logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: Adrian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-10 19:38

Czy to prawda, że księża w Polsce dostają od państwa wypłatę, a potem emeryturę?
Znajomi, szczególnie przeciwnicy Kościoła mnie o to pytają i nie wiem jak jest naprawdę.

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: xman (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2009-09-10 21:48

Czy chodzi Ci o nauczanie religii w szkole? Jeśli tak, to warto zauważyć, że w Polsce naucza się w szkole nie tylko religii katolickiej. Również protestanci uczą swojej religii w szkołach - oczywiście tylko tam, gdzie stanowią dość liczną grupę, żeby podjąć odpowiedni wysiłek organizacyjny. Nie wiem, jak jest z prawosławnymi.

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-09-10 23:07

Księża w Polsce są utrzymywani z datków wiernych, stypendia mszalne, chrzty, pogrzeby śluby itd. Niektórzy prowadzą wykłady na uczelniach, inni uczą religii. Otrzymują za to wynagrodzenie. Jeśli opłacają składki na ZUS, to przysługuje im emerytura, jak każdemu ubezpieczonemu.
System francuski (ksiądz jest urzędnikiem państwowym, przez państwo utrzymywanym) w Polsce nie funkcjonuje.
Nie ma również w Polsce systemu opartego na tzw. podatku kościelnym (jak np. w Niemczech, czy Skandynawii).

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-10 23:18

Każdy pracownik w szkole dostaje wynagrodzenie z budżetu państwa, dlaczego ksiądz miałby być traktowany inaczej? Za prace należy sie zapłata. Natomiast emerytury nikt nie DOSTAJE od państwa. Emeryturę trzeba wypracować, i wypłaca ją ZUS ze składek, które MY sami płacimy ze SWOJEJ pensji. Emerytura nie jest niczyją darowizną. To są nasze wpłacone wcześniej pieniądze. Płacimy jeszcze inne składki do ZUS, z których często nigdy nie skorzystamy, a także płacimy z tej pensji podatek państwu, który z niego tak czy inaczej korzysta. Więc pracujący ksiądz daje utrzymanie pracownikom ZUS-u i daje państwu pieniądze na cele wspólne (podatek). Dopiero reszta jest jego.

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: mający pokój (---.chello.pl)
Data:   2009-09-11 19:21

Aby doprecyzować odpowiedź Michała: księża w Polsce (a przynajmniej w tych przypadkach, o których wiem) głównie utrzymywani są z intencji mszalnych. Reszta datków w postaci tych "na tacę" lub w kancelarii (ślub, pogrzeb) jest przeznaczana z reguły na bieżące potrzeby kościoła/parafii, utrzymanie instytucji kościelnych (w tym seminaria, uczelnie, ruchy katolickie oraz inne ośrodki w diecezji). W praktyce wszystko zależy od proboszcza.

Zarzut antyklerykałów (o który zapewne pytasz) dotyczy tego, że księża uczą w szkole i dostają państwową pensję (czyt. również z podatków tych ludzi, którzy z Kościołem nie mają nic wspólnego). Jest to oczywiście prawda, ale z kategorii "g...o prawda" (jak zwykł mawiać ks. Tischner). Z tych samych bowiem podatków opłacani są katecheci innych wyznań oraz nauczyciele przedmiotu Etyka, na który uczęszczają uczniowie nie chcący uczęszczać na religię. Antyklerykałowie zdają się o tym fakcie zapominać.

Osobną kwestią jest to, czy dany system sprawdza się w obecnej sytuacji, czy też nie. Osobiście jestem zwolennikiem systemu niemieckiego, gdzie należy się zdeklarować co do swojego wyznania bądź jego braku. Wtedy ok. 5% podatku dochodowego jest przeznaczana na obrany związek wyznaniowy, a na stanowiska takie jak np. organista, jest przeprowadzany komisyjny egzamin państwowy.

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-09-13 09:02

Tak w kwestii formalnej. Nikt w Polsce nie otrzymuje emerytury, renty od państwa. Państwo nie płaci nikomu tego typu świadczeń.
Nie jest więc prawdą, że księża otrzymują emerytury od państwa.

Państwo płaci swoim urzędnikom, funkcjonariuszom. Np. policjantom, wojskowym, urzędnikom ministerialnym, przedstawicielom dyplomatycznym, celnikom itd.
Zdarza się, że wśród owych funkcjonariuszy państwa są duchowni, np. kapelani jednostek wojskowych. Ponieważ obowiązuje u nas zasada rozdziału Państwa i Kościoła (która nie jest "wynalazkiem" liberałów i komunistów" ale ma tradycję pochodzącą wprost od Cesarstwa Rzymskiego), z reguły i przeważającej większości duchowni nie są funkcjonariuszami państwa i vice versa: funkcjonariusze państwa nie są duchownymi (co na przykład nie jest oczywistością w znanych ze swojego demokratyzmu krajach protestanckich Skandynawii). Ci duchowni, którzy funkcjonują "na styku", działają w oparciu o stosowne uzgodnienia państwa z Kościołem (ale nie tylko rzymskokatolickim, bowiem dotyczy to różnych duchownych różnych wyznań) i przepisów prawa państwowego.

Księża, podobnie jak inni mieszkańcy RP, otrzymują świadczenia emerytalne z ZUS, który nie jest organem państwa. Duchowni płacą w trakcie swojej posługi składki ZUS-owi i z tych składek potem wypłacana jest ich emerytura. Na tej zasadzie to funkcjonuje w Polsce.
Księża objęci są również systemem ubezpieczeń zdrowotnych na podobnej zasadzie.

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-09-15 21:20

Tytułem uzupełnienia mojej wypowiedzi. Nie jestem specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych i jeśli kogoś to dokładnie interesuje (ukłon w stronę tych Państwa, którzy uprzejmi byli do mnie napisać) to radzę zwrócić się do ZUS po wyjaśnienia.
Z tego co wiem (jeszcze raz podkreślam, że nie jestem ekspertem) księża płacą specjalne składki emerytalne. W tym sensie specjalne, że są to składki, których wysokość określona jest ryczałtem. Z tego co wiem, połowę składki płaci sobie duchowny sam, połowę płaci za niego kuria. Składka ta wędruje na konto emerytalne duchownego, część z niej idzie do OFE, wedle uznania ubezpieczonego. Jeśli dodatkowo oprócz pracy stricte duszpasterskiej duchowny zatrudniony jest na zasadzie umowy o pracę lub innej podobnej, od dochodów jego odprowadzane są składki (emerytalna, rentowa, zdrowotna, wypadkowa, na fundusz pracy) tak jak od każdego zatrudnionego na terenie RP, do wysokości określonej w przepisach. I w tym przypadku składka emerytalna trafia na fundusz emerytalny danego duchownego, którym zarządza ZUS.
Duchowny po przejściu na emeryturę z tego funduszu otrzymuje środki. Tak jak każdy. Wysokość ich zależy od: wysokości składki (w przypadku duchownych składka jest niska), długości okresu składkowego i (jeśli dodatkowo oszczędzano w OFE, czyli tzw. drugim filarze) zaradności obracającego nim funduszu.

Jak widać na załączonym obrazku idea jest bardzo prosta: duchowni (tak jak inni Polacy) odprowadzają składki do ZUS, ZUS nimi obraca a następnie, gdy przyjdzie czas, wypłaca je składkowiczowi.

Państwo nic, nikomu nie wypłaca. Sami sobie wypłacamy to co wcześniej wpłacamy a Najjaśniejsza Rzeczpospolita co najwyżej coś tam sobie z tego urwie (np. na wybudowanie marmurowych klatek schodowych w siedzibach ZUS lub kupienie od pana Krauzego kolejnego programu komputerowego, którego nie da się zastosować).

Gwoli prawdy. Jeśli mówimy o tym, to są całe grupy społeczne i całkiem liczne jak: rolnicy, tzw. służby mundurowe (wojsko, policja, tajne służby), którym państwo płaci całość (służby mundurowe) lub lwią część składki (rolnikom do KRUS, osobnej kasy ubezpieczeń). I jakoś nikt się nie awanturuje, że posiadaczowi 1000-hektarowego gospodarstwa emeryturę płaci państwo (de facto m.in. ja z moich podatków), co najwyżej ktoś tam cichcem powie, że to głupota i główne źródło naszych kłopotów ale ponieważ mundurowcy i chłopi dysponują poważną siłą polityczną to nikt nie odważy się nawet tego tematu publicznie omawiać. Natomiast duchowni katoliccy takiego przywileju nie mają. Jest jeszcze bardzo wąska grupa ludzi, którym renty specjalne wypłaca państwo na podstawie indywidualnej decyzji premiera. Są to np. osoby, które za komuny nie mogły pracować ze względów politycznych i zgromadzić składek na swoje emerytury, są byli prezydenci (aktualnie dwóch panów, bo jeśli się nie mylę Jaruzelski dostaje emeryturę wojskową). Jeśli się nie mylę, nie ma wśród nich duchownych.

Ja wiem, że wzrok narodu przyciągają bryczki i pół-fraki niektórych duchownych ale prawda dotycząca ogółu duchownych jest prozaiczna. Grosze i tyle.

 Re: Czy księża w Polsce dostają wypłatę i emeryturę od Państwa?
Autor: Marta (---.static.chello.pl)
Data:   2016-04-05 12:15

Fundusz kościelny powstał z majątku zagrabionego Kościołowi po II wojnie światowej. Państwo mogłoby nie wypłacać emerytur księżom i oddać majątki. Ale to się państwu w ogóle nie opłaca.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: