logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Boję się, że Msze nie są rzymskokatolickie.
Autor: Weronika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-14 22:57

Pisałam już na ten temat na innych stronach, ale nikt mi nie chcę odpisać. Mój problem polega na tym, że ciągle wątpię, czy rzeczywiście jestem członkiem Kościoła rzymskokatolickiego. Niby zostałam ochrzczona w parafii rzymskokatolickiej, ale ciągle nachodzą mnie myśli, że ona taka nie jest i że Msze, na które chodzę nie są rzymskokatolickie, więc z czego będę sądzona? Z uczestnictwa w nabożeństwach czy przekonań? A jeśli moja wiara tak się nie nazywa? Czym mam się kierować w życiu? Zasadami wyznania, do którego należę, jakiekolwiek by było czy "rzymskokatolickością" zastanawiającej kwestii? Czy mam wierzyć dla samej nazwy czy mogę sobie powiedzieć, że nie odgrywa ona znaczącej roli? I czym jest Bractwo Kapłańskie św. Piotra? Czy oni mogą dostąpić zbawienia? Czy mogę traktować ich jak zakon z tego samego wyznania co moje? Co jeśli moja mama nie wie, do jakiego wyznania dokładnie należy i kieruje się wiarą, w której jest, jakąkolwiek by nie była (została ochrzczona w Kościele rzymskokatolickim)? Poza tym mam ciągłe myśli, która religia, które wyznanie jest słuszne. Bardzo się z tym męczę, na niczym nie mogę się skupić, nie śpię po nocach, miewam drgawki. BARDZO PROSZĘ O PILNĄ POMOC NAJLEPIEJ KSIĘDZA.

 Re: Boję się, że Msze nie są rzymskokatolickie.
Autor: bvr (---.mf.gov.pl)
Data:   2018-06-15 09:49

Dobrze ze prosisz o pilną pomoc. Ale nie rób tego w internecie tylko w realu - ja bym sugerował konsultację z wierzącym psychologiem (szczególnie ta bezsenność i drgawki mogą wskazywać na nerwicę na tle religijnym), ew. z księdzem-psychologiem.

 Re: Boję się, że Msze nie są rzymskokatolickie.
Autor: Robson (---.9livesdata.com)
Data:   2018-06-15 10:28

Nie jestem ksiedzem, ale pytanie jest na tyle proste, że postaram się rozwiać wątpliwości.
* Kościół łaciński zwany też rzymskim jest najliczniejszym obrządkiem katolickim, dlatego bywa z nim błędnie utożsamiany. Nie ma on jednak "monopolu" na jedynie słuszną katolicką liturgię, bo Kościołów katolickich wschodnich jest bardzo dużo i każdy zachowuje swoją specyfikę przy pełnej zgodności z katolicką doktryną i łączności z biskupem Rzymu
* zgodnie z prawem kanonicznym, wierny może uczestniczyć w obrządkach i przyjmować sakramenty w każdym katolickim obrządku - możesz spokojnie uczestniczyć w liturgii grekokatolickiej, ormiańskiej (żeby wymienić te w Polsce najliczniejsze) i będzie to równie "właściwe" co msza w Kościele rzymskokatolickim.

* bardzo dobrze, że jesteś przywiązana do obrządku, w którym zostałaś ochrzczona, ale nie rodzaj rytu jest najważniejszy we mszy (chociaż każdy powinien być sprawowany starannie i godnie, oczywiście)

* Bractwo Kapłańskie św. Piotra odłączyło się od ruchu bpa Lefebre'a gdy ten został ekskomunikowany, zachowuje posłuszeństwo papieżowi i sprawuje posługę zawsze za zgodą miejscowego biskupa. Nie są zakonem: ich status kanoniczny to mówiąc rozwlekle "stowarzyszenie życia apostolskiego na prawie papieskim" - już samo to określenie sugeruje, że są "nasi" :) więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bractwo_Kap%C5%82a%C5%84skie_%C5%9Awi%C4%99tego_Piotra

* zbawienia może dostąpić każdy przez łaskę nawrócenia i zbawczą ofiarę Jezusa Chrystusa; nawet jakby gdzieś po drodze pobłądził - jeśli nieświadomie, to nie ma w tym jej winy, chociaż dobrze by było zadbać, żeby to była wspólnota z ważnymi sakramentami, bo Eucharystia to także pokarm dający siły duchowe na drodze do Nieba

Mam nadzieję, że pomogłem.

 Re: Boję się, że Msze nie są rzymskokatolickie.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-06-15 12:45

No to szybko, bo nie mam teraz zbyt dużo czasu:
"Mój problem polega na tym, że ciągle wątpię, czy rzeczywiście jestem członkiem Kościoła rzymskokatolickiego".
Jeśli zostałaś ochrzczona w Kościele rzymskokatolickim i nie zaciągnęłaś ekskomuniki, ani sama z niego nie wystąpiłaś(apostazja), to wciąż do niego należysz.

"A jeśli moja wiara tak się nie nazywa? Czym mam się kierować w życiu? Zasadami wyznania, do którego należę, jakiekolwiek by było czy "rzymskokatolickością" zastanawiającej kwestii"?
Masz się kierować tym, czy parafia do której należysz, albo uczęszczasz pozostaje w jedności z Rzymem, a więc papieżem. Tylko nie zatrzymuj się przy tym rozróżnieniu wyłącznie na nazwie. Spójrz, jest Kościół grekokatolicki, posiadający odmienną liturgię, a mimo to uznający papieża. Wątpliwości rozwiewa też Modlitwa Eucharystyczna, w której wymieniany jest obecny papież i biskup miejsca.

"I czym jest Bractwo Kapłańskie św. Piotra? Czy oni mogą dostąpić zbawienia"?
Bractwo jest zgromadzeniem kapłanów-tradycjonalistów, odprawiających Mszę świętą w rycie przedsoborowym. Należy jednak wyraźnie powiedzieć, że w przeciwieństwie do innej, podobnej grupy: Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, oni cały czas są częścią Kościoła katolickiego. Tak więc zbawienie (dostępne zresztą dla wszystkich ochrzczonych) jest również dla nich, nie bądźmy zachłanni :)

 Re: Boję się, że Msze nie są rzymskokatolickie.
Autor: Weronika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-17 13:25

Dziękuję za pomoc 😊
Niestety naszły mnie kolejne wątpliwości
/.../

Dla porządku w wątku staramy się trzymać jednego tematu, dlatego kolejne Pani wątpliwości przeniosłem tutaj:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=396838&t=396838
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: