logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy kończą się postanowienia wielkopostne?
Autor: H (188.191.200.---)
Data:   2017-04-14 19:40

Kiedy dokładnie kończą się postanowienia wielkopostne?
Chyba w Wielką Sobotę. Ale dokładnie o której godzinie? Wieczorem czy po święceniu pokarmów?

 Re: Kiedy kończą się postanowienia wielkopostne?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-04-14 22:30

Wiemy, kiedy się kończy Wielki Post. W Wielki Czwartek, wraz z brewiarzową modlitwą popołudniową, a praktyczniej można byłoby powiedzieć: przed wielkoczwartkową Mszą Wieczerzy Pańskiej. Ona jest już częścią Triduum Paschalnego, które następuje po Wielkim Poście. Zatem w chwili, gdy piszę, jest już ponad dobę po Wielkim Poście.
Święcenie pokarmów nie ma tu nic do rzeczy, stanowiłoby bardzo niepraktyczny kres. W mojej parafii święci się od 10 do 17, no i co, granica miałaby zależeć od tego, kiedy pójdę albo kiedy ksiądz wyjdzie ostatni raz poświęcić?

A kiedy się kończy realizacja postanowień, nie mam pojęcia. Może lepiej, żeby się nigdy nie kończyła, o ile postanowienie było pozytywne (typu: będę codziennie czytać Biblię, będę uważać, co mówię, poświęcę czas komuś....). Negatywne postanowienia (nie będę jeść czekolady // nie będę oglądać głupich filmów// ufff, już jest po Wielkim Poście, to już mi wolno to robić, hurra) od dawna mnie nie przekonują.

 Re: Kiedy kończą się postanowienia wielkopostne?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-04-14 23:07

Wydaje mi się, że gdybyś rozumiała cel wielkopostnych postanowień, nie zadawałabyś takiego pytania. Dlatego polecam Ci lekturę "O co chodzi w Wielkim Poście?" (klik).

 Re: Kiedy kończą się postanowienia wielkopostne?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-04-15 00:33

Kalendarz na Wielki Post 2017 r. dostępny na stronie Konferencji Episkopatu USA podaje informację umieszczoną w kratce dla dnia 12 kwietnia, że Wielki Post kończy się oficjalnie wtedy, kiedy zaczyna się Msza Ostatniej Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Czwartek wraz z Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne.
http://www.usccb.org/prayer-and-worship/liturgical-year/lent/upload/lent-2017-calendar.pdf
Przypuszczam, że polskie strony katolickie też mogą podawać taką informację, ale nie sprawdzałam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: