logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zadośćuczynić?
Autor: xyz (---.icpnet.pl)
Data:   2018-11-06 20:08

Szczęść Boże, mam pytanie w sprawie zadośćuczynienia. Miałam przykrą sytuację że ktoś podbiera moje rzeczy i w związku z tym postanowiłam zemścić się na tej drugiej osobie m.in. w postaci zepsucia jej kosmetyków. Na szczęście ta osoba nie użyła ich i zdążyłam się tego pozbyć. Zatem mam pytanie jak zadośćuczynić? Nie chce kupować nowych aby nie wydało się że coś kombinowalam plus osoba ta tez zawinila w stosunku do mnie. Może wystarczy oddac cos od siebie? Tzn. Np przelac czesc moich rzeczy? Takich które mam?
Wiem ze to jest zle. I proszę nie osadzajcie mnie ale miałam ku temu powody. Teraz żałuję. Zatem jak mogę to naprawić?

 Re: Jak zadośćuczynić?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2018-11-06 21:20

A może po prostu porozmawiać? Na Twoim miejscu też bym była zła za kradzież mojej własności. Warto sprawę wyjaśnić i przy okazji poprosić, żeby ta osoba Twoje rzeczy zostawiła w spokoju.

 Re: Jak zadośćuczynić?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-11-06 22:09

A może powiedz jej wprost o całej sprawie i przeproś. Każdemu z nas czasami zdarzały się w życiu różne wybryki.
Przeproszenie mnie by w zupełności wystarczyło :) I kropka.

 Re: Jak zadośćuczynić?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-11-06 22:40

To, że ta osoba zawiniła wobec Ciebie, nie usprawiedliwia zepsucia czegokolwiek. Nawet jeśli czułaś się skrzywdzona, skrzywdziłaś i Ty. Zresztą sama wiesz.
Moim zdaniem należy odkupić zniszczone dobra. Albo przynajmniej jasno zapytać przy przeprosinach, czy ta osoba życzy sobie ich odkupienia. Nie musi, ale może tego oczekiwać.

 Re: Jak zadośćuczynić?
Autor: xyz (---.play-internet.pl)
Data:   2018-11-06 23:39

Przeprosiłam. Ale istnieje nadal problem z dogadaniem się z najprostszymi rzeczami, wiec z drugiej strony nie chce dokładać oliwy do ognia... Z mojej strony sprawa jest jasna, aby nie wchodzić sobie w drogę i nie robić problemów dodatkowych. Wiec nie wiem jak powinnam to rozegrac aby bylo okej na płaszczyźnie ludzkiej i tej z Bogiem.

 Re: Jak zadośćuczynić?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-11-07 10:20

Skoro powiedziałaś i przeprosiłaś za to, co zrobiłaś, to nie wiem co jeszcze mogłabyś więcej uczynić na płaszczyźnie ludzkiej? Może zapłać jej? Uważam jednak, że sprawa jest zamknięta.
Dobry Bóg zna szczerość Twoich dobrych (i złych) intencji, możesz zawsze liczyć na Jego łaskę, bo jest Miłosierny.

 Re: Jak zadośćuczynić?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-11-08 11:40

"aby bylo okej na płaszczyźnie ludzkiej i tej z Bogiem"

Skoro dochodzi do sytuacji podkradania i możliwości zemsty to przypuszczam, że dzielicie wspólną przestrzeń życiową- akademik, internat. Trzeba dążyć do życia w zgodzie, wzajemnej życzliwości i bez podejrzliwości.
Podstawą do tego powinna być rozmowa, jeżeli masz pewność a nie tylko przypuszczenie co do podkradania przez tę konkretnie osobę. Nie kryj swojej wiedzy w temacie. Ale w takiej szczerej rozmowie trzeba też powiedzieć o swoim postępku.
Napisałaś, że zemściłaś się "m.in." Zemsta sama w sobie jest złem choć w szybkim ,ludzkim odruchu może wydawać się sprawiedliwością. Jednak to zło pozwala Ci spojrzeć na siebie oczami Boga, żałujesz. Ale to" m.in." może świadczyć, że zemściłaś się na szerszym polu.

Na płaszczyźnie z Bogiem zawsze skuteczna jest modlitwa, w tym przypadku o przemianę waszych serc, o wyzbycie się złych pokus. Przemyśl w medytacji nad jaką negatywną cechą charakteru powinnaś popracować. I oczywiście Sakrament Pokuty i Pojednania za wyrządzone zło, niezależnie od pobudek, jakimi się kierowałaś.
A na płaszczyźnie ludzkiej dobrze jest poznać motywy jej podkradania. Może bieda albo kleptomania? Jeżeli bieda, a możesz zaproponować pomoc to zrób to. Jeżeli kleptomania, to problem bardziej złożony, jako że jest to zaburzenie psychiczne. Jeżeli zwykłe cwaniactwo to głośno wyraź sprzeciw w formie informacji, że wiesz o jej kradzieżach, nie życzysz sobie, będziesz czujna.
Jeżeli sumienie podpowiada Ci, że powinnaś szkodę zrekompensować ale jednocześnie masz poczucie własnej krzywdy dokonywanej przez koleżankę i traktujesz to jako wyrównanie rachunków to może jakiś uczynek miłosierdzia czy jałmużna dla potrzebujących ze wzbudzeniem intencji zadośćuczynienia.

"Tego, który się mści, spotka zemsta Pana:
On grzechy jego dokładnie zachowa w pamięci.
Odpuść przewinę bliźniemu,
a wówczas, gdy błagać będziesz, zostaną ci odpuszczone grzechy.
Gdy człowiek żywi złość przeciw drugiemu,
jakże u Pana szukać będzie uzdrowienia?
Nie ma on miłosierdzia nad człowiekiem do siebie podobnym,
jakże błagać będzie o odpuszczenie swoich własnych grzechów?
Sam będąc ciałem trwa w nienawiści,
któż więc odpokutuje za jego przewinienia?
Pamiętaj na ostatnie rzeczy i przestań nienawidzić;
- na rozkład ciała, na śmierć, i trzymaj się przykazań!
Pamiętaj na przykazania i nie miej w nienawiści bliźniego,
- na przymierze Najwyższego, i daruj obrazę!" (Syr 28, 1-7)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: