logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Joanna (---.meganet.com.pl)
Data:   2012-10-25 21:14

Jestem pracodawcą zatrudniam kilka osób od kilku lat od początku roku sytuacja firmy jest ciężka, z miesąca na miesiąc jest gorzej, zapożyczyłam się by płacić pensje pracownikom, pracowałam po 14 godzin, ale i tak to nie pomogło. Liczyłam, że sytuacja się troche poprawi by starczało na koszty, ale nic się nie zmieniło. Nie mam sumienia zwolnić pracowników. Nie śpie po nocach i myśle co mam zrobić. Pomóżcie.... Zawsze bardziej myślałam o innych niż o sobie, ale teraz boje się, że zostane z długami i nie będę miała się za co utrzymać.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: AsiaBB (---.30.21.207.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-10-25 21:47

Nieciekawa sytuacja, ale to nie twoja wina. Jak najszybciej porozmawiaj z pracownikami - mają prawo wiedzieć, co się dzieje - im szybciej, tym lepiej, bo w końcu i tak przyjdzie czas, że po prostu nie będziesz mogła wypłacić im pensji. Będziesz uczciwa, jeśli powiesz pracownikom otwarcie o sytuacji firmy i będą mogli sami zdecydować, co zrobią, myślę, że nikt wtedy nie będzie miał pretensji do ciebie w przeciwieństwie gdybyś nic nie powiedziała tylko nie dała wypłat - w tym przypadku pracownicy mogą cie nawet podać do sądu i wygrają. A tobie bardzo współczuję tego, co się dzieje. Musisz jednak myśleć o przyszłości - przemyśleć to, czy są jakiekolwiek szanse na dalszą działalność firmy (może trzeba zmienić nieco profil jej działalności), skonsultować się z kimś i w razie czego zakończyć działalność zanim popadniesz w długi i nie będziesz miała za co się utrzymać, a potem poszukać pracy na etacie gdzieś. Jedno jest pewne, samo się nie rozwiąże jak będziesz ze strachem czekać na rozwój sytuacji, musisz działać.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Marta (---.28.180.133.threembb.co.uk)
Data:   2012-10-25 21:50

Porozmawiaj z nimi szczerze i powiedz, że jest źle. Niech sobie poszukają pracy gdzie indziej, może ktoś coś znajdzie i sam odejdzie, to będziesz miała o jedną czy kilka pensji mniej do płacenia. Poza tym zawsze lepiej dać informację na temat ewentualnego zwolnienia z dużym wyprzedzeniem niż jak grom z jasnego nieba.
Życzę powodzenia w pracy, może się jeszcze ułoży.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Ana (---.play-internet.pl)
Data:   2012-10-25 21:52

Joanno, myśl o sobie. Ty jesteś najważniejsza. Porozmawiaj z pracownikami, powiedz jak trudna jest sytuacja. Bądź wobec nich szczera. To ważne. Dziś mija miesiąc jak dostałam wypowiedzenie. Po wielu latach pracy w firmie nikt ze mną nawet nie porozmawiał. To boli. Dlatego szczera rozmowa jest tak ważna. Zapewne nie wszyscy to zrozumieją ale trudno, life is brutal. Będzie ciężko ale widocznie przyszedł czas na zmiany. Powodzenia.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: joannaa (---.as13285.net)
Data:   2012-10-26 00:11

Przypomina mi się jak parę czy już paręnaście lat temu zatrudniałam ileś tam osób. Opowiem, może na coś Ci się tam przyda. Sytuacja co prawda trochę się różniła a różnica polegała na tym, że ja pracowałam dla jakiejś tam firmy i to dla nich zatrudniałam tych ludzi. Tacy jakby podwykonawcy czy jakby to nazwać. Nieistotne teraz. W każdym razie firma owa w pewnym momencie zaczęła być coraz bardziej niewypłacalna właśnie. Oczywiście ja (wewnątrz) bardziej to widziałam niż tamte osoby przeze mnie zatrudniane. Gdy już sytuacja doszła moim zdaniem do bardzo złego punktu, zrobiłam po prostu zebranie mojego zespołu i powiedziałam prawdę trochę pomimo sugestii szefostwa i ryzykując, że zespół rozleci się w tempie przyspieszonym po usłyszeniu takich wieści. Powiedziałam pokrótce i bez szczegółów jak jest no i przynajmniej od tej pory kto jeszcze nie chciał od razu się zwijać pracował ze znajomością faktów. Pewnie niektórzy byli w jakiś sposób przez swoją sytuację życiową itp. przymuszeni do jakiejś tam decyzji ale zawsze to też decyzja.
No a potem, jak tylko mogłam, tzn. jak udało się coś tam dla ludzi wywalczyć sama się zwinęłam.
Oczywiście nie miałam dylematu czy zwalniać, ale myślę, że dobrze by pogadać szczerze z ludźmi jak najszybciej. I powiedzieć w skrócie o problemach. Chyba tylko w ten sposób pokażesz im, ze szanujesz ich i ich pracę. A że zwolnić wkrótce będziesz kogoś tam musiała, to chyba sama wiesz. Dobrze o Tobie świadczy, że nie jest Ci los pracowników obojętny, ale przecież nie możesz płacić innym za cenę popadania samemu w długi. To co moim zdaniem możesz zrobić, to uczciwie pracowników potraktować. Czyli właśnie uczciwie powiedzieć jak jest.
Pozdrawiam i powodzenia życzę.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-26 07:26

Joasiu- dużo Joann na tym forum ;) myśl o ludziach, ale i o sobie. Zaliczyłam bankructwo w ubiegłym roku, to niezwykle trudne emocjonalnie, ale ludzie pozbierali się, kazdy gdzieś pracuje, a ja mam traumę i długi do dziś i jeszcze na wiele lat. Myślę, ze oni wiedzą, ze firma ma problemy i po cichu spodziewają się, ze mogą stracić prace, nikt dziś nie jest wolny od tego strachu. I tak nie ominą Cię wypłaty odpraw, urlopów, zależy jak są pozatrudniani, musisz mieć na to środki. Dalsze zadłużanie się, zeby ratować firmę, nie ma sensu, jeśli nie masz jakiegoś pomysłu na restrukturyzację, gdyż samo czekanie na koniec kryzysu na pewno nie wystarczy. Może zmniejsz zatrudnienie, może sprzedaj część firmy- menedżer w trudnej sytuacji jest nadal menedzerem i musi podjąć decyzję w oparciu o analizę sytuacji i środki. Nie pomożesz sobie ani firmie, jeśli jej ratowanie przypłacisz zawałem. Nie mamy jakiejś nadzwyczajnej odpowiedzialności za ludzi, których zatrudniamy, oni daja nam wiedzę, pracę, czas, my im pieniądze. To, co potrafią moga sprzedać też komu innemu. Podejmij najlepszą decyzję. Jeśli będzie nią zamknięcie firmy, zrób to jak najszybciej. Z ludźmi porozmawiaj, kiedy sama będziesz wiedziała, co masz zrobić. Z Panem Bogiem. Kiedyś ta sytuacja się wreszcie skończy.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: marcela (---.devs.futuro.pl)
Data:   2012-10-26 09:59

Ludzie znajda sobie prace a ty sie bardziej nie zadluzaj, bo nikt tego za ciebie nie splaci.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-10-26 10:05

Biznes ma swoje prawa. Nie można do przedsiębiorstwa dokładać. Na rynku mogą się tylko utrzymać ci, którzy potrafią redukować koszty.
Skoro z rachunku ekonomicznego wychodzi, że nie jest Pani w stanie utrzymać personelu, to nie ma na to rady. Należy go zredukować, postępując zgodnie z zasadami prawa i ekonomii.
Na pocieszenie przytoczę to co zwykł mawiać nieoceniony Lejzorek Rojtszwanc:
"Jak przymują, to będą zwalniać. Jak zwalniają, to będą przyjmować".

Życzę powodzenia.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-26 10:41

Kiedy u mojego brata w pracy zapowiedzieli zwolnienie kilkudziesięciu tysięcy osób, brat się cieszył, że nie jest ani w pierwszej grupie zwalnianych, ani w drugiej, potem znów nie on. Wydawało mu się, że tak jest lepiej, że spotkało go szczęście. Ale gdy wreszcie i jego zwolnili, okazało się że nigdzie w miejscu i dalekiej nawet okolicy nie ma już żadnego miejsca pracy, ponieważ kilkadziesiąt tysięcy zwolnionych wcześniej osób szczelnie wypełniło każdą dziurę na rynku, a inni już się ustawili w kolejkach. Musiał wyjechać z domu, szukać pracy kilkaset kilometrów dalej, wracać tylko na niedzielę i to nie zawsze.

Nie zawsze to, co wygląda na złe, jest złe. O groźbie zwolnienia trzeba mówić jak najszybciej. Może być tak, że ktoś akurat miał wcześniej możliwość innego zatrudnienia, ale zrezygnował (bo ma pracę), a teraz już jest za późno. Wiemy, że dzisiaj praca na nas nie czeka. Trzeba ją złapać w biegu, gdy koło nas przechodzi. Trzeba im powiedzieć jak najwcześniej: szukajcie pracy, bo będę musiała was zwolnić.

W mniejszych firmach czasem pracodawca i pracownicy dogadują się, że na pewien czas lepsze od zwolnienia połowy osób jest np. przejście wszystkich na pół etatu (albo coś w tym kierunku). To szczególnie jest dobre wtedy, gdy jest szansa, że w przyszłości firma stanie na nogi. Oczywiście nie w każdej pracy są takie możliwości, ale gdy nie wiadomo kogo zwolnić, bo wszyscy są bliscy, można w taki sposób szukać rozwiązań. Wtedy pracownicy nie zostają bez grosza, a mają czas (wolne dni) na szukanie pracy. Jeśłi komuś to nie odpowiada, to sam odejdzie. Taka konieczność "pomaga" też pracownikom, by poważnie potraktowali możliwość zwolnienia i nie liczyli, że im się uda. Im trudniej będzie komuś żyć z pół etatu, tym mocniej koło szukania pracy się zakręci. A jeśli pracownicy się nie zgodzą, to przynajmniej będą wiedzieli, że trzeba się spodziewać zwolnień.

Kredyt na płace można wziąć raz, w wyjątkowej sytuacji. Przedłużanie takiego stanu nie jest dla nikogo dobre. Firma rozleci się z hukiem, a Ty nie będziesz miała pieniędzy na odprawy. Chyba, że majątek firmy jest przyzwoity i jego sprzedaż na koniec zapewni pieniądze i odchodzącym, i Tobie (wam).

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: jkk (---.myslenice.net.pl)
Data:   2012-10-26 10:51

W takiej sytuacji nic ci nie pozostało jak redukcja, likwidacja etatów.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Marek Piotrowski (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-26 18:53

Zwalniaj. Twoją rolą jest dbać o Firmę - jest to forma dbałości o pracowników. Może się choć kilka stanowisk pracy uchowa.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: Marlinek (---.rzeszow.vectranet.pl)
Data:   2012-10-29 13:42

Joanno, nie masz innego wyjścia.
Usiądź na spokojnie i przypatrz się swoim pracownikom.
Czy teraz w dobie kryzysu firmy, Twoi pracownicy mają pracy mniej?
Jeśli tak, to zredukuj im etaty. Jeśli pracował na cały etat, a teraz pracy ma na pół etatu, to powiedz mu o tym i daj wypowiedzenie dotyczące etatu i pensji. Niektórzy przyjmą Twoje warunki, a niektórzy będą szukać innej pracy. To są dorośli ludzie, jeśli się dowiedzą, że w firmie jest źle, że zmniejszył im się etat i pensja, to sami coś zadziałają.
Ty też nie siedź z założonymi rękami, tylko działaj. Wiem, że dasz radę.

 Re: Nie mam sumienia zwolnić pracowników.
Autor: B. (---.pl)
Data:   2012-10-29 18:52

Zacznij od zamówienia Mszy Świętej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: