logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy to była obmowa?
Autor: Beata (195.117.75.---)
Data:   2014-09-13 18:39

Mam pytanie o obmowę w konkretnym przypadku:
Dzielę w pracy gabinet z dwoma psycholożkmi. Kilka dni temu rozmawiałam z jedną na temat drugiej. Nie wiedziałam co zrobić, bo koleżanka chciała za wszelką cenę wstawić do gabinetu jeszcze jedno biurko, co ja uważam za całkowicie zbędne. Z drugą koleżanką poruszyłam tę sprawę, choć niepotrzebnie, bo już o tym kiedyś rozmawiałyśmy i sprawa była zakończona. Niemniej miałam jakąś "pokusę", potrzebę, porozmawiania, o tej drugiej osobie, nie wiem, może podtrzymania rozmowy: „wiesz, bo XX chciała tu jeszcze jedno biurko…”. Kiedy zaczęłyśmy o tym rozmawiać, to miałam takie wrażenie, że obmawiam, choć wszystko było prawdą, i obydwie panie bardzo lubię, to zastanawiam się, czy to była obmowa?

 Re: Czy to była obmowa?
Autor: Karolina (---.tvkstella.pl)
Data:   2014-09-14 08:08

Nie wydaje mi się. Obmowa jest wtedy, gdy bez ważnej przyczyny mówimy o wadach i błędach drugiego człowieka, odbierając mu tym samym prawo do dobrego imienia. Rozmowa o biurku nią nie jest.

 Re: Czy to była obmowa?
Autor: AsiaBB (---.147.202.197.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-09-14 09:49

Obmowa jest wtedy, kiedy z przyjemnością mówisz złe rzeczy o kimś za jego plecami, nieważne, czy prawdę czy nie - wtedy dodatkowo oprócz obmowy jest kłamstwo. Zawsze możesz zadać sobie pytanie, czy powiedziałabyś te wszystkie rzeczy, gdyby zainteresowana osoba stała obok ciebie i wszystko słyszała. Jeśli nie, to powinna zapalić się czerwona lampka.

 Re: Czy to była obmowa?
Autor: 6283 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-09-14 10:36

► obmowa

celowe przekazywanie komuś niekorzystnych lub niezgodnych z prawdą informacji o kimś; oszczerstwo, oczernianie, pomówienie

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: