logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-07-08 12:08

Parę razy na tym forum powoływano się na doznania mistyczne siostry Eugenii Elisabetty Ravasio, które mają być prośbą Boga o uczczenie go pod imieniem 'Ojca Całej Ludzkości'. Uczczenie miałoby to przybrać określoną formę i jest ono opisane w książeczce "Bóg Ojciec Mówi do Swoich Dzieci" (na str. http://osuch.sj.deon.pl/2016/06/07/bog-ojciec-pragnie-byc-bardziej-znany-kochany-i-czczony/ która jest blogiem jezuity ks. Krzysztofa Osucha można znaleźć informację, że książeczka jest zatwierdzona przez Kościół). Przeczytałam tę książeczkę (jak i informacje o badaniu Kościoła opisanych doznań) i przyznam, że wizje tam podane bardzo rezonują z moim wyobrażeniem o Bogu, jednak nie słyszałam, by Kościół wprowadził powszechny kult Boga - Ojca Całej Ludzkości, jak też nie spotkałam z obrazami przedstawiającymi taki wizerunek Boga (pochodzący z wizji siostry Ravasio). Czy taki kult jest praktykowany gdzieś lokalnie, czy też jest dozwolony prywatnie? Czy gdybym pozyskała taki obraz, to byłoby na miejscu, żeby poprosić księdza, aby go pobłogosławił?

http://osuch.sj.deon.pl/2013/11/26/bog-ojciec-mowi-do-swoich-dzieci-oredzie-boga-ojca-zatwierdzone-przez-kosciol/

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: xc (---.146.2.242.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-07-09 11:23

Osobiście pochodzę bardzo, bardzo sceptycznie do tego typu inicjatyw.
Wystarczy otworzyć Biblię na pierwszej stronie, poświęcić jej lekturze parę dosłownie minut i wiadomo, KTO jest Stwórcą całego świata, w tym ludzi.
Każdy kult Boga jest kultem Stwórcy Całej Ludzkości. Cały Kościół poświęca się kultowi Bożemu, więc eo ipso, także w tym aspekcie. Uczestnicząc w kulcie Bożym w Kościele, uczestniczymy w kulcie Stwórcy.
Po co więc Kościół miałby osobno święcić Ojca całej ludzkości? A jeśli tak, to może i Ojca przyrody. Może Ojca czasu? Może Ojca fizyki? Czemu nie? Przecież wszystko to co wymieniłem jest przedmiotem Bożego stworzenia.
Idąc dalej tym tropem "ubranżawiamy" Boga. Dla jednych jest od tego, dla drugich jest od czego innego, dla trzecich jest znów od innych spraw. I wtedy rodzi się niebezpieczeństwo sekciarstwa: my to czcimy Boga lepiej niż wy, którzy nie czcicie tak jak potrzeba. Dokładnie tym tropem poszedł protestantyzm, który w zamyśle Lutra miał być tylko oczyszczeniem chrześcijaństwa z "błędów i wypaczeń" papizmu. Kościół ma tego świadomość i jest sceptyczny. Dlatego bardzo sceptyczny był swojego czasu co do kultu Miłosierdzia Bożego propagowanego przez św. Faustynę (a wcześniej przez Mateczkę Kozłowską, współzałożycielkę mariawickiej schizmy). I musiało upłynąć prawie 100 lat, aby kult ten zadomowił się w Kościele powszechnym.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-07-10 05:13

Mam inne spojrzenie na temat wprowadzania nowych form kultu niż, o ile są one uzasadnione teologicznie. Wydaje mi się, że jest to droga do rozwijania zażyłości ze Stwórcą wszystkiego. Nie uważam, że dobrze jest myśleć, iż poszczególne formy kultu rywalizują ze sobą, że skoncentrowanie się na jednej jest dowodem na chęć pomniejszenia innej formy kultu. Ludzie są różni i często ze względu na swoje doświadczenia życiowe bardziej sympatyzują z pewnymi kultami, które w jakiś sposób mają odzwierciedlenie w ich własnej historii. To jak ze spotkaniami w rodzinie. Jeśli spotykamy się z okazji urodzin poszczególnych członków rodziny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby też świętować czyjś awans zawodowy, czy jakąś rocznicę ważnego wydarzenia. To wszystko stwarza okazję, żeby częściej ze sobą rozmawiać, dowiadywać się więcej o sobie, lepiej dostrzegać problemy/radości, którymi poszczególni członkowie rodziny aktualnie żyją. Jeśliby dla kogoś z nich było ważne, by uczcić jakiś ważny dla nich aspekt życia związany z przyrodą, czasem, czy fizyką, i prosiłby, aby się spotkać z tej okazji, to czemu nie? Pozytywna odpowiedź, wydaje mi się, byłaby świadectwem, że autentycznie uznajemy, że jest to dla nich ważne. Z drugiej strony można byłoby poprzestać tylko na świadomości, że jesteśmy rodziną i nie spotykać się wcale, albo tylko na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Uważam, że wtedy więzi rodzinne mogłyby zostać osłabione.


Rozważając rozwój kultu, można zauważyć, że on ma charakterystyczne etapy. Raczej nie jest tak, że wprowadza się go ot tak, bez większego zastanowienia. Jest etap idei, przygotowawczy, badania i uzasadniania, zastojów, kulminacyjny (potwierdzony decyzjami władz kościelnych), wprowadzenia, upowszechnienia kultu, a czasami wygaśnięcia. Niektórzy wolą (jest to bardzo bezpieczna opcja) czekać na decyzje władz kościelnych dotyczące kultu, ale są też osoby, całe zrzeszenia ludzkie, które inicjują jego wprowadzenie i nadają mu rozpędu. Dla przykładu można odnieść się do trudności i ich pokonywaniu w procesie beatyfikacyjnym biskupa Fultona J. Sheena. Jeśli chodzi o wprowadzenie kultu powszechnego, to opowiadam się za cierpliwym oczekiwaniem na rozwój wypadków i decyzje władz Kościoła, jednak zastanawia mnie właśnie możliwość kultu prywatnego. Zauważyłam, że kult Boga — Ojca Całej Ludzkości jest propagowany też przez ruch eklezjalny „Biała Armia Matki Bożej". Znalazłam tam informacje o współczesnej ikonie napisanej (przez pisarkę ikon Lia Galdiolo) na podstawie wizji siostry Eugenii Ravasio (http://www.armatabianca.org/en/god-the-father/185-i-desire-an-image-which-may-be-a-tangible-sign-of-my-presence?start=2) wraz z wytłumaczeniem, jak poszczególne szczegóły ikony odnoszą się do wizji i jakie mają znaczenie symboliczne Nie przeczę, że taki obraz Boga Ojca, który chce być bliski człowiekowi, robi na mnie duże wrażenie. Zastanawiałam się, czy właśnie kopię takiej ikony można byłoby dać księdzu do pobłogosławienia.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-10 18:54

Nie rozumiem tego rodzaju kultu. Bóg jest Trójcą Świętą. O Bogu Ojcu możemy mówić tylko w powiązaniu z Synem Bożym i Duchem Świętym, o Synu Bożym w powiązaniu z Ojcem i Duchem Świętym, o Duchu Świętym w powiązaniu z Ojcem i Synem Bożym. Nie można akcentować jednej z Osób bez powiązania z Innymi, bo okaże się, ze mamy trzech Bogów. Bogiem Ojcem całej ludzkości jest też zarówno Syn Boży jak i Duch Święty, gdyż Bóg był Trójcą od zawsze. Nie możemy odnosić ludzkich zwyczajów do Boga, bo czynimy Go na swoje podobieństwo, a to zupełnie inna rzeczywistość.
Bóg zawsze był bliski człowiekowi.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-11 12:14

Mam ten obraz :-) I czytałam objawienia tej siostry oraz jej życiorys. Do mnie przemawia i biografia wizjonerki, i treść objawien, i namalowana na ich podstawie ikona. Pomogły mi nawiązać relację z Bogiem Ojcem, która wcześniej była dosyć oficjalna, delikatnie mówiąc. Wiedziałam, że Bog jest jeden w trzech Osobach, i ze cokolwiek mowimy o Jezusie, odnosi sie to rowniez do Ojca i Ducha, ale moj stosunek do kazdej z tych Osoby nie byl rownocenny. I z pewnoscia byl daleki od tego, czego oczekiwal Bog.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: xc (---.walbrzych.dialog.net.pl)
Data:   2016-07-12 11:29

To jasne, że religijność przybiera różne formy, jest zmienną w czasie i przestrzeni. To konieczne aby wiara nie zamieniła się w skamielinę.
Kościół jak żadna inna instytucja świata, ma niesamowitą pamięć, ogromne doświadczenie i zdolność do myślenia w kategoriach epok. To przyznają nawet jego najwięksi wrogowie.
Dlatego jest ostrożny, sceptyczny i niespieszny. Cechuje go to co łacina oddaje określeniem "prudentia".
Ja tę postawę popieram.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-07-12 17:15

Kiedy Trójca Święta zamieszka w naszym sercu, nie ma potrzeby dzielenia Jej na Osoby.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: Franciszka (---.45.217.26.citimedia.pl)
Data:   2016-07-18 15:17

Można czcić Boga Ojca i modlić się do Niego, bo jest On jedną w Trzech Osób Boskich. Zresztą robimy to, odmawiając modlitwę Ojcze Nasz. W Polsce jest jedno miejsce, w którym jest łaskami słynący obraz Boga Ojca: http://bogojciec.zolkielce.pl/

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-07-18 16:33

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi. Bardzo sobie cenię, że zechcieliście podzielić się swoimi przemyśleniami i informacjami. Ostatecznie zapytałam o możliwość pobłogosławienia obrazu (ikony) mojego proboszcza. Nie widział przeciwwskazań, jednak rozmawialiśmy bardzo krótko. Sam przywołał w rozmowie ikonę 'Trójca Święta' Andrieja Rublowa. Tej, o którą pytałam, jeszcze nie widział.

Franciszko,
Dziękuję za namiary na ten obraz. Nie wyobrażam sobie Boga Ojca jako sędziwego staruszka. Raczej jawi mi się jako osoba w sile wieku.

Pozdrawiam :)

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-07-19 00:43

G_JP, ale Bóg Ojciec jest Duchem - nie ma ciała.

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-08-17 04:20

W międzyczasie znalazłam następujące informacje odnoszące się do lokalnego kultu ikony, która mnie zainteresowała. W Zaporożu (adres: Zavods'ka St, 21А, Zaporizhia, Zaporiz'ka oblast, Ukraine, 69000 ) znajduje się Konkatedra Boga Ojca Miłosiernego (kamień węgielny pod kontrkatedrę poświęcił papież św. Jan Paweł II w 1998 r., a budowę nadzorował obecny biskup Jan Sobiło (historia świątyni: http://rkc.in.ua/index.php?l=u&m=k&f=osza__&p=za__zabo).

Na tej stronie www.deuspater.pp.ua/?cat=60

można obejrzeć zdjęcia przedstawiające jak wygląda ona w środku oraz jak świętują wierni tego kościoła. Między innymi, w świątyni znajduje się takie zestawienie obrazów:

http://rkc.in.ua/n/2014/201408/20140803bm_560438.jpg

które chyba świadczy o lokalnym kulcie ikony Boga Ojca? Wydaje mi się, że wspiera on zatem kult prywatny.

777,
Zgadza się, że Bóg Ojciec jest Duchem, ale jak popatrzę na zdjęcie, to wydaje mi się, że po ludzku Jezus jest jeszcze bardziej podobny do Ojca. Wcześniej tak mocnego wrażenia nie miałam, chociaż taką wiedzę mi wpojono ;)

Ciekawe, jak przedstawia się sprawa z prawami autorskimi do takiej ikony usytuowanej w świątyni, czy innych obrazów o tematyce religijnej. O ile dobrze się orientuję, to można wykonać i przechowywać ich zdjęcia dla celów prywatnych, jednak nie wiem, czy trzeba byłoby się starać o specjalne pozwolenie w przypadku kopii o znaczących walorach artystycznych. Jeśli tak by było, to kto takiego pozwolenia mógłby udzielić?

 Re: Kult Boga - Ojca Całej Ludzkości
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-09-04 14:06

Dzięki proboszczowi z Konkatedry Boga Ojca Miłosiernego i Antonelli z Armata Bianca pobłogosławiony obraz (reprodukcja) wisi już u mnie w domu.
https://zapodaj.net/images/dd0965b5c3ad5.jpg

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: