logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wydarzenia ST - czy miały miejsce?
Autor: Konrad (77.111.247.---)
Data:   2018-04-05 02:20

Szczęść Boże,
chciałem zapytać jak powinienem traktować Stary Testament.
Rozumiem, że niektóre opisy jak np opis stworzenia świata w 7 dni to raczej poematy, ale czy np. wydarzenia takie jak:
- śmierć pierworodnych w Egipcie
- zniszczenie Sodomy i Gomory
- budowa wieży Babel
- przejście Izraelitów przez morze
powinienem traktować jako wydarzenia historyczne, które naprawdę miały miejsce w formie takiej jak w Piśmie Świętym? Czy może bardziej doszukiwać się w nich symboliki i prawd ukazanych na przykładach?

 Re: Wydarzenia ST - czy miały miejsce?
Autor: Marek_Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2018-04-05 09:54

Sęk w tym, że to... niezbyt ważne czy np. opowiadanie o wieży Babel jest całkowicie przypowieścią, czy opiera się na jakimś wydarzeniu historycznym.

Błąd tkwi nie w Biblii, tylko w tym że usiłujemy ją odczytać w kontekście kulturowym Zachodu (i to Zachodu współczesnego) co jest anachronizmem. Biblia się nie
myli - my się mylimy w jej odczytywaniu.

W świecie Zachodu prawda jest pojmowana „po grecku” - jako dokładne odwzorowanie zdarzeń. Hebrajczycy myśleli inaczej. Hebrajskie słowo „Prawda” (emet) oznacza raczej „niezawodność” - coś na czym się można w życiu oprzeć.
Starożytny hebrajczyk słysząc lub czytając opowieść nie zadawał sobie pytania „jak było?” (jak to robi współczesny mieszkaniec Zachodu) lecz raczej rozważał kwestię „co to znaczy?”.

Inaczej mówiąc wiara w nieomylność Biblii oznacza że przekazuje w doskonały sposób Objawienie Publiczne - czyli Prawdę na temat Boga i Jego relacji z ludźmi. W innych tematach (geografii, astrofizyce, biologii itd.) Biblia może zawierać "błędy".
Co więcej, nawet fakty historyczne nie związane bezpośrednio z Objawieniem (np. związane z panowaniem jakiegoś króla albo zdarzeniem w Ogrodzie Eden) mogą być zmienione.
Wynika to z tego że natchnienie autorów Pisma dotyczyło poznania Boga i Jego woli - a nie praw których badaniem zajmują się z powodzeniem nauki przyrodnicze. Jeśli na przykład dla wyjaśnienia jakiejś Prawdy wiary podawany jest przykład z historii, to fakty historyczne mogą się różnić od rzeczywistych - bo nieomylność dotyczy Prawdy Wiary, a nie jej ilustracji.

Ta swoboda podawania przykładów ze „zmodyfikowanej” historii jest dla człowieka Zachodu sporym zaskoczeniem i w pierwszej chwili spotyka się ona nawet z oskarżeniem o kłamstwo. Choćby taki - typowy dla kronikarstwa Wschodu - zabieg, polegający na przedstawieniu kilkowiekowej historii rodu jakie dziejów pojedynczej osoby (protoplasty).
Dla ludów kultury w której powstała Biblia jest to normalny i uprawniony sposób opisu, my zaś jesteśmy skorzy do przypisywaniu takiemu opisowi fałszu. A jednak to właśnie Biblia
odczytywana w ten sposób pokazuje prawdziwą „istotę rzeczy” podczas gdy odczytywana literalnie może być miejscami postrzegana jako zbiór zmyśleń.

A przecież i my - współcześni ludzie Zachodu - w wielu sprawach mamy podobne spojrzenie do starożytnego Wschodu. Weźmy do ręki podręcznik matematyki. Niemal w każdym znajdziemy zadanie brzmiące mniej- więcej tak:
"O godzinie 20.11 z Warszawy do Gdyni wyrusza pociąg Intercity jadący z przeciętną szybkością 80 km/godz. Godzinę później z Gdyni do Warszawy wyrusza pociąg TLK jadący przeciętnie 65 km/godz. Odległość z Warszawy do Gdyni wynosi 356 km. W jakiej odległości od Gdyni miną się pociągi?"

Sprawdzam rozkład jazdy - niestety, żaden pociąg nie odjeżdża z Warszawy do Gdyni o 20.11 - żaden też nie jedzie z Gdyni do Warszawy godzinę później.
Czy ktokolwiek uznałby mnie za rozsądnego człowieka, gdybym po stwierdzeniu tego faktu zaczął kampanię p.t. "Podręcznik matematyki jest błędny"?
Co powiedziałby ktoś, kto usłyszałby, ze planuję wyjazd na wakacje, posługując się godzinami odjazdów z podręcznika matematyki?

I tak jest z Biblią. Jeśli nawet opowiadanie o wieży Babel jest oparte na jakimś przedsięwzięciu budowlanym w starożytności, nic to właściwie nie wnosi do przekazu Objawienia jaki na jego przykładzie przekazuje Biblia.

Więcej na ten temat napisałem tutaj:
http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: