logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy darować dług?
Autor: Łukasz (---.play-internet.pl)
Data:   2018-12-03 23:20

Witam. Pewna osoba pożyczyła ode mnie dość sporą sumę pieniędzy. Powiedziała że oda mi za około 2 miesiące. Minął ponad rok i dalej nie oddała. Wychowuje sama dzieci ale według mnie stać ją na oddanie długu lub byłoby by stać gdyby odkładała systematycznie. Gdy do niej napisałem w sprawie długu napisała że pamięta ale na razie nie ma. Czy powinienem w takim wypadku odpuścić jej? Gdyż według mnie to coś złego, a nie powinniśmy godzić się na zło?

 Re: Czy darować dług?
Autor: Karolina (---.tktelekom.pl)
Data:   2018-12-18 08:13

Witaj,
rozumiem trudne położenie tej kobiety, ale myślę, że przy odrobinie wysiłku mogłaby zacząć spłacać ten dług. Możecie wspólnie ustalić jaką kwotę jest ta pani w stanie miesięcznie Ci oddawać. Nie muszą to być ogromne sumy, nawet 20 czy 50 zł. I tak do czasu aż cały dług odda. Pożyczone trzeba oddawać. A w przyszłości ta pani powinna się zastanowić czy będzie w stanie oddać dług. Chociaż tyle dobrze, że nie sięga po chwilówki. Można wpaść w spiralę długu. Chrześcijanin to nie ciepłe kluchy też ma prawo się upomnieć o swoje. Tego domaga się zwyczajna sprawiedliwość i siódme przykazanie. Owocnych rozmów. Z Bogiem.

 Re: Czy darować dług?
Autor: Łukasz (---.40.249.156.threembb.co.uk)
Data:   2018-12-18 21:23

Witam. Dziękuje Karolino za radę.

 Re: Czy darować dług?
Autor: m (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2018-12-20 13:33

W Biblii jest bardzo dużo na temat finansów. Dobrze byłoby znać, co mówi Biblia na ten temat, żeby zarządzać swoimi pieniędzmi według Bożych podpowiedzi i sobie oszczędzić problemów.
Podejmij decyzję kierując się mądrością Bożą,

Najpierw przeczytaj rozdział o pożyczce, jałmużnie i poręce.
Wspomnę, co pisze o pożyczce.
Syr 29:
1 Kto jest miłosierny, pożycza bliźniemu,
a kto wspomaga go swą ręką, wypełnia przykazania.
2 Pożycz bliźniemu, gdy jest w potrzebie,
a także oddaj mu w swoim czasie;
3 dotrzymaj słowa, bądź godny jego zaufania,
a zawsze znajdziesz to, czego będziesz potrzebował.
4 Wielu uważa pożyczkę za rzecz znalezioną
i sprawia kłopot tym, którzy ich wspomogli.
5 Do czasu, zanim otrzyma, całuje jego ręce
i o bogactwach bliźniego mówi cichym głosem;
ale się ociąga, gdy przyjdzie pora zwrotu,
i oddaje w zamian słowa niezadowolenia
i na złe czasy się skarży.
6 Jeśli zaś zdoła, zwróci zaledwie połowę,
i należy uważać to za rzecz znalezioną;
a jeśli nie będzie mógł, pozbawi go pieniędzy,
uczyni go sobie bez powodu wrogiem,
odda mu przekleństwa i obelgi
i zamiast czci, zapłaci mu zelżywością.
7 Wielu się więc powstrzymuje nie z powodu złego usposobienia,
ale z obawy, by nie tracić na próżno.

Ps 37, 21 Występny pożycza, ale nie zwraca,
a sprawiedliwy lituje się i obdarza.

Mt 5, 42 Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

Łk 6, 27-36 rozdział „Miłość nieprzyjaciół”, przede wszystkim do twojej sytuacji i postawionego na forum pytania:

30 Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje.
34 Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. 35 Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. 36 Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.

Warto też wiedzieć:
Syr 8,12 Nie pożyczaj człowiekowi możniejszemu od siebie,
a jeślibyś pożyczył, uważaj to za stracone!

Prz 22, 26 Nie bądź z tych, co dają porękę,
co ręczą za [cudze] długi.
27 Jeżeli nie masz czym zapłacić,
po co mają łóżko zabrać spod ciebie?

Wydaje ci się. Ta pani mogłaby spłacać pożyczkę, ale możesz tak oceniać na podstawie pozorów /nie piszesz czy się dobrze znacie/ :
- pani może żyć na pożyczkach lub pożyczkami bieżącymi spłaca stare
- pytanie czy w ogóle zamierzała spłacić pożyczkę skoro sama nie wystąpiła o przesunięcie terminu spłaty.

Na forum jest podobny temat – poczytaj wątek: "Czy bezwzględnie egzekwować długi?" (klik).

Pozdrawiam

 Re: Czy darować dług?
Autor: henryk (---.zabrze.vectranet.pl)
Data:   2019-11-15 23:07

- Jeśli to osoba biedna, która pożyczyła na chleb, to daruj jej.
- Jeśli to osoba wyrachowana, niech odda w całości. Żeby miała nauczkę, że tak nie można.
Poza tym darując jej dług staniesz się współwinna, że tak można.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: