logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co znaczy pościć?
Autor: ZagubionaM (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-02-14 04:43

Mam pytanie w temacie Wielkiego Postu:
Czy pościć (np. w jakimś wybranym dniu) to znaczy tylko nie jeść zupełnie, czy może to być również post jakościowy lub ilościowy?

 Re: Co znaczy pościć?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-14 11:56

Kościół nie wymaga od nikogo, by danego dnia nie jadł zupełnie. Nawet post ścisły, jak w dzisiejszą środę, nie polega na niejedzeniu zupełnym, lecz opisany jest jako ograniczenie jakościowe (posiłki bezmięsne) i ilościowe (jeden posiłek do syta, dwa mniejsze). Co więcej, i od tej reguły są wyjątki, pozwalające na jej nieprzestrzeganie np. dzieciom, osobom w podeszłym wieku.
Niejedzenie zupełnie bywa bardzo nieroztropne i niekoniecznie byłoby zasługą.

Inną sprawą jest, że post - skoro pytamy, co to znaczy pościć - bywa rozumiany też metaforycznie, jako ograniczenie nie w zakresie żywieniowym, ale np. w korzystaniu z mediów, rezygnacji z czynności niepotrzebnych a absorbujących. Nie zastępuje to jednak opisanego postu ścisłego.

 Re: Co znaczy pościć?
Autor: ZagubionaM (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-02-14 20:08

Dziękuję za odpowiedź. W ubiegłym roku pościłam w piątki, pijąc tylko wodę szczerze było to dość ciężkie. Dlatego pytam, czy np. niejedzenie słodyczy w piątek (a jestem strasznym łasuchem) spełnia kryterium postu (w ramach modlitwa, post, jałmużna).

 Re: Co znaczy pościć?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-14 23:23

Tak, jest to jakaś forma postu, no ale ja osobiście mam dystans do niejedzenia słodyczy, bo zauważyłam, że wtedy jakoś dziwnie szybko schodzą w domu dżemy, miód itp.
Post w formie: powtarzalny dzień tylko o wodzie należałoby skonsultować z lekarzem. Można sobie zrobić krzywdę, zwłaszcza jeśli nie jest się całkiem zdrowym, w świetnej formie, poza tym przy okazji można być niewydajnym w pracy, nieznośnym itp. Jeżeli ktoś lub coś miałoby ucierpieć z powodu takiego postu, to nie ma on sensu, wartości, może być wręcz złem.
Bardzo mi się podoba pochodząca chyba ze zwyczajów osób konsekrowanych praktyka uzyskiwania zgody na radykalne posty czy inne umartwienia. Zgoda przełożonego lub spowiednika jest, a przynajmniej może być moim zdaniem mądrą metodą, bo zyskujemy opinię z zewnątrz, z dystansu, spoza naszych pobożnych "wspaniałych pomysłów".

 Re: Co znaczy pościć?
Autor: Jarosław Studziński SJ (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-02-19 16:59

Każdy wielki post to unikanie alkoholu i niejedzenie słodyczy?
"Kończymy z głupimi postanowieniami!" - mówi jezuita, Jarosław Studziński. I radzi, jak dobrze przeżyć ten czas: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: