trzecim rozdziale o śmierć modlą się Tobiasz i Sara. Myślę, że ich słowa dobrze oddają stan duszy w wielkiej udręce. Ich modlitwa została wysłuchana, w sposób zaskakujący i wspaniały. Myślę, że jeżeli ktoś akurat jest w bardzo złym stanie psychicznym, to nie ma sensu udawać przed Bogiem, że w gruncie rzeczy nie jest tak źle.
Rozumiem, ze można mieć "pragnienie wcześniejszego zobaczenia twórcy" i wtedy szukać jego oblicza w jego słowach, w wydarzeniach, sakramentach, w drugim człowieku... Nie trzeba od razu umierać. Święci świadczą o tym, że za życia też można być bardzo blisko Niego, więc jeśli takie jest Twoje pragnienie módl się o to, nie decydując jak powinno się ono wypełnić. A ja życzę Ci raczej świętości niż śmierci.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2009-03-09 14:05

Ja:), a właściwie Ty;),
Jak zwykle odpowiedź na to pytanie brzmi - "można". Tylko, że trochę na to szkoda czasu. Bóg nigdy nie wysłuchuje takiej modlitwy. Więc lepiej poprosić Go o pomoc i o nią się modlić. Aż do skutku ;)
Jednak, jeśli rzeczywiście pragnie się śmierci, bo tęskno do Boga? Tak kiedyś zrobiła Mała Tereska, modliła się o śmierć ukochanych osób, aby szybciej spotkali Boga. Dla mnie to problematyczne.
Życie jest piękne również w tym, co bolesnego, trudnego nas spotyka. Niestety w cierpieniu czlowiek koncentruje się na bólu, dopiero po pewnym czasie wraca zafascynowanie pięknem życia i świata. Warto przeczekać trudny czas, zbliżyć się do Ojca, przyjąć świadomie bolesne doświadczenia, wtedy one nas nie załamią. Przeciwnie - wzmocnią.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-09 14:42

Można, ale to zajęcie frustrujące. Ja to już tyle lat robię i co?

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 17:00

Oto, jak sobie na to odpowiedział Św. Paweł:

"Lecz jak zawsze, tak i teraz, z całą swobodą i jawnością Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy przez śmierć. Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk. Jeśli bowiem żyć w ciele - to dla mnie owocna praca, co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć. Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne. A ufny w to, wiem, że pozostanę, i to pozostanę nadal dla was wszystkich, dla waszego postępu i radości w wierze, aby rosła wasza duma w Chrystusie przez mnie, przez moją ponowną obecność u was" Flp 1, 20-26.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Mateusz (89.174.163.---)
Data:   2009-03-09 17:22

Pragnę tylko zauważyć, że prócz szeroko tu poruszanego kontekstu śmierci związanej z przeciwnościami jest jeszcze inny aspekt prośby o śmierć:

"Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk. Jeśli bowiem żyć w ciele - to dla mnie owocna praca. Co mam wybrać? Nie umiem powiedzieć. Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne"
Flp 1, 21-24.

To aspekt w pełni chrześcijański. Jednak ocena pragnienia w swoim sumieniu jest bardzo trudna, wymaga dojrzałości i jest raczej ciągle rozwijającym się procesem niż spontaniczną decyzją. Z pewnością wymaga też kierownictwa duchowego.
Pozdrawiam, Mateusz :)

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: pektusa (---.aster.pl)
Data:   2009-03-09 19:11

Witam,
Moim zdaniem nie powinnismy modlic sie o smierc. Ani poźniejsza ani wczesniejsza. Powinnismy cieszyc sie z kazdego dnia jaki daje nam Bóg. I zaufac, ze smierc przyjdzie w odpowiednim momencie. Spokojna i lagodna.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: dorta (80.125.173.---)
Data:   2009-03-09 20:48

Bogumilo, dolacze to autorki pytania. Przeciez ludzie prosza o zdrowie, o to, zeby ktos zyl, o to zeby samemu przezyc np. jakas ciezka chorobe czy bedac w centrum jekijs katastrofy, czy to wszystko (a jest to modlitwa dotyczaca dlugosci zycia) tez mozna nazwac dyktowaniem Bogu. Przeciez to modlitwa jak kazda inna, czyli z "Niech bedzie Twoja Wola".

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 21:25

Dorto, ale ja nie rozumiem pytania. Nawet nie wiem, czy to pytanie, czy zarzut, czy potwierdzenie?

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: dorta (80.125.173.---)
Data:   2009-03-09 21:36

Oooo Bogumilo przepraszam, to bylo do Zielonej Mrowki :>

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-09 21:44

Nic się nie stało :))) A ja już podjęłam decyzję, że muszę pisać tylko długie posty, jak zawsze, bo krótkie widać są niezrozumiałe :)))))))) Uratowałaś czytających tym przeproszeniem :))))

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza śmierć?
Autor: Marzena (---.ddsp.pl)
Data:   2009-03-11 13:00

A może to pragnienie śmierci wynika nie z chęci zobaczenia Stwórcy, a przynajmniej nie tylko, lecz z chęci przerwania tego, co bolesne? Czyli tej szarej, bolesnej rzeczywistości.
"Nic nie boli tak jak życie", śpiewał Cugowski.

 Re: Czy mozna sie modlic o swoja wczesniejsza smierc?
Autor: Karolina (---.art-com.konin.pl)
Data:   2009-04-05 12:08

Kiedyś czytałam gdzieś o św. Faustynie. Zakonnica, która żyła w tym samym zakonie co siostra Faustyna poprosiła przed śmiercią św. Faustyny, aby poprosiła Pana Jezusa (kiedy już będzie w niebie) o to żeby Pan Jezus i ją zabrał już do siebie. Ta zakonnica umarła rok po śmierci św. Faustyny.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: