logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powinienem oglądać w tv mszę jakobicką?
Autor: PR (---.proflink.pl)
Data:   2018-01-05 13:42

Ostatnio obejrzałem w telewizji Mszę jakobicką (Syryjski Kościół Ortodoksyjny). Jest to Kościół bardzo stary, ostatnio zaangażowany w owocny dialog z katolikami. Czy w takim razie postąpiłem godnie to oglądając? Wiem, że transmisja to nie to co obecność na mszy, ale czy można obejrzeć taką liturgię modląc się przy tym? (Znam się trochę na temacie i wiem kiedy są ważniejsze modlitwy). Zaznaczam, że później tego samego dnia (niedziela) poszedłem do mojego kościoła parafialnego. Osobiście przypuszczam, że nic złego nie zrobiłem, mimo to wciąż mam duże wątpliwości.
Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Czy powinienem oglądać w tv mszę jakobicką?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-01-07 16:18

Jeśli nie daje spokoju warto skorzystać z pogotowieduchowe.pl (tam osoby duchowne mają dyżury telefoniczne i doradzą co i jak).
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas oraz odnalezienia pokoju w sercu :)

 Re: Czy powinienem oglądać w tv mszę jakobicką?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-01-07 17:49

Można oglądać je w telewizji, ale traktując je jako źródło wiedzy o liturgii danego wyznania, ale nie jako wybrany z ciekawości "substytut" naszej Eucharystii. A mam wrażenie, że tak właśnie chciałeś ją traktować, skoro w trakcie oglądania próbowałeś się modlić - zakładam, że na ich sposób. Skoro piszesz, że "znasz się trochę na temacie", to powinieneś wiedzieć, że Syryjski Kościół Prawosławny jest Kościołem wyznającym monofizytyzm. Czyli uznającym, że w Jezusie Chrystusie, według katolików prawdziwym Bogu i prawdziwym Człowieku natura boska została wchłonięta całkowicie przez ludzką. Nie powiesz mi chyba, że podzielasz taki pogląd, bo gdybyś to zrobił, zanegowałbyś praktycznie sens ofiary, którą Jezus złożył za nas na krzyżu.
Dlatego następnym razem gdy najdzie Cię ochota na oglądanie modlitw innych wyznań wyobraź sobie, że oglądasz religijny film dokumentalny/transmisję, a nie naprawdę w nich uczestniczysz.

 Re: Czy powinienem oglądać w tv mszę jakobicką?
Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-09 15:22

Nie, potępiam monofizytyzm, a moje modlitwy się ograniczały do Święty Boże, Święty Mocny (trisagion) oraz Ojcze nasz - pobudziła mnie do tego nabożna i święta atmosfera. A oglądając to wiedziałem, że pójdę wkrótce do mojej rzymskokatolickiej parafii. W ostatnią niedzielę włączyłem kawałek takiej mszy przed pójściem do kościoła. Szybko się rozmyśliłem ze względu na moje wątpliwości, ale dostrzegłem tam rzymskokatolickiego (!) biskupa siedzącego z boku na honorowym miejscu (zaproszony gość?) który nie uczestniczył co prawda czynnie we mszy, ale czynił znak krzyża, gdy to robili inni. Podniosło mnie to na duchu, ale naszła mnie myśl: Kto mu pozwolił? Wydaje mi się, że sprawa jest tu bardzo złożona. Mimo to zrezygnowałem z takich praktyk.

 Re: Czy powinienem oglądać w tv mszę jakobicką?
Autor: ??? (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2018-01-10 22:03

Nie zrobiłeś nic złego.

 Re: Czy powinienem oglądać w tv mszę jakobicką?
Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-11 23:38

Bóg zapłać za Wasze mądre rady. Już jestem o to spokojny.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: