logo
Piątek, 19 października 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: A. (---.speedtransfer.pl)
Data:   2018-01-09 21:36

Czy osoba uzalezniona (seks, alkohol lub narkotyki) moze trafic do piekła? pytanie moze troche infantyle ale.. czy tak własnie jest? Mam wujka który jest uzalezniony od jakies 40 lat. Chodzi do kosciola ale chyba nigdy nie przyznal przed soba ze jest alkoholikiem nie podejmowal prob wyjscia z tego gówna. Co z nim sie stanie po smierci?

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-09 23:53

Nie ma automatyzmu: uzależnienie to w efekcie na pewno piekło albo to na pewno nie piekło.
W skrócie: każdy człowiek ma do ostatniej chwili życia wybór, czy chce być z Panem Bogiem, czy chce do Niego należeć, czy chce Go prosić o przebaczenie... nie wiemy, kto co wybierze.
Nie wiemy więc, A., co się stanie z wujkiem po śmierci. Wolno nam mieć nadzieję w odniesieniu do każdego człowieka i wolno nam się za każdego modlić.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-01-10 00:01

Może być tak:
<<Lecz drugi, karcąc go, rzekł: "Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił". I dodał: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa". Jezus mu odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju".>> (Łk 23, 40-43)

Droga do zbawienia prowadzi przez nawracanie.
http://www.milosierdzie-boze.info/a95-Zbawienie_i_potepienie_w_swietle_Milosierdzia_Bozego.html

Pomóż wujkowi, otocz go modlitwą prosząc Boga o łaskę nawrócenia. Spróbuj może przy współudziale innych członków rodziny nakłaniać do podjęcia terapii AA dla polepszenie życia jego i rodziny.
Nie wiesz co dzieje się w jego sumieniu, co zadzieje się w chwili śmierci. Pan Bóg wie wszystko o Twoim wujku i to z Jego mocy będzie zbawiony lub potępiony.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2018-01-10 08:15

Tylko Bóg zna serce człowieka.
Bardzo gorąco proś Boga, żeby Twój wujek zapragnął przemiany.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: jk (---.myslenice.net.pl)
Data:   2018-01-10 13:25

Obawiam się, że jeśli ktoś nie próbuje się zmienić, nie wyraża skruchy za własne grzechy to niestety może trafić do piekła.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: PR (---.ip-point.pl)
Data:   2018-01-10 15:55

Człowiek powinien choćby spróbować wyjść z nałogu. Jeśli jest za słaby - niech się sam przed sobą przyzna do tego i pomodli do Boga o wyjście z nałogu. Niemniej jednak w przypadku uzależnienia można mówić o zmniejszeniu
odpowiedzialności. KKK (nr 2352) tak to formuje:
"W celu sformułowania wyważonej oceny odpowiedzialności moralnej konkretnych osób i ukierunkowania działań duszpasterskich należy wziąć pod uwagę niedojrzałość uczuciową, nabyte nawyki, stany lękowe lub inne czynniki psychiczne czy społeczne, które zmniejszają, a nawet redukują do 1735 minimum winę moralną."
No i potrzebna jest spowiedź. Po pierwsze należy ufać Bożemu Miłosierdziu i modlić się za tę osobę. Można też jej zasugerować zmiany. Bóg wie wszystko o Twoim wujku i jeśli widzi, że nie ma on złej woli, że w Niego wierzy - może spojrzy na niego łaskawie. A i Twoje modlitwy mogą mu pomóc. Uzależnienie nie jest takim grzechem jak grzechy pojedyncze, ze złej woli. Może Twój wujek pójść do czyśćca, ale to wie tylko Bóg. Ufaj Bogu i módl się! Uzależnienie nie jest więc z góry potępieniem.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-01-10 19:22

A,
Alkoholizm jest chorobą i wujek powinien się zacząć leczyć. W takiej sytuacji jest niezbędna pomoc ze strony najbliższych osób.
Jeżeli natomiast odmówi, no cóż, jest w końcu dorosłym człowiekiem i nikt go siłą nie zmusi do leczenia. To jego wola.

A może przy okazji warto uświadomić wujka, co mówi na ten temat Pismo święte:
"Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani mężczyźni współżyjący ze sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani PIJĄCY (....) nie odziedziczą królestwa Bożego."
1 Kor 6, 10

Ale tak naprawdę to nie wiemy, co Miłosierny Bóg uczyni - to wielka dla nas tajemnica.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: 3393 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-01-10 20:59

Nikt nie wie co z nim się stanie po śmierci,
natomiast uzależnienie zmniejsza wagę grzechu - jak uczą już w drugiej klasie szkoły podstawowej grzechem ciężkim jest czyn popełniony świadomie i dobrowolnie. Człowiek uzależniony nie popełnia grzechu np. pijaństwa dobrowolnie - robił to dobrowolnie zanim podpał w uzależnienie i za to jak najbardziej ponosi pełną odpowiedzialność natomiast uzależniony w pewnym sensie "musi" się np. napić.
Więc w przypadku alkoholika to nie samo picie alkoholu jest grzechem ciężkim ale może nim być np. brak próby zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu, nieszukanie pomocy na zewnątrz itp. no i oczywiście skutki alkoholizmu czyli przepijanie wypłaty, cierpienie dzieci, udręczona żona - skutki picia przez alkoholika, to co wymieniłam to tylko ziarnko w klepsydrze.
Inna sprawa, że nie wiesz czy wujek chodzi do spowiedzi, nie wiesz z czego się spowiada, nie wiesz jaką ma pokutę, nie wiesz czy nad sobą pracuje. Widzisz to z zewnątrz, nie wiesz czy wujek walczy i co naprawdę myśli bo to sprawa między nim a jego spowiednikiem tak że... wujek może lepiej skończyć niż Ty ;) ('Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego' Mt 21,31).

Nie wiem czy uzależniony trafi do piekła czy nie ale wydaje mi się, że może - w końcu jesteśmy ludźmi myślącymi, odpowiedzialnymi, mamy wzrastać do świętości, mamy postanowienie poprawy, nie możemy się poddawać uzależnieniom. To za łatwe.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: Bernard (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2018-01-11 18:41

Scena z dwoma łotrami moze być roznie interpretowana. Zgadzam sie z interpretacja, ze dwóch lotrow spotkało Boga ale jeden Mu uwierzył.
Pewno miał ciężkie życie, i by żyć napadal na ludzi. Został ukarany zgodnie z prawem i coby sie stało jakby Jezus uwolnil go od krzyża, przecież i tak by umarł.

Z uzaleznieniami jest identycznie. Jeśli robi sie program 12 krokow to pierwsze 3 sa kluczowe. Pierwsze 3 mówią o tym by zaufać Bogu wbrew swej logice.

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: A (---.speedtransfer.pl)
Data:   2018-01-11 19:26

Dzieki za odpowiedzi.
Co to za program 12 krokow?

 Re: Czy uzaleznienie = potępienie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-11 20:22

O programie - pomaga wujek Gugiel:

https://portal.abczdrowie.pl/12-krokow-alkoholika
https://pl.wikipedia.org/wiki/Program_12_krok%C3%B3w (to tylo, hm, Wikipedia)
http://www.alko.opole.pl/alko2-12a.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: