logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Mc (---.centertel.pl)
Data:   2018-12-03 09:46

Bog ma dla kazdego okreslony plan - to dla mnie oczywiste. Moje pytanie jest nastepujace: czy Bog moze byc zly na czlowieka, ze planu tego nie wypelnia, jego woli sie sprzeciwia - np. wyznaczyl komus droge kaplanstwa a ten ktos nie chce sie dac poprowadzic. Dany czlowiek korzysta z sakramentow, zla nie czyni (a wrecz duzo dobra) a jednak Bog zsyla na niego rozne niepowodzenia zeby go na wymyslona przez siebie dla danego czlowieka droge skierowac. Czy to jest mozliwe?

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-03 12:46

Nie wiem, czy dobrze rozumiem.
To miałby być wymyślający coś Bóg, który zmusza - czym? niepowodzeniami - kogo? bezwględnie dobrego (?) człowieka - do czego? do bycia ślepo posłusznym?
Czy raczej Bóg, który pokazuje w pełni wolnemu człowiekowi, jakie bywają konsekwencje ludzkiego, jednak niedoskonałego stawiania na swoim?

A poza tym samo ujęcie: "Bóg jest na kogoś zły" - mieści się chyba w myśleniu małego dziecka, które np. boi się, że mama jest na nie zła i go nie lubi...
Dla mnie wcale nie jest oczywiste, że Bóg ma dla każdego plan detaliczny co do minuty i się złości, gdy ktoś idzie obok.

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Marysia (94.134.89.---)
Data:   2018-12-03 15:12

Kiedyś miałam podobne dylematy dotyczące planu Boga dla mnie. Poniższy artykuł rozjaśnił wtedy moje wątpliwości. Przesyłam Ci link i życzę owocnej lektury: (klik).

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-12-03 17:19

"Bog ma dla kazdego okreslony plan - to dla mnie oczywiste".

Nie, to wcale nie jest oczywiste i jest błędem już w samym założeniu. Owszem, możesz sobie uznać, że wszystko w życiu człowieka jest zaplanowane od początku do końca. Tylko gdybyś tak twierdził, Twoje pozostawanie w Kościele katolickim byłoby chyba jakimś nieporozumieniem. Taki "określony plan" to predestynacja, protestanckie założenie, że są ludzie, którzy obojętnie jak by nie postępowali i tak trafią do Nieba i vice versa - istnieją tacy, którzy mogą starać się żyć dobrze do swoich ostatnich dni, a i tak skończą w piekle. Takie rzeczy, to nie u nas, w Kościele katolickim.

Zazębia się to z wyborem drogi życiowej, o którym piszesz. Zdrowy na ciele i umyśle człowiek, mężczyzna, jest ZDOLNY do bycia kapłanem lub mężem i ojcem. Może wybrać każdą z tych dróg, ale ostateczna decyzja należy do niego. I nie ma "kary" za "zły" wybór.

Często jest też tak, że dana osoba jest osobiście przekonana, że robi wszystko, aby oszukać samą siebie i wybiera to powołanie, w którym będzie spełniała gorzej. Potem zaś pojawiają się pretensje, że to "cierpienie", "utrapienie", albo "za ciężki krzyż". Bóg jednak nie jest w takim przypadku niczego winien. Człowiek chciał, człowiek wybrał, od tego ma wolną wolę. Ja sam zawsze powtarzam takim osobom, których niepowodzenia wynikają z ich własnych działań i decyzji, aby poszukały w domu lustra. Zobaczą w nim osobę winną ich nieszczęść. Którą całkowicie przypadkowo doskonale znają.

No i ostatnia teza, w której wyraźnie coś "zgrzyta": kierowanie ludzi przez Boga na "właściwe tory", po tym, jak dokonają już złego wyboru. Jak ustaliliśmy chwilę temu, jedynie teoretycznie złego. Jak wyobrażasz sobie, że Bóg daje znaki matce czwórki dzieci, aby porzuciła swoje życie i poszła do zakonu? Albo wyraźnie sugeruje wyświęconemu kapłanowi, że wśród jego parafianek czeka przyszła żona? To już nawet nie jest jakieś "science-fiction", to są po prostu wierutne bzdury. Wybór drogi życiowej niesie za sobą określone następstwa, mniej lub bardziej przyjemne, ale jest nieodwołalny.

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Mc (---.rev.snt.net.pl)
Data:   2018-12-04 10:07

Nie ukrywam, że chodzi o mnie - Bóg ewidentnie chce żebym był mężem i ojcem, a co gorsze - wybrał mi kandydatkę i bardzo mi się z tym swoim wyborem "naprzykrza"., problem w tym, że ja ...... tego zupełnie nie czuję. Nie byłbym w stanie powiedzieć świadomie "tak". Nie chcę tego teraz. Czuję, że utracę to co dostałem (fajną pracę, znajomych) za karę - że nie dam się poprowadzić.
Dodam ze to naprawde meczace. Dana osoba pochodzi z pewniego niewielkiego miasta w Polsce i srednio raz na tydzien dostaje telefon "Dzien dobry czy dodzwonilem sie moze do mieszkanca... (tej malej miejscowości)-a nie, to przepraszam". Ponadto spowiednik mi ostatnio powiedział zebym "dal sie poprowadzic". W zyciu nie ma przypadkow, ale jak widac jest predestynacja... Dodam, ze jestem oczywiscie zdrowy na umysle, ale troche zbyt wrazliwy :)

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-04 12:47

Nie, Mc, jesteś jednak w błędzie. Predestynacja dla katolika nie istnieje. Poczytaj na ten temat. To jest, delikatnie mówiąć, nieporozumienie światopoglądowe. Jedynym naszym "przeznaczeniem" jest zbawienie. Bóg nas w nic nie wpycha. W małżeństwo tez nie.

Nie wierzę także w to, że Bóg komuś wybiera kandydatkę na żonę lub męża i się z tym narzuca wbrew woli zainteresowanych, a nadto posługuje się ukrytą groźbą: "nie chcesz kobiety? Pracę Ci zabioręm znajomych zniechęcę, za karę".
Budujesz sobie skrzywiony obraz Boga. Mam wrażenie, że używasz hasła: "Pan Bóg i Jego przemożne decyzje" dla ukrywania własnych lęków, niepewności, wyborów itp.

Opowiastki o telefonie i "danej osobie" nie zrozumiałam.

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: refleksja (---.eaw.com.pl)
Data:   2018-12-13 18:48

Może ten artykuł, napisany przez kapłana, coś Ci wyjaśni: (klik).

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: andrzej (78.10.209.---)
Data:   2018-12-14 09:26

Witaj
Imię Boga wiele tu wyjaśnia JA JESTEM (Wj 3,14).
Bóg może wejść w ramy czasowe, ale nie jest od nich zależny. To my ludzie używamy słów "boży plan" co zakłada przestrzeń czasową od stworzenia tego planu do jego realizacji. Bóg jest dzisiaj, teraz i daje ci wolność. Teraz się rodzisz, teraz podejmujesz decyzje, teraz ponosisz ich konsekwencje, teraz umierasz, teraz cię przytula, przebacza. Nie jesteś w stanie spaprać Jego "planów", bo On jest teraz. On zna twój aktualny stan umysłu zna podjętą jutro decyzję, zna jej konsekwencje i w tym jest. Jednocześnie masz wolność w swoim postępowaniu, bo dla Niego jest teraz. Nie zaplanował cię i nie steruje jak pacynki, bo odebrałby ci wolną wolę, ale pokazuje ci Siebie na tyle na ile jesteś w stanie pojąć i jest w tobie. W twoich myślach, działaniach, zaniechaniach, sytuacji społecznej, politycznej, wszelkich uwarunkowaniach. ON JEST.
Łącz się z Jezusem przez Komunię świętą, niech odżywia każdą tkankę twojego ciała i czyń dobro tak jak to dobro rozumiesz. Daj się prowadzić to znaczy rób to co dyktuje ci serce odżywiane żywym Bogiem. A co konkretnie będziesz czynił nie ma większego znaczenia. Jeśli to będzie w łączności z Bogiem - uczyni cię szczęśliwym. To On cię tworzy i wie co jest dla ciebie najlepsze, co cię nasyci.

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2018-12-14 21:04

Bożym zamysłem było życie bez grzechu. Adam i Ewa sprzeciwili się odwiecznemu planowi, popełnili grzech. I mimo to Bóg w swej niezgłębionej miłości, został człowiekiem i odkupił całe zło świata. I to w najokrutniejszy sposób jaki można sobie wyobrazić. Wypełnił plan miłości i miłosierdzia. Ale nie zrobił tego, bo musiał, tylko chciał z miłości. No bo co może pokonać zło i grzech jak nie Miłość prawdziwa.
Bóg moze 'sprowadzac' niepowodzenia. Ale tak naprawdę to nie Bóg je sprowadza, tylko przez to, że nie obieramy tej drogi powołania, to wówczas sami pozbawiamy się tego w czym możemy się spełnić i byc szczęśliwi. O ile dobrze jest rozeznane powołanie. Bo jeżeli myślisz, że powołanie wiąże się z jakims ciężarem ponad twoje siły, to nie tędy droga. Powołanie jest zaproszeniem, które gdy odrzuci się, to Bóg się nie pogniewa. Tylko pewnie otwiera kolejne furtki i zaprasza dalej.

 Re: Czy Bog moze byc zly za niewypelnianie Jego planow?
Autor: Mc (---.rev.snt.net.pl)
Data:   2018-12-17 15:10

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wiem już wszystko.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: