logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Psalm 91- O Bożej opiece - o co w nim chodzi?
Autor: K (---.fiberway.pl)
Data:   2018-12-03 12:10

Jak właściwie rozumieć psalm 91? To a propo's listu OJK, w którym pisze, ze jest zawiedziona brakiem Bożej opieki. A z tego psalmu wynika, że chyba można się jej spodziewać. Zwłaszcza ten fragment: "Na rękach będą cię nosili,
abyś nie uraził swej stopy o kamień".

 Re: Psalm 91- O Bożej opiece - o co w nim chodzi?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-12-03 13:55

K, czy dobrze rozumiem Twoje pytanie odnoście zacytowanego wersetu psalmu w powiązaniu do urazu stopy Ojk?
Jeżeli tak jest, to podszedłeś do tego fragmentu literalnie, nie uwzględniając całego przesłania. Czy sądzisz że: "13 Będziesz stąpał po wężach i żmijach, a lwa i smoka będziesz mógł podeptać" byłoby rozsądne?
Sięgnij wzrokiem kilka wersów dalej "14 Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie;
osłonię go, bo uznał moje imię." i odnieś ten fragment do postawy Ojk. To jest przesłanie psalmu.
Pan Bóg nie jest gwarantem ziemskiej nieśmiertelnosci, bo jesteśmy śmertelni. Pan Bóg nie jest gwarantem uniknięcia nieszczęść bo żyjemy w określonym środowisku, jesteśmy dotknięci grzechem.
Zobacz jak wielu ciepriących łączy swoje cierpienie z cierpiącym Chrystusem, ofiaruje je w godnych intencjach. Choć nie zawsze rozumiemy sens cierpienia, to ufając Bogu przyjmujemy je z myślą o Bożym pocieszeniu.
Tu gdzie nie ma miłości i ufności do Boga, rodzi się handel wymienny, interesowność, traktowanie Boga jak pogańskiego amuletu.
Ja widzę Boże Słowo w zbawczej perspektywie, opartej na miłości Boga do mnie i mojej miłości i zaufaniu do Boga w dobrym i złym co mnie spotyka.

 Re: Psalm 91- O Bożej opiece - o co w nim chodzi?
Autor: B. (---.191.90.226.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2018-12-03 14:53

W Nowym Testamencie podczas kuszenia Jezusa szatan odniósł te słowa do Pana Jezusa:

9 Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół! 10 Jest bowiem napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli, 11 i NA RĘKACH NOSIĆ CIĘ BĘDĄ, BYŚ PRZYPADKIEM NIE URAZIŁ SWEJ NOGI O KAMIEŃ»4. 12 Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego». Łk 4

Jednak wiadomo, że diabłu wierzyć nie można.

Psalm 91 który cytujesz kończy się słowami:

14 Ja go wybawię, BO PRZYLGNĄŁ DO MNIE;
osłonię go, BO UZNAŁ MOJE IMIĘ.
15 Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham
i będę z nim w utrapieniu,
wyzwolę go i sławą obdarzę.
16 Nasycę go długim życiem
i ukażę mu moje zbawienie.


Zatem Bóg ma tu na myśli człowieka, który całym sercem PRZYLGNĄL do Boga (a więc i do JEGO PRAW). O takich ludziach można powiedzieć, z reguły po ich śmierci, że byli święci.

Ale ten kto jest święty i kto płonie gorliwością o Boże Prawa (np. o prawo miłości bliźniego), ten nieraz dobrowolnie oddaje swoje życie na męczeństwo za innych (np. św. Maksymilian Kolbe za pana Gajowniczka, ojca rodziny).

Byli święci (np. św. Andrzej Bobola), którzy zostali schwytani i poddani okrutnym torturom, męczennicy. Jak to pogodzić z tym Psalmem? Wydaje mi się, że ich miłość do Boga i niedoskonałego bliźniego była tak duża, że dobrowolnie godzili się na to, a nawet że tego sami pragnęli.

Serdecznie pozdrawiam :)

 Re: Psalm 91- O Bożej opiece - o co w nim chodzi?
Autor: K (---.fiberway.pl)
Data:   2018-12-04 22:25

Historia ze stopą Ojk przywołała skojarzenie ze sceną kuszenia Chrystusa w której jest odniesienie do Ps 91. Nie odczytuję tego literalnie.
Czy oczekiwanie spelnienia obietnicy to zło?

 Re: Psalm 91- O Bożej opiece - o co w nim chodzi?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-12-05 10:43

K, pewna dygresja, prezentujesz dosyć często pojawiającą się tendencję w odbiorze udzielanych odpowiedzi. Jest to wybiórcze odnoszenie się do fragmentów odpowiedzi powiedzmy "wygodnych" dla założyciela wątku.
Psalm jest spójnością. Jeżeli jakis fragment podczas modlitwy dotknie nas szczególnie, trzeba go rozpatrywac w kontekście całej treści. Jeżeli Słowa nie potrafimy pojąć sercem, można szukać interpretacji na stronach katolickich i choć tam mogą się różnić w pewnych detalach symboliki, to zawierają właściwe przesłanie.

"Czy oczekiwanie spelnienia obietnicy to zło?" I tu wskazuję na Twoją wybiórczość.
Odwrócę pytanie. Czy Pan Bóg może oczekiwać od Ciebie Twojej bezwarunkowej miłości, wierności i ufności? (Ps 91,14)
Czy możesz stanąć w prawdzie i powiedzieć, że wypełniasz wszystkie Boże Przykazania, że żyjesz każdego dnia Słowem Bożym w każdym czynie, myśli, słowie, że wypełniasz Bożą naukę w miłości do Boga, każdego bliźniego i siebie samego?
Jeżeli odpowiesz na powyższe pytania i nadal nie rozumiesz Psalmu 91, to może pomódl się rachunkiem sumienia według Łk 5, 1-12
Oczekiwanie obietnicy jest dobrem, które ma Cię doprowadzić do zbawienia. Ale to nie Ty stawiasz Bogu warunki jak ma Cię traktować w formowaniu wiary. Jeżeli wierzysz w Boga i Bogu to dziękujesz i prosisz z pokorą. Zamysł Boga poznawaj przez modlitwę a nie przez swoje wyobrażenia i roszczeniowość.
Cierpienie buduje nasze doświadczenie, uczy współczucia, empati. Cierpienia przeżywane z Bogiem wyzwalają nas z egocentryzmu, skłaniają do dawania nie tylko brania.
Podam Ci przyklady głębokich cierpień, które oddane Bogu niosą dobro.

Św. Rita, modliła się gorliwie by jej synowie nie dokonali wendety po zabójstwie swego ojca. Obaj synowie zmarli, nie dokonując morderstwa. Po ludzku, dla matki trudne do przyjęcia. Jak wielka jednak była jej miłość do Boga i miłość do synów by uchronić ich od grzechu zabójstwa.

Nick Vujicic, urodził się bez rąk i nóg. W dzieciństwie usiłował popełnić samobójstwo z powodu swojej niepełnosprawności. Dziś jest szczęśliwym mężem, ojcem i ewangelizatorem.

Św. pamięci ks. Jan Kaczkowski cierpiący przez wiele lat z powodu złośliwego guza mózgu. Przepiękna postać, mimo swojego cierpienia i świadomości terminalnej choroby skupiony był na cierpieniu bliźnich przez posługę w hospicjum. Ewangelizował w podróżach, przez media, książki. W sieci są świadectwa owoców jego posługi.

Warto zagłębić się w żywoty świętych, o czym wspomniała B. ale też żyjących współczesnych, którzy dają świadectwo nawrócenia przez doświadczenie cierpienia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: