logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Elka (---.48.33a9.ip4.static.sl-reverse.com)
Data:   2018-09-10 15:24

Z góry napiszę, że nie jestem i nie byłam nigdy przesądna. Niemniej jednak sytuacja, która ostatnio mi się regularnie przytrafia, jest naprawdę - jak dla mnie - bardzo dziwna. Niemalże codziennie spojrzę na zegarek (czy to na komputerze - w pracy, czy to na telefonie) akurat i dokładnie o godzinie 13:13. Nie robię tego, by sprawdzić, czy jest 13:13. Sprawdzam bez świadomości co do godziny i bez żadnych "podejrzeń",że może jest 13:13 (krótko mówiąc po prostu sprawdzam godzinę). I teraz mój problem i moje pytanie - jak powinna podejść do tego chrześcijanka, katoliczka? Pewnie nie przywiązywać do tego żadnej wagi. Ale ta sytuacja nieco mnie dziwi. Proszę o porady. (P.S. nawet wygooglowałam sobie podobny "problem", i okazuje się, że wcale nie jestem w nim odosobniona:)).
Naprawdę proszę o rady.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-09-10 17:27

Proszę machnąć ręką i nie zawracać sobie ani nikomu innemu tym głowy. Podobnie jak czarnym kotem, tramwajem nr 13, data urodzenia itd.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2018-09-10 17:32

Bo ilekroć widzisz np. 15:42 to nie zwracasz na to uwagi. Z tego samego powodu rachunek w zieleniaku, opiewający na 11.11 zarejestrujesz, a banalnego 13.99 już nie. ;)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: K. (---.fiberway.pl)
Data:   2018-09-10 20:54

A ja od kilku lat 21.37 :)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Weronika (---.centertel.pl)
Data:   2018-09-10 22:44

Tez tak czesto mialam ale z innymi godzinami. Z doswiadczenia wiem, ze im bardziej o czyms myslimy to po prostu do siebie przyciagamy.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: arte (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2018-09-11 16:34

Ja też widzę od kilku lat 21.37 !! :D Ale nie zamierzam ustawiać sobie życia pod te "widzenia" :)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-09-11 17:14

Zostaw to, Elka. Im bardziej będziesz te spostrzeżenia rozważać, im bardziej sprawdzać, czy przeszło, czy jeszcze nadal Ci się to wydarza, tym bardziej się nastawisz i wejdziesz w rytm zerkania na zegarek w okolicach trzynastej.
To jest jakiś mechanizm psychologiczny. Wyczulamy się. Ty akurat na pory i liczby związane z zabobonem.

Odkąd znana mi osoba wyjechała na drugi koniec świata, to ze względu na pamięć o niej podświadomie reaguję na nazwę pewnego odległego kraju i widzę a to tytuł kreskówki, a to zabawkę, a to informacje o rozruchach w tamtej stolicy, a to puzzle z widoczkiem, a to nazwę lodów. Ale na 70 innych nazw krajów nie reaguję wcale.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: B. (---.191.95.185.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-09-11 23:09

Podobno w niektórych budynkach na zachodzie nie ma pokojów z numerem 13... Może trzynastka została ogłoszona jako "feralna" ponieważ był to dzień objawień fatimskich?

"15 Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba, Ojcze! 16 Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi." Rz 8, 15-16

Lęk przed "13", lęk przed czarnym kotem, wiara w ściskanie kciuków, odpukiwanie w niemalowane, itd. to oddawanie się w niewolę nieznanym siłom. Chrześcijanin jest człowiekiem wolnym od lego rodzaju lęków i zabobonów. Jedynym Władcą wszechświata jest Bóg, który udowodnił że kocha nas aż do oddania za nas życia na krzyżu.

Nie boimy się zatem trzynastki ani innych tego rodzaju rzeczy, nie zniewalają Cię takie przesądy. Z Tobą jest wszechmocny Bóg. Idąc do spowiedzi oczyszczasz serce i duszę, a idąc z czystym sercem do Komunii Świętej jednoczysz się z Bogiem.
Pozdrawiam :)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-09-12 01:12

Z życiem wiąże się rytm czy regularne powtarzanie się. Dostrzegamy go zarówno w środowisku, jak i w wielu aspektach ludzkiej aktywności i działalności. Nie dziwią nas miarowe zmiany pór roku, dnia, rozpoczęcia i zakończenia pracy, przemieszania się środków transportu w różne miejsca, faz życia, kroków, które stawiamy, melodii głosu, bicia serca. Mamy dostęp do różnorodnych urządzeń pomiarowych, które pozwalają śledzić te rytmy i przyjmujemy je jako życiową oczywistość. Mózg jest o wiele bardziej skomplikowanym tworem niż te urządzenia; to jakby biologiczny komputer, którego poznawanie cały czas trwa i pewnie będzie jeszcze długo trwało. Myślę, że nie ma w tym nic dziwnego, że Twój mózg wpadł w rytm, według którego Twoje oczy spoglądają na zegar co 24 godziny. Nie wydaje mi się, żeby było to jakieś szczególne zjawisko, zwłaszcza że wiele osób obserwuje je u siebie, ale podobnie jak Ty zadaje sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Właściwie to wskazówka na to, że zostaliśmy stworzeni przez Boga jako Jego wyrafinowane dzieło, które cały czas nie może siebie pojąć ;)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Marta (---.16-1.cable.virginm.net)
Data:   2018-09-12 01:42

Może kończysz pracę/lekcje o 13:15 lub 13:30 i stąd patrzysz na zegarek prawie co minutę po pierwszej ;)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-09-12 10:25

"Może trzynastka została ogłoszona jako "feralna" ponieważ był to dzień objawień fatimskich?"
Przesąd jest o wiele starszy i wiąże się go z negatywnymi wydarzeniami (i z tym, że istniał i w sumie nadal istnieje system dwunastkowy). Nie wiem, skąd taki pomysł, żeby z Fatimą, ale nie wydaje się logiczny.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: B. (---.191.92.140.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-09-12 23:11

"Nie wiem, skąd taki pomysł, żeby z Fatimą, ale nie wydaje się logiczny"

Jeżeli przesąd pochodzi z czasów wcześniejszych, to może Matka Boża celowo wybrała na objawienia 13-te dni kolejnych miesięcy, aby m.in. pomóc nam w uwolnieniu się od zabobonnego lęku? Bo dlaczego akurat 13-ty, a nie inny dzień miesiąca? Trudno na pewno to ocenić, kiedyś może, jak Pan Bóg pozwoli, zapytam o to Matkę Bożą lub Pana Jezusa, mam nadzieję.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-10-05 18:02

Właśnie się dowiedziałam, że nazywa się to apofenia.

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-01-04 03:56

A ja ostatnio cały czas zauważam kombinacje ósemek i siódemek - głównie na tablicach rejestracyjnych samochodów :)

 Re: Niemalże codziennie widzę godz. 13:13
Autor: Key (172.59.233.---)
Data:   2024-02-09 15:11

Pozwolę sobie dodać, że psychologia tłumaczy te zjawiska faktem przykuwania nasilonej uwagi do elementu, który nas fascynuje. Prawdopodobnie spogladasz w zegarek częściej, niż Ci sie wydaje - godziny wybite są wszędzie - na ręce, w telefonie, w laptopie, na ulicy, nawet na paragonach. Zapewne systematycznie ogarniasz wzrokiem godzinę i nawet tego nie kodujesz. Kodujesz za to godziny powtarzalne, ponieważ są odmienne, fascynujące, nie wiem, magiczne? Zakładam, że w momencie zwentylowania fascynacji skończy się też ta tendencja :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: