logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: Dora (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-10 20:49

Witam,
W tym roku przystępuję do bierzmowania i na świadka chciałabym wziąć mojego brata. I tu powstaje pytanie: Czy dziewczyna może wziąć na świadka przedstawiciela płci przeciwnej? Czy to zależy tylko i wyłącznie od parafii?
Zależy mi na jak najszybszych odpowiedziach, bo w innym razie muszę się rozejrzeć za świadkową. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

 Re: Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2012-04-10 21:35

Możesz. Moim świadkiem był mój ojciec chrzestny, a świadkiem mojego brata byłam ja. Nikt nawet słowem się nie zająknął na temat innej płci świadka.

 Re: Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: Karo (---.tpnets.com)
Data:   2012-04-10 22:29

możesz. ;) moim świadkiem była przyszła bratowa. ;)

 Re: Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: Ewa (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-10 23:36

Według mnie możesz, ale jak zwykle przecenia się internet. Zapytaj dokładnie u źródła (co parafia to inny zwyczaj), żeby potem nie było wpadki.

 Re: Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: Martha (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-11 12:07

Zapytaj u źródła, czyli najprościej - u osoby odpowiedzialnej za przygotowanie was do tego sakramentu. U nas w parafii nie było takiej możliwości. Nawet w zeszycie do religii w kwestii wyboru świadka mam napisane "dla chłopaka - mężczyzna, dla dziewczyny - kobieta". Nie mam pojęcia czym to było spowodowane, nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałam. Przyznaję, że dopóki nie zetknęłam się z forum pomocy, nie sądziłam, że może być inaczej.

 Re: Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: Karolina (---.biznes.mm.pl)
Data:   2012-04-11 19:08

U nas był wybór. Ale warunkiem było, aby osoba przekazywała pozytywne wartości (trzeba było to jakoś udowodnić/zaświadczyć) i sama także miała świadectwo przyjęcia sakramentu bierzmowania. Moim świadkiem był tata. :)

 Re: Czy mogę wziąć brata na świadka bierzmowania?
Autor: Dora (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-11 21:40

Dziękuję za wypowiedzi. Chyba faktycznie najlepszym wyjściem będzie zapytanie mojej katechetki.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: