logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak ma wyglądać zdrowe posłuszeństwo?
Autor: Kate (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-11-08 21:25

Szczęść Boże

Jakie jest podejście katolika do posłuszeństwa? Rozumiem - dzieci są posłuszne rodzicom bądź nauczycielom, żona słucha męża itp., wszystko w dobrych intencjach.

Ale czy powinniśmy pozostać posłuszni, gdy ktoś namawia nas do zła?
Jeśli np. mąż nakłania do grzechu żonę, ona odmawia. Mąż grozi rozwodem?

Bądź trochę inna sytuacja - córka chce wstąpić do zakonu, a matka kategorycznie odmawia? Czy córka powinna pozostać posłuszna czy iść za powołaniem?

Nie dokładnie wiem jak takie zdrowe posłuszeństwo ma wyglądać, dlatego z góry dziękuje za odpowiedzi na ten temat ;)

---
Forowicze odpowiadają np. tutaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=350007&t=350007
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=1463&t=1463
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=310898&t=310898

z-ca moderatora

 Re: Jak ma wyglądać zdrowe posłuszeństwo?
Autor: baranek (213.146.55.---)
Data:   2015-11-08 22:41

Posłuszeństwo dotyczy przykazań Bożych, nauczania Kościoła, woli Bożej, zależności rodzinnych czy zakonnych w DOBRU (nie obowiązuje posłuszeństwo, gdy małżonek, rodzice, przełożeni nakłaniają nas do grzechu), prawa cywilnego, (także w dobru - bo jeśli prawo dopuszcza np. aborcję, nie znaczy to, że mamy przez posłuszeństwo prawu jej dokonać z czystym sumieniem), przepisów ruchu drogowego, instrukcji obsługi maszyn, czy sposobu zażywania lekarstw.
Różne są sposoby bycia posłusznym.

Rodzice nie mają prawa nad dorosłymi dziećmi.
Dorosłe dziecko ma wolną wolę i ma prawo wyboru własnej drogi życiowej, nawet jeśli rodzice woleliby dla niego wg. własnych marzeń-wyobrażeń inny sposób życia, zawód, współmałżonka itp.

Natomiast jeśli czujemy, że dorosłe dziecko wkracza na zła drogę, pcha się w ramiona alkoholika, czy psychopaty, którego chce wybrać na małżonka, lub szkodzi sobie na zdrowiu nadużywając np. alkoholu - oczywiście mamy obowiązek przestrzec ryzykanta. Lecz nie możemy go ubezwłasnowolnić. Chyba że jest chory psychicznie.
Nawet Pan Bóg" - dając nam wolną wolę - podejmuje ryzyko, ze zejdziemy na zła drogę, dokonamy złego wyboru, popełnimy grzechy: będziemy Mu nieposłuszni.

 Re: Jak ma wyglądać zdrowe posłuszeństwo?
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-11-09 00:15

"34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien."
Mt 10, 34-37
Czyli - na pierwszym miejscu miłość i posłuszeństwo wobec Boga.

 Re: Jak ma wyglądać zdrowe posłuszeństwo?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2015-11-09 10:43

Czasem moja mama próbuje musztrować moich braci. Wtedy jej przypominam, że miała osiemnaście lat na wychowywanie ich. Teraz to może tylko patrzeć, jak jej to wychowywanie wyszło. I ewentualne pretensje mieć do siebie i ojca. Dziecko ma być posłuszne rodzicom, jednak inaczej w wieku lat 5, inaczej w wieku 15 lat i inaczej w wieku lat 30. Im bardziej dorosłe, tym mniej powinno być szafowania nakazami i wymogami posłuszeństwa. Nakazywanie 24 letniemu studentowi nałożenie czapki, "bo jak nie, to nigdzie nie idziesz", jest po prostu ośmieszaniem się przez wydającego takie polecenia. Rodzice też muszą dorosnąć do swojej roli.

Poza tym gdyby rodzice mieli władzę nad dorosłymi dziećmi, które chcą iść do zakonu, to te zakony były dość pustawe.
Ale grzechu to nigdy nikt nikomu nie ma prawa nakazywać.

 Re: Jak ma wyglądać zdrowe posłuszeństwo?
Autor: Wojtek (---.play-internet.pl)
Data:   2015-11-19 16:20

Nie ma przykazania, że będziesz posłuszna rodzicom. Dziecko nie jest własnością rodzica, tym bardziej jak jesteś dorosła. Posłuchaj o. Adama Szustaka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: