logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy są dusze wybrane do glębszego zjednoczenia z Bogiem?
Autor: julia (---.tks.pl)
Data:   2018-01-04 10:09

Przeczytałam ostatnio artykuł o oziębłości duchowej, w której natrafiłam na słowa Teresy od Jezusa “dla niektórych dusz doskonałość jest nawet konieczna do zbawienia”. Wynika z nich, że są dusze wybrane przez Boga do głębszego zjednoczenia się z nim i do osiągnięcia świętości za życia. Chciałam zapytać czy jeżeli taka dusza nie osiągnęła doskonałości za życia skazana jest na wieczne potępienie?

 Re: Czy są dusze wybrane do glębszego zjednoczenia z Bogiem?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-01-05 15:46

Julio, wiesz jaki jest synonim słowa "doskonałość" w kontekście życia wiecznego? Jest nim nic innego jak świętość, bo nikt, kto nie jest święty do Nieba nie wejdzie. Świętość można osiągnąć za życia (jak miało i ma to miejsce w przypadku świętych ogłoszonych przez Kościół) i wówczas z życia doczesnego przechodzi się wprost do życia wiecznego. Jeśli tak się nie stało, trafia się do "pralni dla dusz", czyli czyśćca. Przenośni tej użyłem celowo, bo bycie wypranym w pralce raczej nie byłoby przyjemne, podobnie jak przyjemny nie jest pobyt w czyśćcu. Koniec końców jednak ostatecznie dusza opuszcza miejsce kary doczesnej w stanie doskonałości, o której mówiła Teresa od Jezusa. Podsumowując: tak, możliwe jest osiągnięcie doskonałości po śmierci, pod warunkiem, że odchodząc z tego świata człowiek nie ma na sumieniu grzechów ciężkich. Wtedy rzeczywiście trafia do piekła, ale w pozostałych przypadkach nie.

 Re: Czy są dusze wybrane do glębszego zjednoczenia z Bogiem?
Autor: Tomek (---.interkonekt.pl)
Data:   2018-01-05 21:06

Julia, mam do Ciebie kilka pytań. Co rozumiesz poprzez słowo, że ktoś jest Święty za życia? Czy Święty to człowiek doskonały, który nie popełnia żadnego grzechu i myśli tylko jak tutaj dzisiaj niezgrzeszyć? Czy może Święty to jest człowiek grzeszny, który walczy by kochać Pana Boga i drugiego człowieka coraz goręcej, oraz mocno pokutuje za grzechy?. Czy nie jest czasem tak, że każdy bez wyjątków jest powołany do Świętości/ Doskonałości?
Jak myślisz Zbawienie jest za darmo czy za zasługi/ wzorowe zachowanie? Jak uważasz, czy Święty Dobry Łotr tylko z wyznaniem grzechów i żalem za grzechy, został zbawiony za darmo? Czy Pan Bóg z zadowoleniem/ satysfakcją/ z gorącą chęcią skazuje człowieka na wieczne potępienie? Czy może Pan Bóg za mało z nie chęci do nas daje Łaski czy szans, żebyś my byli zbawieni? Czy może daje możliwość oczyszczenia się za życia poprzez tą ową Świętość/ Doskonałość konieczną do zbawienia? Czy może daje jeszcze możliwość oczyszczenia się poprzez czyściec po drugiej stronie życia? Czy Pan Bóg jest zawsze dobry?

 Re: Czy są dusze wybrane do glębszego zjednoczenia z Bogiem?
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-01-06 11:40

Tomek, a co jest w kluczu? Kluczu jedynie słusznych odpowiedzi do tych pytań? :P

Bo ja problem rozumiem tak:
ok, wszyscy są powołani do zjednoczenia z Bogiem, czyli do świętości. I to zawiera bycie grzesznikiem, łaskę Pana Boga i takie tam z tego twojego klucza odpowiedzi. :P. Ale jak się czyta przedsoborowe żywoty świętych czy choćby Dzienniczek siostry Faustyny, to są tam bezpośrednie i dosłowne wzmianki o "szczególnym umiłowaniu", "szczególnym wybraniu", "duszach wybranych" i te pe.

I to jest to pytanie: czy rzeczywiście takie dusze wybrane są? To, co kiedyś nazywano kręgami nieba? Że w niebie są zbawieni i święci zwykli i nadzwyczajni, obdarzeni specjalną laską Bożą i większą Jego bliskością niż reszta świętych i zbawionych? Te pierwociny Baranka z apokalipsy?

 Re: Czy są dusze wybrane do glębszego zjednoczenia z Bogiem?
Autor: Tomek (---.interkonekt.pl)
Data:   2018-01-06 19:33

Myślę sobie, że Pan Bóg umie liczyć tylko do jeden. Uważam, że na każdego z nas patrzy i myśli świetny materiał na Świętego choć grzesznik. Kiedyś usłyszałem, że Św. Jan Paweł II, Św. Ojciec Pio, Św. Franciszek z Asyżu czy Św. Siostra Faustyna praktykowali bardzo częstą Spowiedzi Świętą. Św. Ojciec Pio mawiał, że jeżeli sprzątamy mieszkania co tydzień, to i dusze powinniśmy sprzątać w Sakramencie Pokuty co tydzień. A nawet częściej jeżeli jest taka potrzeba. Św. Jan Paweł II spowiadał się co tydzień. I jak mawiał jego spowiednik - długo spowiadał się i miał z czego spowiadać się. Św. Siostra Faustyna od razu po nawet najdrobniejszym grzechu wzbudzała akt skruchy. Święci/ Doskonali nie tacy doskonali. Myślę, że w tym tkwił klucz do Doskonałości - umiłowanie Sakramentu Pokuty i Eucharystii. Zmierzając do sedna. Myślę, że Pan Bóg każdego kocha tak samo czy ktoś jest Mu wierny czy rani Go bardzo. Myślę, że każdy może być duszą wybraną do głębszego zjednoczenia z Bogiem. Tylko czy my tak naprawdę chcemy być Święci/ wybranymi duszami do głebszego zjednoczenia z Bogiem? Czy my dajemy kochać się Bogu tak jak Św. Siostra Faustyna, która była gotowa skoczyć w przepaść za Jezusem? Czy my dajemy kochać się Bogu tak jak Św. Ojciec Pio, który zcierpiałby wszystko by Pan Bóg był kochany?.
Jakie są hierarchie Świętych Obcowania w Niebie to naprawdę nie wiem.
Bo 'ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują' (1 Kor 2,6) i nie czytałem by Jezus Chrystus za życia głosił szczególnie to ludziom. Chciałem zwrócić uwagę na fakt potrzeby konkretu/ ciężkiej pracy/ pokuty, a nie na teologiczne rozmyślania chleba nie dające. Wyżej wymienieni Święci byli zwykłymi ludzmi takimi jak my, ale ludzmi konkretu/ wielkiej pracy i pokuty.
Poza tym z ostatniego pytania Juli wyczuwam wątpliwośc w dobroć Boga, co jest naszym grzechem ciężkim. Stąd litania tych pytań postawionych w pierwszym wpisie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: