logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po spowiedzi można iść do komunii?
Autor: szymon (---.kp-components.com)
Data:   2013-04-04 01:38

Witam ten temat sie powtarza ale czy po zdradzie wspolmalzonka chociaz nie mam zadnych dowodow tylko slowa z jej ust ze kogos miala jest mozliwosc jesli pojdzie do spowiedzi moze isc rowniez do komunii? Bo jesli nie ma takiej mozliwosci a byla u spowiedzi i komunii u tego samego ksiedza znaczy bylismy razem w ten sam dzien w swieta wielkanocne. Bo jesli nie moglaby isc do komunii bo ma grzech ciezki a byla, znaczy ze mnie wkrecila i klamala ze kogos miala. Jest to dziwna sytuacja ale zasluzylem sobie na takie klamstwo z jej strony i dopiero teraz otwarly mi sie oczy kto jest dla mnie najwazniejszy. Prosze o odpowiedz pozdrawiam

 Re: Czy po spowiedzi można iść do komunii?
Autor: harrier (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-04 07:47

Albo pisałeś w emocjach, albo ze mną coś nie tak, bo nie do końca Cię rozumiem. Byliście razem u spowiedzi, czyli widziałeś, że się spowiadała i że poszła do komunii. I co w tym takiego co Cię wzburza?
Rozumiem żal, rozczarowanie i ból po zdradzie. Ale reszta?
Jeśli zdradziła, jak Ci się przyznała, była u spowiedzi i otrzymała rozgrzeszenie, to oczywiście, że może iść do komunii. Jeśli uważasz, że tylko tak powiedziała, a nie zdradziła (chociaż nie wiem po co miałaby tak robić) i była u spowiedzi itd., to również może iść do komunii.
Zadośćuczynienie po grzechu się należy, ale "karanie" odebraniem możliwości przyjęcia sakramentu po spowiedzi do czasu naprawienia szkody, to wg mnie przesada. Chyba, że nie to masz na myśli, to sorry :)

 Re: Czy po spowiedzi można iść do komunii?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-04 09:25

"Bo jesli nie moglaby isc do komunii bo ma grzech ciezki a byla...".

A jak Ty byłeś u spowiedzi to możesz iść do komunii? Po to właśnie z grzechem ciężkim idzie się do spowiedzi, żeby można było iść do komunii (mówiąc skrótowo, bo chodzi o pojednanie z Bogiem: przeproszenie Go za grzech i otrzymanie rozgrzeszenia). Zakładając, że zdradziła, to oczywiście był ciężki grzech, ale Miłosierny Bóg przebacza nam grzechy, gdy żałujemy. W tej chwili nie ma już w Kościele wieloletnich publicznych pokut, po spowiedzi można iść od razu do komunii, jeszcze przed zadośćuczynieniem.

Twoja żona nie dostałaby rozgrzeszenia wtedy, gdyby z tamtym drugim panem nie chciała zerwać, gdyby planowała dalsze grzechy, gdyby nie żałowała, zamieszkała z nim, nie chciała tego zmienić, nie chciała się poprawić. Pojedyncze zdrady natomiast są jak inne ciężkie grzechy. Musi się za nie żałować, musi się planować poprawę. Można wtedy uzyskać rozgrzeszenie. Jej spowiedź i komunia święta oznacza, że chce wszystko zacząć od nowa, razem z Tobą. Dobrze, że i Ty uświadomiłeś sobie, że jest dla Ciebie najważniejsza.

Oczywiście nie mogę wykluczyć, że zdrady nie było, tylko chciała Cię nastraszyć. Że chciała Tobą wstrząsnąć. Powiedzieć przez to, że dłużej tak się nie da. Ale kłamstwo też jest wybaczane w konfesjonale. Gdyby nawet tak było, że Cię "wkręca", to mam nadzieję, że to co już zrozumiałeś - pozostanie w Twojej pamięci? Że dalej będzie najważniejsza? Tym bardziej, że nie masz gwarancji, że to tylko kłamstwo, a poza tym to, co się jeszcze nie stało, zawsze może się wydarzyć. Czy zdrada czy kłamstwo - skoro tak powiedziała, to znaczy, że między wami było źle i trzeba to naprawić. Gdy człowiek nie widzi, że jest kochany, to może narobić głupstw.

 Re: Czy po spowiedzi można iść do komunii?
Autor: xc (---.31.5.127.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-04-04 10:26

Sugerowałbym następującą procedurę:

- kwestie zdrady małżeńskiej i jej konsekwencji należy w pierwszym rzędzie wyjaśniać sobie z małżonką/małżonkiem, ewentualnie na drodze specjalnej terapii.
- kwestie tego, czy coś jest grzechem (lub nie jest) należy rozstrzygać najpierw w głębi własnego sumienia a potem w trakcie sakramentu pokuty/pojednania.

Proszę nie przeceniać znaczenia internetu.

 Re: Czy po spowiedzi można iść do komunii?
Autor: A-Mail (---.grudziadz.mm.pl)
Data:   2013-04-04 11:33

Załóżmy że zdradziła, i Tobie o tym powiedziała, była u spowiedzi. Teraz "piłka" jest po twojej stronie. Bóg jej przebaczył, a ty zachowasz się tak jak Bóg by chciał, czy może tak jak by chciał szatan?
Przebacz jej, a na pewno uspokoi się twoje sumienie. Bo sądząc po twoim pytaniu zadręczasz się, a to nie prowadzi do dobrych rozwiązań.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: