logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę odmawiac różaniec tak jak św. Jan Paweł II?
Autor: Adam (---.k2media.com.pl)
Data:   2017-12-28 20:34

Mam pytanie odnośnie odmawiania różańca po łacinie.
Na tym filmiku https://m.youtube.com/watch?t=3s&v=GX8G9obA23s Papież nie odmawia 'Credo' tylko 'Deus in adiutorium meum intende'. Na koniec nie odmawia też 'Pod Twoją obronę' tylko litanię do Matki Bożej. Czy mogę odmawiać różaniec po łacinie zgodnie z filmikiem? Czyli bez 'Credo' i 'Pod Twoją obronę'?

 Re: Czy mogę odmawiac różaniec tak jak św. Jan Paweł II?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2017-12-28 23:06

Adamie,

Ale dlaczego po łacinie chcesz odmawiać różaniec ? Czy znudziłeś się językiem polskim? :) Nie rozumiem.
A tak na poważnie, to możesz modlić się w każdym języku, nawet podobnie jak Papież. Oby to tylko była modlitwa pobożna, szczera, taka z całego serca...

 Re: Czy mogę odmawiac różaniec tak jak św. Jan Paweł II?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-28 23:19

To, czy w modlitwie prywatnej odmówisz "Pod Twoją obronę" itp., czy nie, nie decyduje o wartości modlitwy. Modlitwa prywatna pozwala na pewną wolność i dowolność. Odmawianie Litanii loretańskiej na koniec różańca jest być może jakimś lokalnym zwyczajem, znam go np. z wielu włoskich kościołów.

Zastanawiam się nad sensem odmawiania różańca po łacinie. W jakim celu? jaka jest Twoja motywacja? Bo jeśli przypadkiem taka, jak w komentarzu pod filmikiem, jakoby akurat różaniec po łacinie miał szczególną moc, to - darujcie - nie wierzę.
Nie, nie jestem z góry "na nie". Chodzi mi jednak o to, że różaniec nie ogranicza się do recytacji tekstu. Jest też miejsce na rozmyślanie. Jeśli potrafisz medytować po łacinie, to czapki z głów (serio). Jeśli potrafisz odmawiać różaniec po łacinie i równocześnie rozmyślać w języku, który nie będzie dla Ciebie barierą (albo i poza językiem), to nie widzę najmniejszego problemu w używaniu łaciny. Jeśli jednak łacina utrudnia Ci rozmyślanie - jest zbędnym obciążeniem.

 Re: Czy mogę odmawiac różaniec tak jak św. Jan Paweł II?
Autor: Adam (---.k2media.com.pl)
Data:   2017-12-28 23:50

Moje motywacje to moja sprawa, nie tego dotyczy pytanie. Dotyczy natomiast tego czy w ten sposób można odmawiać różaniec.

 Re: Czy mogę odmawiac różaniec tak jak św. Jan Paweł II?
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2017-12-29 11:27

Adamie, tutaj odpowiadają ludzie, nie roboty. Dlatego wypada zachować trochę więcej życzliwości w kontakcie, a przynajmniej starać się o to, by rozmówca czuł się rozmówcą, a nie przedmiotem do wykonywania poleceń, jak chodząca Wikipedia.
Pytania o motywację są tu akurat dość ważne, ponieważ odnoszą się do Twojego pytania "czy można?". Pewnie można, ale odpowiedź zależy od intencji. Niektórzy chcą zmieniać formułę modlitwy, bo tak czują w sercu i ok, a inni - żeby czuć sie bardziej ach, och, ą, ę - wtedy nie powinno się.

 Re: Czy mogę odmawiac różaniec tak jak św. Jan Paweł II?
Autor: OP-on (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-12-31 22:31

Tak, możesz. Dominikanie odmawiają w ten sposób różaniec.
Na początek "Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu....." i od razu przechodzą do pierwszej dziesiątki (bez Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, itd). To starsza forma różańca niż ta powszechnie znana.
Łacina w różańcu i w modlitwie też ok.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: