logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 1 Kor 2, 1-5. Dlaczego tylko ukrzyżowanego?
Autor: Rafał (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2018-09-05 09:14

Św. Paweł pisze w Pierwszym Liście do Koryntian

Paweł apostołem mądrości krzyża

Tak też i ja przyszedłszy do was, bracia, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej. (1 Kor 2, 1-5)

Dlaczego tylko Pana Jezusa ukrzyżowanego a nie również zmartwychwstałego?

Jakie powinno być świadectwo wiary np., w pracy?

 Re: 1 Kor 2, 1-5. Dlaczego tylko ukrzyżowanego?
Autor: Robson (---.9livesdata.com)
Data:   2018-09-05 16:20

Rafale: kontekst, kontekst, kontekst!

Wypowiedź Pawła, którą cytujesz, zaczyna się jeszcze w rozdziale pierwszym od słów:

"17 Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. 18 Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia."

Początek rozdziału 2. jest zakończeniem długiej wypowiedzi Pawła, w której wyjaśnia, że głoszenie Ewangelii to nie jest uwodzenie słuchaczy wymową i retorycznymi popisami, tylko nieustannym wskazywaniem na krzyż Chrystusowy.

Jak się nie przeczyta z kolei wcześniejszych wersów, to też się można oburzyć w stylu "jakże to, to Paweł uważa, że nie powinien chrzcić, a tylko głosić Ewangelię?"

A czemu bardziej na krzyż niż na pusty grób? Bo, bardzo trywializując, Zmartwychwstanie nie jest aż tak wielką tajemnicą -- bo co w tym niezwykłego, że wszechmocny Bóg okazał potęgę wstając z grobu? To akurat bardzo łatwo zrozumieć. Zrozumieć dlaczego wcześniej uniżył się aż tak bardzo i to dla zbawienia człowieka -- to według Pawła stanowi klucz do zrozumienia Bożej potęgi i mądrości.

 Re: 1 Kor 2, 1-5. Dlaczego tylko ukrzyżowanego?
Autor: abp Grzegorz Ryś (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-09-05 20:14

/.../ my bardzo chcemy po ludzku i na swój sposób rozwiązywać kościelne problemy, i szukać odpowiedzi na kościelne pytania. Kłopot z kerygmatem jako wydarzeniem krzyża polega na tym, -Paweł to wyraźnie pokazuje -, że Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie, Ukrzyżowanym, jest Bogiem słabym i jest ‘głupstwem’. Ukrzyżowany Bóg jest ‘zaprzeczeniem’ Wszechmocy. Jest ‘zaprzeczeniem’ takiego obrazu Boga, który może zrobić wszystko, co chce i jak Mu się podoba, i w każdej chwili, i który może czynić znaki bez przerwy, na każde zawołanie, najlepiej na nasze zawołanie. (…)A my mamy kłopot z odnalezieniem Boga takiego, jaki On się objawia, bo my nie szukamy Boga tam, gdzie On się objawia (…)”
– z homilii abpa Grzegorza Rysia w pierwszym dniu sesji rekolekcyjnej „Wielkie pytania Kościoła. Pierwszy List do Koryntian” (CFD Kraków, 31 VIII – 2 IX 2018)
Całość homilii: (klik).

 Re: 1 Kor 2, 1-5. Dlaczego tylko ukrzyżowanego?
Autor: B. (---.191.94.141.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-09-06 00:44

"Dlaczego tylko ukrzyżowanego?"

Ależ Zmartwychwstałego Paweł także głosi!
Np. "10 przez poznanie Jego: zarówno mocy Jego zmartwychwstania, jak i udziału w Jego cierpieniach" Flp 3,10 (patrz kontekst).
Bez Śmierci nie byłoby Zmartwychwstania.

Byli tacy, którzy podważali zmartwychwstanie. Paweł stanowczo sprzeciwiał się temu, np.:
"12 Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? 13 Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. 14 A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. 15 Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. 16 Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. 17 A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach4. 18 Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. 19 Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy5, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.
20 Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy6 spośród tych, co pomarli. 21 Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie. 22 I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni7, 23 lecz każdy według własnej kolejności. Chrystus jako pierwszy8, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. 24 Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc. 25 Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy9. 26 Jako ostatni wróg, zostanie pokonana śmierć. 27 Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego10. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał. 28 A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich. 29 Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych?11 Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują? 30 Po co też i my wystawiamy się na niebezpieczeństwo każdej godziny?"

 Re: 1 Kor 2, 1-5. Dlaczego tylko ukrzyżowanego?
Autor: Tadeusz (---.play-internet.pl)
Data:   2018-09-20 10:01

Człowiek musi w tym życiu wyniszczyć "starego człowieka" z pomocą Łaski Uświęcającej. Znakomicie tłumaczy to O. Marcin Ciechanowski w audycji z 29 grudnia 2016. Można wysłuchać w archiwum radia Jasna Góra pod linkiem: (klik). Naprawdę warto wysłuchać. Niezwykle przejrzyście tłumaczy zmartwychwstanie w perspektywie krzyża.
Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: