logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: Grzesiu (78.9.15.---)
Data:   2012-03-04 22:20

Jak wygląda sprawa ważności małżeństwa miedzy dwoma katolikami, gdy jedna z nich planuje po ślubie zmienić wyznanie?
Czy w takim wypadku można mówić o nieważności zawarcia małżeństwa z powodu zatajenia? (Oficjalnie jeszcze nie przeszła, uczestniczy w sakramentach itd., więc jest katolikiem).

PS. Rozumiem że ślub jest nieważny gdy para zatai przynależność kościelną jednej ze stron (nie zgłosi tego biskupowi), ale co, gdy ta osoba jeszcze nie przeszła?
Proszę o oficjalne zdanie Kościoła Rzymsko-katolickiego na ten temat. :)

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: polk (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2012-03-15 15:36

Wybacz, że nie przedstawię "oficjalnego zdania Kościoła Rzymskokatolickiego na ten temat", bo zwyczajnie tego zdania nie znam. Chciałbym jedynie zwrócić uwagę na fakt, że taka sytuacja jest po prostu kpiną z Boga. Po co osoba ma zawierać sakrament i przysięgać przed Bogiem i prosić Go o pomoc, skoro wie, że po ślubie Boga zostawi? Żeby było łatwiej załatwić formalności? Moim zdaniem, to jest chyba niezbyt uczciwe i pokazuje szacunek (a właściwie jego brak) do Boga i wiary współmałżonka. Pozdrawiam.

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-15 16:00

O oficjalne zdanie możesz zapytać na episkopat.pl
Natomiast osobiście radziłabym zdecydować się na określone wyznanie przed ślubem.

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: Grzesiu (---.star.net.pl)
Data:   2012-03-15 19:16

Chodzi mi o wiedzę z zakresu praktyki Kościoła Rzymsko-katolickiego. Czy możemy powiedzieć, że ślub jest wtedy ważny? (w końcu dzieje się to przed konwersją)

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-03-15 23:08

Nie jestem kanonistą, ale nie wydaje mi się, żeby to miało wpływ na ważność. Przynajmniej nie wiem, pod co miałoby to podpadać.
Co do sensowności takiego kroku, to już całkiem inna sprawa. Małżeństwo jednak ma za podstawę prawo naturalne, więc żeby je ważnie zawrzeć, trzeba akceptować to, czym jest małżeństwo, znać obowiązki i być w stanie je wypełnić.

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: Michał (---.range109-157.btcentralplus.com)
Data:   2012-03-16 03:01

Odezwij się, jak będzie po wszystkim.
– Wczoraj jechałem tędy, tych domów jeszcze nie było.
– Tak mówicie? A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców, a tego domu wczoraj by jeszcze nie było, a dzisiaj już by był, to wy byście staruszkę przejechali, tak? A to być może wasza matka!
– Jak ja mogę przejechać matkę na szosie, jak moja matka siedzi z tyłu?
– Halo, tu „Brzoza”, tu „Brzoza”! Źle cię słyszę! Powtarzam, powiedział, że matka siedzi z tyłu... „Matka siedzi z tyłu!” Tak powiedział!

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: guga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-16 12:20

Jeśli ktoś oszukuje współmałżonka co do swojej wiary, bo tamten nie zgodziłby się być mężem/żoną np. świadka Jehowy czy protestanta, na pewno jest to jakaś podstawa do próby stwierdzenia nieważności tego małżeństwa. Bo za przeproszeniem, jaki ze mnie katolik, jeśli za miesiąc PLANUJĘ nim nie być? Jeśli ktoś "planuje po ślubie", nie widzę tu szczerych intencji. Fakt będzie po ślubie, ale oszustwo przed ślubem. A oszustwa przed ślubem w celu uzyskania zgody na ślub mogą być przeszkodą kanoniczną. Jeśli jednak ktoś wie o zamiarach przyszłego męża, to (oprócz kpiny z sakramentu, która jest sprawą moralną, a nie formalną) - raczej nie widzę przeszkód.

Kodeks Prawa Kanonicznego
Kanon 1098 - Kto zawiera małżeństwo, zwiedziony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.
(czy małżonek jednak potrafi to udowodnić?)
Kanon 1102 - (...)
§ 2. Małżeństwo zawarte pod warunkiem dotyczącym przeszłości lub teraźniejszości jest ważne lub nie, zależnie od istnienia lub nieistnienia przedmiotu warunku.
Ale:
Kanon 1107 - Chociaż małżeństwo zostało zawarte nieważnie z racji przeszkody lub braku formy, to jednak domniemywa się, że wyrażona zgoda trwa, dopóki nie uzyska się pewności jej odwołania.

www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t7r4.html

 Re: Narzeczony/a po ślubie planuje zmienić wyznanie.
Autor: Piotr (57.66.78.---)
Data:   2012-03-19 12:26

Przepraszam, ale jaki sens ma zastanawianie się nad ważnością. Ty się lepiej zastanów, czy w ogóle za tego człowieka wychodzić za mąż. Nie widzę sensu. Nie chcę się rozpisywać, ale wg mnie to człowiek niewiarygodny. Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: