logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-13 20:12

Wiem, że jeśli zapomnimy wyznać jakis grzech lub grzechy podczas spowiedzi św, to należy powiedzieć o nich na następnej spowiedzi św. Czy taka sama zasada dotyczy każdego grzechu? - co mam na mysli: zdarzyło mi się, czego się bardzooooooooo wstydzę 4-krotnie zataić różne grzechy. Przystąpiłam do szczerej spowiedzi św., ale o jednym z zatajonych grzechów po prostu zapomniałam. Wyznam go na następnej spowiedzi św., ale czy muszę NATYCHMIAST z
tego grzechu sie wyspowiadać, czy poczekać z nim do kolejnego razu, gdy będę się spowiadać. Nie wiem, czy w takiej sytuacji przyjmować Komunię Swiętą. Bardzo pragnę znowu - po moich upadkach - przyjmować Ciało Pańskie.

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Paweł (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-13 21:39

Zapomnieć a zataić to dwie różne sprawy. Jeżeli zapomniałaś (grzechu lekkiego) to wyznajesz przy następnej okazji, jeżeli zataiłaś to spowiedź jest nieważna. Jeśli zapomniałaś grzechu ciężkiego to powinnaś i tak iść jeszcze raz do spowiedzi świętej. Jak masz problemy z pamięcią to sobie wypisuj grzechy na kartce. Masz przeżywać takie spowiedzi, żebyś się po nich dobrze czuła. Inaczej zawracasz głowę księdzu i sama się oszukujesz.

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2015-05-14 10:41

Jeśli świadomie nie wyznałaś grzechu, ponieważ czujesz wstyd, to tym bardziej bierzesz na swoje sumienie dodatkowy grzech, który nazywa się świętokradztwem. Przypomnij sobie definicję z małego katechizmu (z przygotowania do I Komunii Świętej), czym jest grzech. Skoro masz problemy z pamięcią, to zapisuj sobie grzechy na kartce, żeby je przeczytać w konfesjonale. Jeśli popełniłaś grzech ciężki, to przystępowanie do Komunii jest świętokradztwem. Twoje pragnienie nie ma tu nic do rzeczy, jeśli obraziłaś Pana Boga. Mając na sumieniu grzech ciężki, nie można przyjmować Komunii Świętej. W takiej sytuacji od razu idzie się do spowiedzi, bo przecież nie wiadomo, kiedy spotka nas śmierć.
Ciekawa jest definicja grzechu, którą podaje Katechizm Kościoła Katolickiego: "Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu; jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność. Został określony jako "słowo, czyn lub pragnienie przeciwne prawu wiecznemu" (Św. Augustyn, Contra Faustum manichaeum, 22: PL 42, 418; św. Tomasz z Akwinu, Summa theologiae, I-II, 71, 6). (KKK Nr 1849)
Grzech jest obrazą Boga: "Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przed Tobą" (Ps 51, 6). Grzech przeciwstawia się miłości Boga do nas i odwraca od Niego nasze serca. Jest on, podobnie jak grzech pierworodny, nieposłuszeństwem, buntem przeciw Bogu spowodowanym wolą stania się "jak Bóg", w poznawaniu i określaniu dobra i zła (Rdz 3, 5). Grzech jest więc "miłością siebie, posuniętą aż do pogardy Boga" (Św. Augustyn, De civitate Dei, 14, 28). Wskutek tego pysznego wywyższania siebie grzech jest całkowitym przeciwieństwem posłuszeństwa Jezusa, który dokonał zbawienia (Por. Flp 2, 6-9). (KKK 1850)
Przeczytaj też, co to jest ciężar grzechu: KKK nr 1487-1488.

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Ina (---.zamosc.mm.pl)
Data:   2015-05-14 12:41

Myślę, że w najbliższym czasie. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz o tym myślała i zabierze Ci to pokój. Życzę byś go miała dożo, dużo oraz radość :)

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-15 15:20

Dziękuję Wam za odpowiedzi, życzliwość i bardzo dobre wskazówki.

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: AsiaBB (---.158.218.52.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-05-16 09:34

Przepraszam Paweł, ale totalne bzdury wypisujesz. Jeśli ktoś ZAPOMNI wyznać jakiś grzech, nawet, jeśli był ciężki, nie musi od razu biec ponownie do spowiedzi, żałował przecież za wszystkie grzechy ("więcej grzechów NIE PAMIĘTAM, ale ZA WSZYSTKIE żałuję" - mówimy). Zapomniany grzech wyznaje się przy następnej spowiedzi. Robiąc przed nią rachunek sumienia, prosimy Ducha Świętego, żebyśmy przypomnieli sobie nasze grzechy. Jeśli nie przypomnimy sobie tamtego zapomnianego wcześniej, widocznie nie ma takiej potrzeby. Jesteśmy tylko ludźmi, trochę więcej zaufania do Ducha Świętego, trochę mniej wiary w matematyczną dokładność. Nie ma również potrzeby wypisywania grzechów na kartce, w sakramencie pokuty spotykasz się z żywym Bogiem, który zna dokładnie twoje serce i jeśli żałujesz swoich grzechów, wybaczy ci wszystkie, te wyznane i te zapomniane. Bóg jest kochającym Ojcem, który w tym sakramencie pragnie cię oczyścić i na nowo przygarnąć do Siebie, a nie księgowym, który zerknie na tę kartkę i ci powie: "grzech numer trzy zawiera błędne dane co do ilości, w grzechach numer dwa i pięć konieczna jest drobna korekta, grzech numer cztery odnotowałem już w moich archiwach, a ogólna liczba grzechów nie jest zgodna z tym, co przypomniałaś sobie podczas rachunku sumienia, do widzenia - zapraszam ponownie jak najszybciej, z poprawnie wypełnioną kartką grzechów, następny proszę". Po spowiedzi wcale nie trzeba się "dobrze czuć", bo nieraz usłyszana nauka jest jak kubeł zimnej wody i mimo, że nieprzyjemna, otwiera nam oczy na coś ważnego. Po spowiedzi należy "czuć", że się chce pracować nad sobą, zmienić swoje życie i nie wracać do grzechu. I żaden petent nie "zawraca księdzu głowy". Spowiednik pełni posługę dla wszystkich chętnych, przychodzą także ludzie, którzy z różnych powodów nie mogą w tym momencie otrzymać rozgrzeszenia i słyszą wtedy pouczenie, radę, co zrobić, by w przyszłości móc otrzymać rozgrzeszenie i powrócić na drogę wiary. Powiedzieć im, ze zawracają księdzu głowę brzmi tak, jakbyśmy dyktowali Bogu, kto może do Niego przyjść a kto nie.

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-16 14:32

AsiaBB, bardzo pomogło mi i wzmocniło to, o czym napisałaś. Dziękuję Ci.

 Re: Czy zapomniany grzech wyznać natychmiast?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-05-17 11:11

Aby dobrze się spowiadać, warto przed spowiedzią odmawić nowennę do św. Jana Vianneya. Ten Święty pomoże, mam to sprawdzone. Jeżeli mam jakiś problem z którym nie mogę sobie poradzić, to podczas spowiedzi proszę spowiednika o modlitwę do Pana Jezusa w tej intencji. Do spowiedzi podchodzę z wiarą, że ksiądz w konfesjonale zastępuje Pana Jezusa i spowiadam się przed Panem Jezusem a ksiądz jest tylko pośrednikiem.
Mój problem polegał na tym, że rzadko się spowiadałam bo wydawało mi się że nie mam się z czego spowiadać, nie mam grzechów. Po odmówieniu nowenny okazało się, że jest całkiem inaczej. Aby nie zapominać swoich grzechów, trzeba poprosić o pomoc świętych. Po to ich mamy.
Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: