logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dla kogo jest duszpasterstwo akademickie?
Autor: Klara (---.oxylion.net.pl)
Data:   2018-09-14 22:44

Dla kogo jest duszpasterstwo akademickie? Czy mogę dołączyć jako osoba wątpiąca, ostatnio mam wiele trudności, przestałam praktykować (nie chodzę do kościoła, nie modle się, nie spowiadam).
Nie wiem czy to dobry pomysł, czy nie będzie gorzej.

 Re: Dla kogo jest duszpasterstwo akademickie?
Autor: Magda (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-09-14 23:25

Możesz

 Re: Dla kogo jest duszpasterstwo akademickie?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-09-15 12:18

"Dla kogo jest duszpasterstwo akademickie"? Będę strzelał -zgodnie z nazwą, dla studentów? Jego celem jest przynajmniej teoretyczne utrzymanie przy Bogu młodych ludzi, którzy najczęściej opuścili dom i rodzinę, aby podjąć dalszą edukację. Bywa tak, że po przybyciu do nowego miejsca pojawia się u nich "syndrom wyrwania z domu", objawiający się skłonnością do negatywnych zachowań, na przykład nadużywania alkoholu, palenia papierosów jako rzekomego lekarstwa na stres związany z nauką, czy nawet rozwiązłości seksualnej, "bo rodzice nie widzą". Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie wszyscy studenci są tacy, tym niemniej jest ich na tyle dużo, że może im być potrzebne ukazanie na nowo Boga i pochodzących od Niego wartości. Tacy ludzie są niejako podstawowym celem duszpasterstw akademickich. Pozostali, jeśli wychowywali się w praktykujących rodzinach, sami znajdą czas i chęci, aby udać się do kościoła w niedziele i święta, a być może także w dni powszednie. Oczywiście, wszystko w miarę osobistych możliwości, podstawowym zadaniem studenta jest nauka i wypełnianie obowiązków związanych z uczelnią. Co do dalszej części pytania, pragnę przestrzec przed traktowaniem duszpasterstw jako rozwiązania na trudności z wiarą. Relacja z Bogiem to indywidualna sprawa każdego człowieka i to on sam musi chcieć ją rozwijać. Jeśli nie chce to nawet najliczniejsza wspólnota nie "przygoni" go z powrotem do Kościoła. Tak więc odpowiedz sobie, jak jest w Twoim przypadku. Była w historii pewna Klara, która została świętą, dzięki łasce Bożej, ale w pierwszej kolejności dlatego, że ona sama tego chciała. A Ty chcesz?

 Re: Dla kogo jest duszpasterstwo akademickie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-09-15 22:25

Mam dużą sympatię do duszpasterstw akademickich, bo bardzo wiele zawdzięczam takiej społeczności formacyjnej (i byłam w niej długo).
Nikt tam nie przeprowadzał odpytywania, na jakim jesteś etapie życia religijnego. Myślę, że można naprawdę spokojnie dołączyć, także wtedy, gdy się wątpi, jest się w trudnej fazie.
Generalnie chodzi raczej o wiek - ludzi w wieku odpowiadającym temu po szkole średniej, czasem w ostatniej jej klasie, w wieku studenckim (nawet nie zawsze są to studenci, mogą być np. pracujący równolatkowie) i nieco późniejszym. W duszpasterstwach, wewnątrz nich, bywa też wiele form spotkań i różnych mniejszych grup. Poza tym w większych miastach jest sporo (u mnie przynajmniej kilkanaście) duszpasterstw akademickich. Różnią się np. duchowością, formami aktywności, typami spotkań, jakąś specyfiką ekipy. Zatem jeśli jedno komuś nie pasuje, to szuka dalej, niekoniecznie w najbliższym w sensie przestrzeni.

Nic nie tracisz, próbując. Poznasz różnych ludzi, różne spojrzenia na sprawy wiary, znajdziesz różnego typu zajęcia. Ale będzie w tym jedno założenie: Pan Bóg jest w kręgu naszego zainteresowania (nawet Ten, w którego wątpimy) i próbujemy rozwijać się w Jego orbicie. Jest środowisko, jest duszpasterz, jest z kim pogadać w perspektywie wiary, nawet kwestionowanej.
Może zaczniesz od gry w koszykówkę, może od spotkań biblijnych, może odnajdziesz się w jakimś wolontariacie. Nie mam pojęcia, ale próbuję Ci pokazać, że wybór bywa ogromny i drogi do Pana Boga też różne. Dla jednych przez muzykę religijną, dla innych przez rajdy rowerowe szlakiem świętych, jeszcze inni najpierw chodzą przez rok na kurs tańca przy duszpasterstwie, nim dotrą na spotkanie modlitewne i dogłębne studium.
W każdym razie - zachęcam do próbowania, raz, drugi, trzeci...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: