logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: Kinga (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2013-03-10 12:33

Czy mogę przyjąć Komunię Świętą bez wcześniejszej spowiedzi przed księdzem w konfesjonale a tylko spowiedzią przed Bogiem, samemu, w trakcie modlitwy? Nie czuję po prostu potrzeby, aby pójść do spowiedzi... Nie mam jakichś ciężkich grzechów i zastanawiam się czy jeżeli pójdę do Komunii to będę miała grzech?
Ostatni raz u spowiedzi byłam jakieś 2 miesiące temu, także to nie jest tak dużo czasu...
z góry dziękuję za pomoc : )

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2013-03-10 13:34

Nie ma czegoś takiego jak "jakieś ciężkie grzechy" są ciężkie, albo lekkie/powszednie.
Jeżeli obiektywnie nie masz grzechów ciężkich (świadome, dobrowolne, w materii wielkiej) to nie musisz iść do spowiedzi, aczkolwiek regularna spowiedź nawet gdy nie mamy grzechu ciężkiego jest po prostu dobra dla formacji i niesie ze sobą łaski sakramentalne.

Co do spowiedzi przed Bogiem: oczywiście dobrze jest Go przeprosić za grzechy, jednak trzeba pamiętać, że taka modlitwa nie niesie sakramentalnego odpuszczenia grzechów. Jezus uzależnił laskę ich odpuszczenia od sakramentu pokuty, którego szafarzem może być prezbiter lub biskup i innej drogi nie ma (chyba, że występuje tzw. żal doskonały).

Pozdrawiam

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: malutka_iskiereczka (---.opera-mini.net)
Data:   2013-03-10 17:35

Jeżeli przez 2 miesiące nie popełniłas grzechu to brawo. Coraz bliżej TOBIE do świętości. Warto sobie zadać pytanie czym jest dla CIEBIE ten sakrament i kto i co zmienia w TWOIM życiu. Po co w ogóle chodzisz do konfesjonalu? Tam też siedzi BÓG. To ON zmienia TWOJE życie. Spowiednik jest tylko narzędziem w ręku BOGA.

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: Janka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-10 20:55

Oczywiście, że możesz. Nie jest to żaden wyczyn, żeby przez 2 miesiące nie popełnić grzechu ciężkiego, raczej normalny stan, normalnego katolika. Zdarzyło mi się przed laty, że ksiądz podczas spowiedzi powiedział mi, żeby przejść do grzechów, bo spowiedź nie jest miejscem na dzielenie się stresami dnia codziennego. Spowiedź jest przez Kościół wymagana raz w roku. Komunia Święta nie jest nagrodą za wyspowiadanie się. Jest odrębnym sakramentem. Nasze grzechy powszednie są wybaczone, gdy z wiarą wołamy "i odpuść nam nasze grzechy..." i podczas Mszy św. w ramach Spowiedzi powszechnej. Nie daj się zwariować i nie słuchaj zaburzonych skrupulantów.

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: marta (---.static.korbank.pl)
Data:   2013-03-10 22:15

Janko, wystarczy spojrzeć na postawy świętych. Choćby Jan Paweł II spowiadał się często. Żeby nie grzeszyć ciężko trzeba naprawdę chcieć iść za Chrystusem. I codziennie starać się być co raz podobniejszym do Jezusa. Nie wierzę, że jeśli ktoś się nie chce spowiadać, chociażby raz na miesiąc, może dążyć do świętości.

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: Janka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-10 23:05

"Nie wierzę, że jeśli ktoś się nie chce spowiadać, chociażby raz na miesiąc, może dążyć do świętości."
Marto, małej wiary jesteś. Miłość Chrystusa jest większa niż nasze drobne grzechy. Mam wrażenie, że kobiety lubią taki sposób ekshibicjonizmu duchowego dla spraw codziennych i nieco chwalenia się przed spowiednikiem. Spowiedź powszechna jest wystarczająca dla niedociągnięć codziennych "myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem", a takie sądzę ma autorka pytania, jak zresztą większość katolików idących drogą wiary i dążących do świętości. Spowiedź jest wymagana przy grzechach ciężkich, lekkie są wybaczane samą wiarą w Ofiarę Chrystusa za nasze grzechy.

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-03-11 09:10

Katechizm Kościoła katolickiego:
"1458 Wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane. Istotnie, regularne spowiadanie się z grzechów powszednich pomaga nam kształtować sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i postępować w życiu Ducha. Częściej otrzymując przez sakrament pokuty dar miłosierdzia Ojca, jesteśmy przynaglani, by być - jak On - miłosierni:
Ten, kto wyznaje swoje grzechy, już działa razem z Bogiem. Bóg osądza twoje grzechy; jeśli ty także je osądzasz, jednoczysz się z Bogiem. Człowiek i grzesznik to w pewnym sensie dwie rzeczywistości; gdy jest mowa o człowieku, uczynił go Bóg; gdy mowa jest o grzeszniku, uczynił go człowiek. Zniszcz to, co ty uczyniłeś, aby Bóg zbawił to, co On uczynił... Gdy zaczynasz brzydzić się tym, co uczyniłeś, wówczas zaczynają się twoje dobre czyny, ponieważ osądzasz swoje złe czyny. Początkiem dobrych czynów jest wyznanie czynów złych. Czynisz prawdę i przychodzisz do Światła".

Kodeks Prawa Kanonicznego
"Kan. 988 -
§ 1. Wierny jest obowiązany wyznać co do liczby i rodzaju wszelkie grzechy ciężkie popełnione po chrzcie, a jeszcze przez władzę kluczy Kościoła bezpośrednio nie odpuszczone i nie wyznane w indywidualnej spowiedzi, które sobie przypomina po dokładnym rachunku sumienia.
§ 2. Zaleca się wiernym, by wyznawali także grzechy powszednie."

 Re: Czy mogę do Komunii bez spowiedzi?
Autor: Arek (46.7.242.---)
Data:   2017-01-25 18:50

Do Komunii powinniśmy przystępować na każdej mszy świętej, o ile nie mamy ciężkich grzechów. To są słowa księdza polskiego w Irlandii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: