logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Ania (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-02-11 14:01

Witam, historia z którą pewnie spotkaliście się sami, może nawet wiele razy.
Człowiek w bardzo dobitny, niemiły sposób powiedział co myśli na mój temat. Oczywiście zraniło mnie to, zabolało. Do dziś mam jakiś żal, uraz. Najgorsze to, że ta osoba zachowuje się, jakby nic się nie stało i chyba jest jej to obojętne, co czuję, czy się gniewam itd. Nie rozmawialiśmy na temat tego wydarzenia. Do dziś gryzą mnie myśli, czy odpuścić i zachowywać się, jakby tej sytuacji (tych słów) nie było. Nie wiem czy ta osoba naprawdę tak myśli o mnie, a jeśli tak, to dlaczego? Czy też powiedziała to w złości? Czy dążylibyście do rozmowy, wyjaśnień mimo, że czujecie, iż ta osoba nie chce do tego wracać? Czy wręcz przeciwnie - odpuścilibyście. Czy powiedzieć co zabolało, mimo że upłynęło już sporo czasu?

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: lola (---.93.218.87.dynamic.jazztel.es)
Data:   2012-02-11 18:45

Może ta osoba powiedziała to bezmyślnie, w zdenerwowaniu, albo złym humorze. Nie wszystko co ludzie mówią na nasz temat jest prawdą. Może ta osoba już zapomniała co powiedziała, albo nie przywiązywała do tego wagi. Na Twoim miejscu zapomniałabym o tym zdarzeniu. Warto jednak przemyśleć to co ta osoba powiedziała, i być może, jeśli byłoby w tym trochę prawdy, postarać się to zmienić.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Mati (---.centertel.pl)
Data:   2012-02-11 18:45

Może po prostu zastanowić się dlaczego ta osoba powiedziała to, co powiedziała. Tak uczciwie zobaczyć co było prawdą w tej opinii, a co nie. Jeśli powiedziała coś niezgodnego ze stanem rzeczywistym, powiedzieć jej o tym. Każdy człowiek ma prawo bronić swojego dobrego imienia. Pozdrawiam.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-11 18:56

Jak najbardziej powiedzieć, ale po uprzednim przemodleniu całej sytuacji. Dużo gorzej jest nie mówić i trzymać w sercu urazę. Może wtedy dojść do niezdrowych uprzedzeń. Czy Jezus skrywał w sobie, dlaczego Go ranili faryzeusze?

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Karolina (---.biznes.mm.pl)
Data:   2012-02-12 11:50

Jezus uczy w Ewangelii, że trzeba przebaczyć nawet 77 razy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na pewno trudniej, od wybaczenia tego, przychodzi Ci zapomnienie. Na Twoim miejscu porozmawiałabym z tą osobą. Po co się męczyć, trzeba to załatwić, a nie doszukiwać się ukrytych przytyków i tematów.
Pomódl się w intencji tej rozmowy, poproś Ducha Świętego o kierowanie Twoimi słowami i czynami. Powodzenia.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: milena (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-02-12 14:03

Aniu, trochę za mało szczegółów podałaś, abym mogła postawić się na Twoim miejscu i napisać, co bym zrobiła. Nie mam pojęcia jakie słowa i w jakim kontekście usłyszałaś na swój temat i czy ten ktoś miał dobre intencje, jednak totalnie oblał z umiejętności konstruktywnego krytykowania, czy może miał zły dzień i przerzucił swoje własne frustracje akurat na Ciebie. Czasem faktycznie lepiej odpuścić i może po jakimś czasie pomyśleć nad wybaczeniem, rozumianym jako decyzja - że już nie wracam do tego zdarzenia, bo na wybaczenie w sferze uczuć trzeba czasu, a jak widzę, sprawa nadal bardzo boli. Z drugiej strony jeśli tak bardzo bijesz się z myślami, rozmowa wydaje się dobrym krokiem i może przyniesie odpowiedzi na pytania, które tu postawiłaś (dokładnie te sama zadałabym tej osobie, która skrzywdziła słowem). Niestety trzeba być przygotowanym na to, że odpowiedzi może i wyjaśnią sytuację, ale niekoniecznie będzie to coś, co chciałabyś usłyszeć, nie ma też pewności, że rozmówca przeprosi.
Oczywiście jako katolik warto dążyć do wybaczenia, ale to wcale nie musi oznaczać, że mamy siedzieć cicho i pokornie przyjmować czyjeś obelgi. Nie trzeba od razu wdawać się w kłótnie, ale warto zapytać, dlaczego ktoś ma na nasz temat akurat takie a nie inne zdanie. Rozmowa to naprawdę najważniejsze narzędzie do zrozumienia, dlaczego ktoś postąpił tak a nie inaczej. Jednak czasem (także z troski o siebie) nie warto robić wideł z igły, żeby ktoś nie posądził nas o przewrażliwienie. Co innego, gdy ktoś powie coś przykrego pod wpływem chwili, coś co jest jakąś powierzchowną krytyką i może nawet sam nie wie dlaczego tak powiedział, a co innego gdy ktoś w swojej krytyce dotyka delikatnych, osobistych spraw, wtedy to już na pewno trzeba interweniować.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Nastolatek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-12 20:33

"a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie" (Łk 2,48). Maryja była bezgrzeszna, nigdy nie zgrzeszyła, a zrobiła dokładnie to, co Ty chcesz uczynić. Powiedziała Jezusowi, jak się czuła po jego pozostaniu w Świątyni. Nie jest to zatem grzech. Spokojnie możesz tak zrobić. Zwłaszcza, że może to przecież służyć zbudowaniu i poprawie osoby, która Cię skrzywdziła. Życzę powodzenia.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: magda (---.play-internet.pl)
Data:   2012-02-12 22:20

To wcale nie tak, że zawsze powinniśmy mówić innym, że nas czymś zranili. Każda sytuacja jest inna, są różne okoliczności, intencje raniącego, wrażliwość zranionego. Pan Jezus też nie zawsze i wszędzie mówił, że Go coś dotyka. Milczeć też potrafił. Trzeba rozważyć każdą sytuację z osobna. Nie wiem jak było w tym przypadku. Może ktoś zupełnie nieświadomie powiedział Ci coś co z jego strony było rzucone ot tak, nie mając intencji cię zranić, a Ty odebrałaś to zupełnie inaczej. A może ktoś świadomie Ci sprawił przykrość, by Cię zranić, poniżyć, dotknąć. Nie wiem. To już sama musisz rozważyć. A jeśli nie dasz sobie rady z tym zranieniem i widzisz, że serce Ci podpowiada, żeby jednak ten swój ból wypowiedzieć osobie, która Cię zraniła, zrób to. Ale pomyśl nad tym i zobacz obiektywnie (o ile tak jesteś w stanie zrobić) czy warto wracać do tego, bo może to naprawdę była jakaś błahostka, która w tamtym momencie Twojego życia urosła do rangi wielkiego zranienia. Nie wiem. To już tylko Ty możesz rozważyć i podjąć decyzję.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Marta (---.29.226.201.threembb.co.uk)
Data:   2012-02-13 23:45

Sporo zależy też od tego, kim jest dla Ciebie ta osoba. Bo jeśli to np. nauczyciel, daruj sobie.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Aiks (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-14 10:12

Pomyśl, czy nie byłoby dobrze zająć się sobą, własnym rozwojem i nie tracić sił na rozmyślanie o tym, co dawno minęło? Przynajmniej zyskałabyś dalszy swój rozwój.

 Re: Czy powiedzieć komuś, że jego słowa zadały ból?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-15 00:00

Ważne jest w jakim celu chcesz to powiedzieć i czy ma szansę z tego wyniknąć coś dobrego dla Ciebie, lub dla tej osoby. Do wyjaśnień masz prawo, dzięki temu będziesz mogła, albo coś zmienić w sobie, albo przekonać tę osobę do siebie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: