logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Pytająca 24 (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-08 16:42

Mam zamiar zmienić nazwisko z rodowego na skróconą wersję panieńskiego mojej mamy. Problem w tym, że rodzice nie akceptują mojej decyzji i są obrażeni. Zaczynam czuć się winna, ale przecież nie robię tym nikomu krzywdy. Po prostu będąc już pełnoletnią chcę zadecydować o tym jakie nazwisko noszę. Biorąc pod uwagę same kwestie formalne to myślę, że jestem w stanie podać konkretne argumenty, które przekonają Urząd Stanu Cywilnego do przychylnego rozpatrzenia mojej prośby. Poza tak trywialnym powodem jak to, że nie podoba mi się moje aktualne nazwisko i źle się z nim czuję, jest jeszcze kilka innych, które przemawiają na moją korzyść w USC. Jednak rodzina uważa, że coś ze mną nie tak... Mówią nawet, że będą się wstydzić przed krewnymi tego co zrobiłam (zrobię)... Zależy mi bardzo na tej zmianie, ale mam dylematy związane z rodzicami. Nie wiem jak wybrnąć z tej sytuacji. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-08-12 10:11

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią to masz prawo zmienić nazwisko. Tylko jeżeli zmieniasz je, bo nie chcesz mieć czegoś wspólnego z rodzicami i ich nazwiskiem, to może ich trochę boleć. Przedstawiłaś wszelkie argumenty racjonalne rodzicom? Nie masz oczywiście takiego obowiązku, ale może rozjaśniłoby to sytuację.
Bywają nazwiska różne, ludzie zmieniają również imiona, bo rzeczywiście samopoczucie jest ważne. Ja też niezbyt lubiłam moje nazwisko panieńskie, dlatego jak wyszłam za mąż mimo kilku powodów dla których powinnam mieć podwójne nazwisko, zrezygnowałam z niego i mam jedno, nowe, które podoba mi się bardzo :)

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: monika (83.238.5.---)
Data:   2013-08-12 13:09

Jestes juz dorosla tak jak napisalas, skoro az tak sie zle czujesz z nazwiskiem i masz konkretne powody to twoj wybor. Rodzice w koncu przelkna twoja decyzje.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Pytająca 24 (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-12 16:20

Problem w tym, że nawet nie da się z nimi spokojnie o tym porozmawiać, bo zaczynają się denerwować lub wychodzą... Moje argumenty są subiektywne i w żaden sposób ich nie przekonują. Dla nich to totalna głupota. Nie potrafię nawet już im tego tłumaczyć. Nawet gdybym chciała porozmawiać to po prostu się nie da. Czuję się ubezwłasnowolniona emocjonalnie.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: AsiaBB (---.205.18.151.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-08-13 10:06

Nie wiem czemu, ale odradzam zmianę nazwiska. Rodzicom pewnie wydaje się, że robisz to, bo się ich wstydzisz. To może spowodować konflikt między wami na długie lata i uważam, że nie warto. Tym bardziej, że sądząc po nicku jesteś w wieku rychłego zamążpójścia. Tata mojej koleżanki zmienił nazwisko w młodości, kiedy wyjechał ze wsi do miasta na takie bardziej hmm... arystokratyczne. Nie dość, że wszyscy pamiętają, jak się nazywał wcześniej, to jeszcze się z niego śmieją - a nie zwróciliby na niego uwagi gdyby nie zmiana nazwiska właśnie. Tobie nie podoba się twoje nazwisko, ale pamiętaj, że to odczucie subiektywne, ludzie różnie się nazywają i mało kto zwraca na to uwagę. Co innego, kiedy jakaś osoba zmienia nazwisko - to już jest powód do dyskusji w stylu: "a pamiętacie tę, co się kiedyś nazywała..." Dlatego dobrze się zastanów. A jak mimo wszystko uznasz, że nie możesz już żyć ze swoim nazwiskiem, to je zmień. Dorosłość polega również na podejmowaniu własnych decyzji i ponoszenia ich wszystkich konsekwencji. Inaczej mówiąc, nie musisz prosić rodziców o zgodę na zmianę nazwiska, ale będziesz musiała zaakceptować to, że nie dali ci na to błogosławieństwa.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Tomasz (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-08-13 14:49

To normalne, że żyjąc nie zadowolisz wszystkich. Przemódl sprawę i zastanów się co zrobiłby Chrystus.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Pytająca 24 (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-13 20:28

Prowadzę działalność artystyczną i zależy mi, aby posiadać nazwisko, z którym będę mogła się w pełni identyfikować. Nie zamierzam wychodzić za mąż, a tym bardziej przejmować nazwiska na dobrą sprawę obcego człowieka. Nie oczekuję, żeby innym zawsze podobały się moje decyzje i myślenie, ale dlaczego od razu przestaje się rozmawiać, wychodzi i obraża? Chciałabym, aby moje nazwisko było związane z panieńskim mojej mamy. Może niektórym trudno to zrozumieć, ale dla mnie naprawdę jest to ważne.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: lolo (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-08-13 22:35

Też myślałam, że działalność na nazwisko panieńskie matki bym chciała, bo jest ładne (ale cudzego nazwiska na nazwę firmy się zdaje się nie da), więc rozumiem potrzebę. Moja znajoma projektantka po rozwodzie zmieniła nazwisko na panieńskie matki (po mężu było niezbyt ładne). Z drugiej strony spostrzeżenia AsiBB są słuszne i warto je wziąć pod uwagę.

Nie mogłabyś mieć jakiegoś pseudonimu artystycznego?

Piszesz na katolickim forum, więc zapytam o to stwierdzenie:
"Nie zamierzam wychodzić za mąż, a tym bardziej przejmować nazwiska na dobrą sprawę obcego człowieka."
Czy rozeznałaś, że to wola Boża dla Ciebie, by nie zakładać rodziny? Sama sobie odpowiedz, nie chodzi mi o to, żebyś tu pisała.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Pytająca 24 (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-14 01:14

Czy w takim razie powinnam robić to co inni ludzie uważają za słuszne? Jestem wolnym człowiekiem i jeżeli nie podoba mi się moje nazwisko to czy nie mam prawa go zmienić? Nie wiem jak mam to wszystko ocenić. Czy jeżeli zmienię nazwisko to skrzywdzę swoich rodziców? Czy popełnię zło względem nich? Mam jedno życie i nawet jeżeli byłoby to tylko fantazyjne spełnienie marzenia i posiadanie innego nazwiska, które de facto jest powiązane z moją rodziną od strony mamy, to czy nie mogę podjąć decyzji i zmienić tych kilka literek?

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: lolo (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-08-14 11:16

Powinnaś żyć kochając bliźniego, szczególnie najbliższego, czyli pragnąć dobra, a nie krzywdy. Wolność człowieka jest ograniczona cudzym dobrem. Nie jest tak, że mogę sobie robić, co chcę, nie patrząc na drugiego.
"Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" (1 Kor 6,12).
Decyzję możesz podjąć, ale musisz liczyć się z tym, że mogą być przykre konsekwencje. Na razie wygląda, że sprawisz rodzicom przykrość w sprawie - nie czarujmy się - błahej. Nie wiem, czy warto psuć relacje z rodziną. Przypuszczam, że gdybym miała dorosłą córkę, która by chciała zmienić nazwisko (które jest zwyczajne, a nie ośmieszające czy prawie wulgarne), myślałabym, że się wypiera rodziców, że nas odrzuca.
Trzeba zapytać: Jakie dobro z tego wypłynie?

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Margola (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-14 22:18

Jeśli Twoje nazwisko nie jest obraźliwe to radziłabym przemyśleć to jeszcze raz. Nieakceptacja własnego nazwiska może być związana z nieakceptacją siebie/swojej wartości. Mam niezbyt ładne, trochę śmieszne nazwisko, ale od jakiegoś czasu, czyli odkąd zaakceptowałam siebie (z czym miałam kiedy spore problemy), nazwisko mi w ogóle nie przeszkadza i w razie zamążpójścia zastanawiałabym się nad jego zostawieniem. Mój kuzyn posiadający to samo nazwisko prowadzi działalność w tzw. showbiznesie, jest coraz bardziej znany i mam wrażenie, a raczej jestem pewna, że jest ze swojego nazwiska dumny ;-)
Chyba jednak coś w tym jest co napisałam wyżej, gdyż wszystkie kobiety przejmujące moje nazwisko zostawiają sobie panieńskie, jedynie dwie żony kuzynów przejęły go bez pozostawienia swojego, obie są świetnymi, bardzo pewnymi siebie babkami.
Poza tym jak mówi AsiaBB twoje odczucie nazwiska jest bardzo subiektywne, jeśli nie jest obraźliwe to ludzie się do każdego zwykłego nazwiska szybko przyzwyczajają.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Pytająca 24 (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-15 00:05

Chciałabym nazwać swoim nazwiskiem moją działalność gospodarczą, którą zamierzam rozpocząć. Uważam, że moje aktualne nie jest odpowiednie. Stąd chyba taki pomysł.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-15 12:07

"Chciałabym nazwać swoim nazwiskiem moją działalność gospodarczą, którą zamierzam rozpocząć".
Nieprawda. I to chyba jest w tym wszystkim najważniejsze. Ty nie chcesz nazwać swoim nazwiskiem działalności gospodarczej. Ty sama chcesz mieć nazwisko swojej działalności gospodarczej. To ogromna różnica. I dlatego to rodziców boli.

Nazywanie działalności gospodarczej od swojego nazwiska, pełnego czy przekształconego, to rzecz normalna, nieważne czy dotyczy działalności artystycznej czy budownictwa. Popularyzujesz wtedy swoje nazwisko i cała rodzina na tym coś zyskuje. "To my, to o nas". Bo utożsamiasz się z rodziną właśnie poprzez nazwisko. Rozumiem, że może się nie podobać (żebyś Ty wiedziała jak strasznie mi się przez parę lat nie podobało moje imię :)) a teraz jetem z niego dumna), ale takie nazwisko rodzice mają i już. Z nim się utożsamiają. Odrzucając ich nazwisko, w jakiś sposób jednak odrzucasz ich, ranisz ich uczucia. W zasadzie tylko zmiana nazwiska po ślubie jest bezbolesna dla rodziców, może jednak być bardzo zrozumiała, gdy nazwisko jest w Polsce traktowane jako obraźliwe, ośmieszające.

"Czy w takim razie powinnam robić to co inni ludzie uważają za słuszne? Jestem wolnym człowiekiem i jeżeli nie podoba mi się moje nazwisko to czy nie mam prawa go zmienić?"
Bez przerwy powtarzasz, że jako dorosła masz prawo. No masz prawo, ale po co pytasz, skoro to wiesz. Tobie nie o prawo chodzi. "Jestem wolnym człowiekiem i jeżeli nie podoba mi się moje nazwisko..." A rodzice też są wolnymi ludźmi i też ma prawo im się to nie podobać. Ty masz swoje zdanie, a oni swoje uczucia. Poza tym znają życie. Naprawdę tak będzie, że będą się musieli z Twojego pomysłu tłumaczyć, może w jakiś sposób bronić go wbrew sobie. Czujesz się przymuszana, ale Ty też ich przymuszasz do czegoś czego nie chcą. Robisz to samo, więc nie uważaj, że jesteś lepsza w tolerancji.

"Czy jeżeli zmienię nazwisko to skrzywdzę swoich rodziców?"
Na pewno skrzywdzisz ich uczucia. I nie mów, że bierzesz nazwisko panieńskie matki, bo je przecież zmieniasz. To NIE BĘDZIE nazwisko matki. Ona tego tak nie poczuje. To będzie zupełnie obce nazwisko, które Tobie do czegoś pasuje. Tak, oni będą się czuli skrzywdzeni, bo nie będą mogli poprzez nazwisko utożsamiać się z Tobą i z Twoim działaniem. Nie będzie od razu jasne, że to ich córka. Żeby z dumą powiedzieć "to nasza córka" - będą musieli od razu za każdym razem przygotować się na tłumaczenie przed innymi, dlaczego nazywasz się inaczej. Będzie się ciągnęło to poczucie, że się ich wstydzisz, skoro się wstydzisz ich nazwiska. To JEST jakieś odrzucenie.

"czy nie mogę podjąć decyzji i zmienić tych kilka literek?"
Wolno Ci, oczywiście, jesteś dorosła i Ci wolno. Pytanie: czy warto? Właśnie dla tych kilku literek? Skoro to dla Ciebie tylko kilka literek, to po co ta cała awantura? Tobie też te kilka literek nie zaszkodzi. Bądź konsekwentna w wypowiedziach. Myślę, że rodziców najbardziej boli, że Ty chcesz, aby rodzice Ciebie zrozumieli, ale Ty nie chcesz zrozumieć rodziców. Nie czujesz ich bólu. Ty się tylko na ten ich ból wściekasz.
A przecież w artystycznym świecie (nie napisałaś dokładnie o co chodzi) nie trzeba pozbywać się nazwiska, wystarczy przyjąć pseudonim i z nim się utożsamiać. Za jakiś czas ludzie nawet nie zawsze znają nazwisko, a zawsze znają ten wymyślony pseudonim. Wtedy to wszystko toczy się wolniej, nie boli.

Jeśli już postanowiłaś to zrobić, "bo mi wolno", to po prostu idź i to zrób, postaw rodziców przed faktem dokonanym, a nie gnęb ich rozmowami, w których chcesz ich zmusić do akceptacji, a oni nie mają prawa zmuszać Cię do niczego. A jeśli naprawdę szukasz ich akceptacji, to nie używaj słów "wolno mi", bo to nie są słowa tłumaczące, usprawiedliwiające, leczące. Rozmawiajcie o uczuciach. Ich i Twoich. Spieszy Ci się, bo chcesz już założyć tę działalność i od razu z nowym nazwiskiem. Ale tutaj pośpiech tylko pogłębi konflikt.

Martwi mnie jeszcze inne Twoje zdanie: "Nie zamierzam wychodzić za mąż, a tym bardziej przejmować nazwiska na dobrą sprawę obcego człowieka". Wyjdziesz czy nie wyjdziesz za mąż, to Twoja sprawa, wiesz jak to często bywa ze "ślubami panieńskimi". Chodzi mi o słowa "przejmować nazwiska na dobrą sprawę obcego człowieka". Obcego? A nie człowieka, którego tak mocno się kocha, że chce się z nim być do końca życia? Z którym się chce zjednoczyć najbardziej jak się tylko da? Któremu chce się powierzyć swoje życie i życie przyszłych dzieci? Takie rzeczy powinnaś czuć, nawet jeśli nigdy nie kochałaś i nie planujesz małżeństwa. Jeśli nazwisko ukochanego rozumiesz jako obce, to może faktycznie nie rozumiesz, co odczuwają teraz Twoi rodzice. Skądś się to pewnie wzięło, może wiesz skąd. O tych odczuciach rozmawiajcie, może wyjdzie z tego coś dobrego. Ale w pośpiechu można tylko skrzywdzić.

 Re: Rodzice nie akceptują mojego zamiaru zmiany nazwiska.
Autor: Kasia (217.153.140.---)
Data:   2013-08-21 12:13

Zmieniałam kilka lat temu nazwisko administracyjnie, z nazwiska ojca na rodowe mamy. Ojciec nie był tym zachwycony, ale oboje po prostu przyjęli to do wiadomości. Po prostu uznali, że jestem osobą dorosłą, mam swoje powody do takiej zmiany, argumenty, które wskazałam we wniosku o zmianę zostały zaakceptowane przez organ jako uzasadniające wydanie pozytywnej decyzji.

Twoje argumenty nie do końca mnie przekonują, bo działalność gospodarczą możesz nazwać fantazyjnie. Zastanów się, jakie masz naprawdę powody. Z drogiej strony - uważam też, że (w świetle tego co napisałaś) Twoi rodzice nie potrafią do końca dorośle i odpowiedzialnie podejść do sprawy (kwestia - jak naprawdę "sprzedałaś" temat zmiany nazwiska i jego przyczynę...)

Pamiętaj też że zmiana nazwiska (w sensie decyzja), to tylko pierwszy krok - potem jest dużo biegania i zmian w różnych obszarach; konieczna jest wymiana dokumentów, aktualizacje itp.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: