logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Róża (---.146.41.77.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-12-10 15:58

Szczęść Boże. W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia wypada w niedzielę. Słyszałam opinię, że można ją przełożyć na dzień wcześniej i wieczerzę wigilijną zorganizować w sobotę. Jeśli ta opinia jest prawdziwa, to jakie są jej podstawy liturgiczne?
Pozdrawiam,
Róża

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2017-12-10 18:30

A czy dzień Twoich narodziny można przełożyć z 19-ego dnia miesiąca, w którym się np. urodziłaś na 18? Jak myślisz?

Wigilię spożywamy w Wigilię w oczekiwaniu Narodzin Pana Jezusa w dn. 24 grudnia.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: fx (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2017-12-10 19:02

Czy środę popielcową z racji roku przestępnego można przełożyć na wtorek?
Nie wydaje mnie się. Tak samo i z wieczerzą wigilijną.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-10 23:53

A czy jest jakaś liturgia wigilijna? Zwykle nie ma wieczornej mszy.
A jaki to ma sens? Żeby wreszcie na Pasterkę nie przychodzić pijanym?
Wigilii jako wieczerzy w ogóle być nie musi, i w wielu krajach nie ma. I w wielu domach nie ma. To nie grzech. A wigilia jako oczekiwanie jest we wigilię czyli poprzedniego dnia. A Opłatki robią przez cały adwent. Kwestia gustu, czasu. A w soboty kolacje też można jadać.

-------

W Mszale Rzymskim pod datą "25 grudnia, Narodzenie Pańskie, uroczystość", jest formularz mszalny:
"Wieczorna Msza wigilijna"
i rubrycela: "Tę Msze odprawia się wieczorem dnia 24 grudnia przed I Nieszporami Narodzenia Pańskiego, albo po nich."

moderator

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-11 15:58

Dziękuję moderatorowi.
Tak czy inaczej śmieszy mnie uroczyste oczekiwanie na Gościa w sobotę, a w niedzielę już nie czekamy tylko idziemy na wycieczkę. Wigilia w sobotę żeby w wigilię nie było wigilii. Chodzi o postne jedzenie, tak?
Te uwagi nie są do Róży, bo nie wiem czyja to opinia.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-11 16:22

Co więcej, w niedzielę 24 grudnia 2017 będzie czwarta niedziela adwentu, prawda?
Zatem w sobotę rano adwent, potem wieczorem sobotę byłaby ta "przeniesiona" wigilia Bożego Narodzenia, w niedzielę przynajmniej do popołudnia znowu adwent, w poniedziałek Boże Narodzenie... Groch z kapustą.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Amelia (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-12-11 18:24

Zgadzam się, że bezsensem byłoby przekładanie Wigilii na 23-go.

Przy okazji tematu sama mam jedno pytanie:
W Wigilię tradycyjnie nie je się mięsa, z tego co słyszałam niektórzy nawet nie jedzą w ogóle cały dzień, aż do wieczerzy wigilijnej. Jednak liturgicznie Wigilia jest niższej rangi niż niedziela, a nawet Wigilia nie ma chyba żadnej rangi, wszakże nie jest świętem. Natomiast w dni świąteczne (w tym niedziele) nie powinno się pościć. Jak to pogodzić ze sobą w tym roku? Dodatkowo chodzi tu też m.in. o robienie porządków w niedzielę przed wigilijną wieczerzą, różne domowe prace, które jednak są raczej konieczne. Jak to pogodzić, gdy Wigilia wypada, jak w tym roku, w niedzielę?

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-12-11 18:59

"A wigilia jako oczekiwanie jest we wigilię czyli poprzedniego dnia"

Zastanawiam się, czy te próby przesuwania wieczerzy wigilijnej na dzień wcześniejszy nie biorą się właśnie stąd, że bywa ona traktowana jako oczekiwanie. No a skoro oczekujemy dzień przed, możemy też oczekiwać dwa dni przed. Co szkodzi zrobić wigilię wigilii? Dla mnie najmocniejszym argumentem przeciw przesuwaniu Wigilii na dzień wcześniejszy jest to, co napisała Hanna. Mnie zupełnie nie pasuje spożywanie wigilijnej wieczerzy w trzecim tygodniu Adwentu (jest ich zawsze cztery, choć ten czwarty może być niepełny, skrócony nawet do jednego dnia, tak jak w tym roku).

Liturgicznym okresem oczekiwania na Narodzenie Jezusa jest Adwent. Wieczorem w wigilię Bożego Narodzenia Kościół świętuje już Boże Narodzenie. Wyrazem tego jest m.in. Msza św. wg formularza wymienionego przez ks. Moderatora. Zwyczaje wieczerzy wigilijnej też wpisują się w to świętowanie. Przy wigilijnym stole nie śpiewamy pieśni adwentowych, tylko kolędy. Zapalamy w tym czasie po raz pierwszy na choinkach światła. Faktem jest, że wśród Polaków wigilijna Msza św. nie cieszy się popularnością. Ale mnie zdarzyło się kiedyś uczestniczyć w takiej Mszy. Dopiero potem usiadłam do wigilijnego stołu. W moim odczuciu wszystko liturgicznie grało. "Poprawiłam" jeszcze świętowanie Mszą w ciągu dnia.

"Jak to pogodzić, gdy Wigilia wypada, jak w tym roku, w niedzielę?"

Skupić się na Osobie Jezusa, na radości z Jego narodzenia, a nie na myśleniu o zakazach, nakazach, grzechach.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-11 19:54

i jeszcze
http://niedziela.pl/artykul/1187/nd/Co-z-tegoroczna-Wigilia
http://www.niedziela.pl/artykul/1143/nd/Wigilia-Bozego-Narodzenia

Wigilia jest w Polsce normalnym dniem pracy. Nie każdy zdąży rano na Roraty (a raczej po roratach do pracy), nie każdy może wziąć urlop, a po pracy biegnie się przygotować ostatecznie wieczerzę. Wieczornych mszy we wigilię najczęściej nie ma, bo księża też idą na Wieczerzę wigilijną. Zwyczajowo idziemy dopiero na Pasterkę.

To właśnie niedzielna wigilia daje nam możliwość spokojnego przygotowania Wieczerzy (niektórym także sobota). I możliwość udziału we mszy świętej PRZED wieczerzą wigilijną.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-11 22:08

"W Wigilię tradycyjnie nie je się mięsa, z tego co słyszałam niektórzy nawet nie jedzą w ogóle cały dzień, aż do wieczerzy wigilijnej. Jednak liturgicznie Wigilia jest niższej rangi niż niedziela, a nawet Wigilia nie ma chyba żadnej rangi, wszakże nie jest świętem. Natomiast w dni świąteczne (w tym niedziele) nie powinno się pościć".
Mięso w niedzielę, dowolną, oraz w uroczystości nie jest przecież katolickim obowiązkiem!
Niejedzenie mięsa w Wigilię jest tradycją, polską, i o ile mi wiadomo, nie ma obecnie formalnego umocowania liturgicznego, więc trudno byłoby tu szukać uzasadnień. Nie jemy wigilijnie (niektórzy) mięsa po prostu ze względu na polską tradycję - i myślę, że Pan Jezus się nie obrazi.

 Re: Czy wigilię można przełożyć na 23 grudnia?
Autor: Marek_Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-12-12 20:45

Przypomniałaś mi film "Rozmowy kontrolowane" gdzie milicjant zapraszał swego przełozonego na Wigilię (na goloneczkę...).
- to kiedy robicie?
- 24 grudnia...
- aaaa, to jeszcze przed świętami?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: