logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: MM-ka (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2009-05-01 11:02

Jeżeli nie widać efektów mojej długotrwałej modlitwy, to co zrobić, żeby się nie załamać? Jest mi coraz trudniej psychicznie sprostać tej sytuacji, jestem bliska załamania. Co robić?

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: zielona_mrowka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-01 11:41

Może poczytać trochę o św. Monice, a potem zreflektować swoje pojęcie 'długotrwała modlitwa'?
A może po prostu posłuchać jaka jest wola Boga względem sprawy o którą się modlisz?
Trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytanie, właściwie to się nie da. Modlitwa to nie targ z Panem Bogiem to dialog miłości z Miłością - patrząc z tej perspektywy trudno w ogóle mówić o możliwości załamania. Może ten Twój stan nie wynika z modlitwy a... no właśnie, może ma źródło gdzie indziej?

Z forowego archiwum:

Najlepsza, jaką spotkałem definicja modlitwy: modlitwa jest to odwrócenie uwagi od swojej własnej osoby i skierowanie jej ku Komuś, kto jest nieporównanie większy ode mnie. Taką rolę spełniają litanie i koronki. One ukierunkowują naszą uwagę w określoną stronę. Nie jest modlitwą odmawianie mantry, czy kręcenie młynkiem modlitewnym (PRAWIE to samo, ale nie to samo, PRAWIE czyni różnicę, wielką). Ponieważ wśród chrześcijan wszystkich denominacji pokutuje opinia jakoby modlitwa była rozmową z Panem Bogiem, np.:
- Cześć Pan Bóg, co słychać?
- A dziękuję, dziękuję, niczego sobie.
- A jak tam w niebie, wszyscy zdrowi?
- Nie mogę narzekać, martwi mnie tylko, że taki jeden na Ziemi powinien dawno wylądować u psychiatry, ale tego nie robi.

więc gdy taka "rozmowa" nie działa, czyli przypomina zabawę w głuchy telefon, rodzi się pokusa traktowania nie tylko Boga, bo to robimy prawie zawsze, ale i modlitwy - instrumentalnie. Tymczasem modlitwa nie jest czynnością zabobonną, ona ma skierować naszą uwagę na Boga, a nie na nas. Może ja to powtórzę jeszcze dobitniej i drukowanymi:
MODLITWA NIE JEST CZYNNOŚCIĄ ZABOBONNĄ
Tak traktowana, nigdy nie da żadnego skutku. No może da, ale lepiej nie powiem, jaki. Dlaczego dotyczy to wszystkich chrześcijan? Ano, bo bracia protestanci też przeginają, w drugą stronę, uważając np., że choroba, lub bieda są skutkiem grzechu. Uważać sobie mogą, co tylko im się zamarzy, podobnie jak katolicy. Jednak napisanie bussines planu na poprawienie efektywności modlitwy o 326% w ciągu 6 lat jest wbrew pozorom czynnością jałową i wcale nie dlatego, że bussines plan kiepski.
Jak to napisać, by zrozumieli i nie robili z modlitwy litanii do św. Antoniego? Może tak:
my, chrześcijanie nie jesteśmy świadkami Jehowy. Dlatego
MODLITWA NIE JEST CZYNNOŚCIĄ ZABOBONNĄ
P.S.
Czy zdarza mi się, że Bóg daje mi to, o co proszę? I owszem. Przecież Bóg jest dobrym Ojcem.
Michał

------------------------------

Uwarunkowania owocnej modlitwy

1. Ufność
"Jezus im odpowiedział: Miejcie wiarę w Boga. Zaprawdę powiadam wam: Kto powie tej górze: "Podnieś się i rzuć się w morze", a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak się stanie. Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie" (Mk 11,22-24).

2. Przebaczenie
"A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze" (Mk 11,25).

3. Pokora
"Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje" (1P 5,7).

4. Wytrwałość
"Dalej mówił do nich: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: "Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać". Lecz tamten odpowie z wewnątrz: "Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie". Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż
bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy go proszą (Łk 11, 5-13).

5. Czyste serce
"Albowiem oczy Pana obiegają całą ziemię, by wspierać tych, którzy mają wobec Niego serce szczere" (2Krn 16,9a).

6. Zgodność z Wolą Bożą
"Ufność, którą w Nim pokładamy, polega na przekonaniu, że
wysłuchuje On wszystkich naszych próśb zgodnych z Jego wolą.
A jeśli wiemy, że wysłuchuje wszystkich naszych próśb, pewni
jesteśmy również posiadania tego, o cośmy Go prosili" (1 J 5, 14-15).

7. Modlitwa w Imię Pana Jezusa
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję,
owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w Imię Moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w Imię Moje, Ja to spełnię" (J 14, 12-14).

8. Trwanie w Panu Jezusie i poważne traktowanie słowa Bożego
"Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa Moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni." (J 15,7).

9. Wdzięczność wyrażona w modlitwie
"O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu
z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki
umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie"
(Flp 4, 6-7).

"Trwajcie gorliwie na modlitwie, czuwając na niej wśród dziękczynienia." (Kol 4,2)

10. Zgodna modlitwa wspólna
"Dalej zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi
zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w Imię Moje, tam jestem pośród nich." (Mt 18,19-20)


Przeszkody w owocności modlitwy:

1. Obłuda, modlitwa na pokaz
"Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę" (Mt 6,5).

2. Wielomówstwo
"Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani" (Mt 6,7).

3. Brak miłości
"Jeśliby ktoś mówił: 'Miłuję Boga', a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie
widzi" (1J 4,20).

4. Brak pojednania i przebaczenia
"A ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata,
podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj." (Mt 5, 22-23)

5. Obojętność
"Kto uszy zatyka na krzyk ubogiego, sam będzie wołał bez skutku." (Prz 21,13)

6. Złe intencje
"Gdybym w mym sercu zamierzał nieprawość, Pan by mnie nie wysłuchał." (Ps 66,18)

"Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz." (Jk 4,3)


7. Pycha
"Powiedział też do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik, faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo tak jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam". Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: 'Boże, miej litość dla mnie, grzesznika'. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony." (Łk 18, 9-14)

"Daje zaś tym większą łaskę: Dlatego mówi: Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę" (Jk 4,6).

"Wołania są bez odpowiedzi ze względu na pychę nieprawych"
(Hi 35,12).

8. Nieufność, niedowiarstwo, zwątpienie
"Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym. Kto bowiem
żywi wątpliwości, podobny jest fali morskiej zbudzonej wiatrem i miotanej to tu, to tam. Człowiek ten niech nie myśli, że otrzyma cokolwiek od Pana, bo jest mężem chwiejnym, niestałym we wszystkich swych drogach." (Jk 1, 6-8)

9. Zły stosunek do bliźnich (np. żony)
"Podobnie mężowie we wspólnym pożyciu liczcie się rozumnie ze słabszym ciałem kobiecym. Darzcie żony czcią jako te, które są razem z wami dziedzicami łaski, [to jest] życia, aby nie stawiać przeszkód waszym modlitwom" (1 P 3,7).

10. Trwanie w grzechu
"Lecz wasze winy wykopały przepaść między wami a waszym
Bogiem; wasze grzechy zasłoniły Mu oblicze przed wami tak, iż was nie słucha." (Iz 59,2)

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: Ewa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-05-01 12:09

Może Pan Bóg chce abyś bardziej zainteresowała się Dawca łask niż samymi darami?
Może to o co prosisz nie jest dla Ciebie dobre lub w tej chwili dobre, dlatego Bóg nie chce Ci czegoś dać?
Czasami z perspektywy czasu widzimy co wyszło nam na dobre a co na złe w naszym życiu.
Na pewno nie ustawaj w modlitwach i szukaj woli Bożej dla siebie z ufnością. On lepiej wie co jest dla nas dobre niż my sami :) Na szczęście.

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: Krystyna (---.elblag.dialog.net.pl)
Data:   2009-05-01 12:30

"Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.
Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie,
niech się święci imię Twoje!
Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie" Mt 6, 7-10.
Nie poddawaj się pokusie zniechęcenia. Pozdrawiam :)
Na temat "modlitw niewysłuchanych" możesz poczytać np. tutaj.


 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: katy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-01 12:59

A co się dzieje? Może rozwiązanie jest proste, ale jeszcze tego nie wiesz.

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-01 13:38

Najważniejsze, że Bóg te efekty widzi. Dla Niego nie ma nic niemożliwego. (zob. Łk 1,37)

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-05-01 20:43

Módl się nie o rozwiązanie sytuacji, ale o światło na nią i światło poznania też siebie w tej sytuacji - co mnie w rzeczywistości załamuje, z czym sobie nie daje rady, co powoduje że jestem bliska załamania, jak w tym świetle mogę zobaczyć świat i tę sytuację w Bożych oczach, oraz moje serce i sposób radzenia sobie z nią i patrzenia na to (zmiana która ratuje nas przed załamaniem to najczęściej zmiana w umyśle - zmiana myślenia, pomimo czynników zewnętrznych nie zmienionych, czasem dopuszczenie do załamania jest początkiem uzdrowienia, zgoda na kryzys, na prawo do nie dawania sobie rady, doła, płaczu, nawalenia - wyjściem z pętli nakręcania się wokół tematu "jest tak trudno, że zaraz się załamię").
Może mój sposób przeżywania tej sytuacji wyklucza pomoc innych - choćby słowem, choćby innym spojrzeniem, choćby podzieleniem się podobnym problemem lub bardziej konkretnym czynem - to na modlitwie się rozeznaje, gdy pytasz "co robić Panie" (WWJD?).
Zadziwia mnie często to, że Pan zaczyna czasem działać gdy sobie odpuścimy - nie gdy przestaniemy się modlić, ale gdy nie będziemy tak przywiązani, gdy będziemy gotowi oddać Izaaka (w tym przypadku rozwiązanie sytuacji) - wtedy nam go zwraca.

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: Tobiasz (---.limes.com.pl)
Data:   2009-05-01 23:44

Witaj MM-ka. Cierpliwości, cierpliwości i... cierpliwości. Nie podchodź do modlitwy w sposób typowo "ekonomiczny" - ja coś daję (np. swój czas), więc Jezus też musi coś dać. Modląc się w jakiejś swojej konkretnej sprawie omadlasz całe swoje życie. A ta sprawa i tak z czasem się wyjaśni. A może Jezus ma jakiś swój (inny) plan. Sparaliżowany w Ewangelii św. Jana 38 lat leżał nad sadzawką i pewno cały czas czekał na cud i się modlił. I wymodlił - spotkał Jezusa. (por. J 2, 5-9) Był cierpliwy. Powodzenia.

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-05-02 08:35

tak, dokładnie 38 lat Tobiaszu :)

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-02 11:07

A skąd wiesz, że nie widać efektów?

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: Lil Lady (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-05-02 13:23

myślę, że chyba musisz najpierw zmienić swoje myślenie. Pan Bóg na pewno nie spełni twoich wyobrażeń i nie zrobi dokładnie tak, jak to sobie zaplanowałaś. To po pierwsze.
Po drugie "Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem" Koh 3,1.
A po trzecie nie załamuj się. Na roztrzęsione nerwy polecam pełnoziarnistą polewkę ze zbóż.
Pozdrawiam

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: malgorzata (82.177.199.---)
Data:   2009-05-05 09:13

jeśli Boga traktujemy jak służącego, który ma spełniać nasze kaprysy, to nici z modlitwy. Wazna jest ufność i zgoda na Jego Wole. Jeśli modlimy się o przyziemne sprawy, bogactwo itp. to na pewno nie będziemy wysłuchani. Natomiast prośby w sprawach duchowych, np. o nawrócenie, wiarę dla grzeszników itd. będziemy wysłuchani. Z Panem Bogiem. Goska

 Re: Nie widac efektow mojej modlitwy.
Autor: MM-ka (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2009-05-05 10:11

Bardzo Wam dziękuje za Wasze wypowiedzi. Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: