logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odpust za pobożne czytanie Pisma Świętego.
Autor: Mateusz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-03-11 17:42

Witam, mam pytanie dotyczące jednego z dzieł obdarzonych odpustem zupełnym za:
- pobożne czytanie Pisma świętego
- przez pół godziny
- z należnym szacunkiem dla Słowa Bożego
- i traktowanie tej czynności jako czytanie duchowe."

Czy przez "traktowanie tej czynności jako czytanie duchowe" mam rozumieć, że chodzi o Lectio divina?
Jeśli nie to jak to rozumieć?

I jeszcze pytanie dotyczące jednego z warunków. Dobrze myślę, że intencje Ojca świętego, w sprawie których mam się modlić nie muszą być mi znane?

 Re: Odpust za pobożne czytanie Pisma Świętego.
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-03-11 19:00

Ad 1. Lectio Divina to może być, ale niekoniecznie. Czytanie duchowe to każde czytanie Biblii jako Słowa Bożego, a nie np. z punktu widzenia krytyka literackiego albo ucznia, który przygotowuje się do egzaminu (choćby i z teologii).

Ad 2. Intencje nie muszą być znane, ale co za problem wyguglać "intencje papieskie na marzec 2018"? BTW na marzec 2018 to "Aby cały Kościół uznał pilną potrzebę formacji do indywidualnego i wspólnotowego rozeznania duchowego".

 Re: Odpust za pobożne czytanie Pisma Świętego.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2018-03-11 20:33

Ad 1: Może to być Lectio Divina lub inny rodzaj medytacji z Pismem Świętym, czytanie pod kątem: co Bóg mówi do Ludu Bożego, do Kościoła, do mnie.
Ad2: Zgadza się, nie musisz znać tych intencji.

 Re: Odpust za pobożne czytanie Pisma Świętego.
Autor: Piotr (156.67.86.---)
Data:   2018-03-11 21:01

Intencje papieskie nie muszą być Ci znane, ale da się je poznać np. tutaj: (klik).
Niekoniecznie Lectio divina - to jedna z form czytania. Możesz zastosować LD, ale nie musisz. Większość Kościoła (mniemam) nie zna tej metodyk, a warunek lektury Pisma Świętego spełnia. Po prostu czytaj Biblię nie jak książkę historyczną, a objawioną prawdę o Bogu i o Tobie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: