logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Poszukuję płyty z chorałem gregoriańskim.
Autor: ariadna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-12-17 12:31

Witam, poszukuję płyty z chorałami gregoriańskimi. Czy możecie polecić jakieś ciekawe pozycje? Chodzi mi o muzykę religijna, a nie np. beatlesów w repertuarze chorałowym ;) Pozdrawiam

 Re: Poszukuję płyty z chorałem gregoriańskim.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-12-17 14:14

Jest tego bardzo, bardzo dużo.
Co mogę polecić? W zasadzie wszystko ale moje ulubione to:

Seria "Dominikańska" a w niej następujące płytyj:
"In nativitate Domini" Chorał gregoriański na Boże Narodzenie w wykonaniu Mariusza Bornus-Szczycińskiego (warto zapamiętać to nazwisko, niewątpliwy polski "guru" chorału gregoriańskiego!!!) i o.o. dominikanów z Krakowa.
"In Epiphania Domini" Chorał na Święto Objawienia Pańskiego w tym samym wykonaniu, dla mnie majstersztyk
"In asumption B.M.V"
"Mariam Matrem Verginem"
"Veni lumen cordium"
"Requiem"

Oprócz tego:
Coś w wykonaniu zespołu Ensamble Organum Marcela Peresa:
akurat na Boże Narodzenie (rekonstrukcja z XIII wieku):
"Ecole De Notre Dame: Mass For Christmas Day"
lub tychże wykonawców:
"Chant Cistercien"


"L'Arbre de Jessé - Gregorian chant and medieval polyphony" w wykonaniu Ensemble Gilles Binchois i Dominique Vellard

Jestem zwolennikiem Bornusa-Szczycińskiego i jego podejścia do chorału. Podejścia "korzennego" i ortodoksyjnego. Ale sumienie nie pozwala mi na pominięcie milczeniem arcydzieła jakim jest "Officium" w wykonaniu Jana Grabarka (sax) i The Hillard Ensamble.

Generalnie rzecz ujmując radzę się kręcić w okolicach warszawskiego kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu i krakowskiego kościoła o.o. dominikanów. Płyty płytami ale najlepszy sprzęt nie odda atmosfery występu na żywo, w trakcie liturgii.

 Re: Poszukuję płyty z chorałem gregoriańskim.
Autor: ariadna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-12-18 12:24

Ślicznie dziękuję Panie xc. Zaczynam się zastanawiać, czy jest coś, na czym się Pan nie zna albo czegoś nie wie ;) Tak, na żywo byłoby świetnie posłuchać, jak tylko będę bardziej "mobilna" na pewno skorzystam.

 Re: Poszukuję płyty z chorałem gregoriańskim.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-12-18 14:20

Dziękuję za komplementy ale jak mawiał Sokrates: Οἶδα οὐδὲν εἰδώς, wiem, że nic nie wiem.
Im się robię starszy, tym bardziej jestem przerażony własną niewiedzą i tym, że coraz mniej mi czasu zostało a coraz więcej jest do poznania. Tyle ciekawego wokół nas!!!
Szkoda czasu na głupoty, na byle co.

Tak się złożyło, że jestem jeszcze katolikiem przedsoborowym. W starym rycie wprowadzono mnie do Kościoła, w starym rycie przyjmowałem Pierwszą Komunię, stary ryt jest dla mnie naturalny i zwyczajny. Do tego jeszcze ta łacina, którą poznałem w liceum. A jak dodać do tego moje wędrówki muzyczne. No to summa summarum musi wyjść chorał gregoriański, bo inaczej się nie da.

Polecam wszystkim, szczególnie młodzieży, zainteresowanie się tzw. muzyką dawną, czyli tą którą stworzono w średniowieczu i renesansie, no może i w baroku (choć ortodoksi widzą w niej już początki musique modernę). Jest sporo okazji posłuchać na żywo paru niezłych polskich zespołów wykonujących tę muzykę. Warto czasem pochodzić po kościołach, żeby uczestniczyć w starych liturgiach chorałowych. Sięgnąć do skarbnicy naszej kultury i korzeni naszej wiary. Bo w takim chorale gregoriańskim brzmią przecież dzwięki muzyki ze Świątyni Jerozolimskiej, z dworów władców Imperium Romanum, słychać śpiewy pierwszych chrześcijan. Dochodzimy do korzeni, sięgamy bardzo, bardzo głęboko. Chwała Bogu, że mamy Bornusa, że mamy księdza prałata Kądzielę, że komuś się jeszcze chce, że dominikanie tego uczą, że młodzież polska pod koniec sierpnia gna do Jarosławia aby posłuchać "muzyki korzeni" i porozmawiać o niej. Że są jeszcze wydawcy, którzy nie wszystko zamieniają na monetę, że są jeszcze redaktorzy muzyczni, którzy grają to i tamto.

Popieram Pani pomysł słuchania chorału. I to słuchania w najlepszym możliwym wykonaniu. Nie jakieś tam "Gregorians" czy sacro-polo (pleniące się niestety po naszych świątyniach) ale wykonania mistrzowskie i live (jeśli to możliwe).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: