logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Do kiedy trwają święta Bożego Narodzenia?
Autor: Lea (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-12-29 07:51

1. Do kiedy trwają święta Bożego Narodzenia? (Chodzi mi głównie o spowiedź w okresie Bożego Narodzenia)?

2. Czy istnieje coś takiego jak Oktawa Bożego Narodzenia?

 Re: Do kiedy trwają święta Bożego Narodzenia?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-12-29 13:32

1. Nie istnieje żaden przepis nakazujący spowiedź w okresie Bożego Narodzenia.

2. Święta Bożego Narodzenia, w liczbie mnogiej, to raczej pojęcie potoczne. Mamy w liturgii jeden dzień - 25 XII - i to jest uroczystość Bożego Narodzenia, a dokładniej: uroczystość Narodzenia Pańskiego. 26 XII, to potocznie: drugie święto (Bożego Narodzenia), ale w kalendarzu Kościoła to już jest święto św. Szczepana męczennika.

3. Tak, istnieje oktawa Bożego Narodzenia. Skończy się 1 stycznia.

 Re: Do kiedy trwają święta Bożego Narodzenia?
Autor: B. (---.191.92.125.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-01-07 23:45

"Minimum" ustalone zostało w Przykazaniach kościelnych:

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

https://archibial.pl/wiadomosci/1039-nowa-wersja-przykazan-koscielnych/

To jest takie "minimum". Jednak Pan Bóg pragnie, abyśmy kochali Go całym sercem, całym umysłem, całą mocą, gorąco:

28 "Zbliżył się także jeden z uczonych w Piśmie, który im się przysłuchiwał, gdy rozprawiali ze sobą. Widząc, że Jezus dobrze im odpowiedział, zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?» 29 Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. 30 Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą". Mk 12

Kto tak stara się Boga kochać, będzie pragnął cały czas żyć w łasce uświęcającej :)

(14) "Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego: (15) Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! (16) A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust". Ap 3

Bóg nie pragnie więc "letniości", ale miłości gorącej.
Dobrze więc, że myślisz o spowiedzi także w okresie Bożego Narodzenia. Po to Kościół organizuje rekolekcje przed świętami, aby poruszyć nasze serca i nakłonić je do pojednania się z Jezusem w spowiedzi.
Skoro teraz nie ma terminu obowiązkowego, to można iść do spowiedzi zaraz po tym, jak znajdziesz czas na dobry rachunek sumienia, nawet np. jutro, tak z tęsknoty i miłości :).
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Do kiedy trwają święta Bożego Narodzenia?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-01-09 03:46

Napisałaś o świętach Bożego Narodzenia i okresie Bożego Narodzenia, nie jestem więc pewna, o co dokładnie Ci chodzi :)

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia kończy się w Święto Chrztu Pańskiego, które przypada zawsze w niedzielę, dlatego nazywane jest także Niedzielą Chrztu Pańskiego. W bieżącym roku, 2019, ostatnim dniem liturgicznego okresu Bożego Narodzenia jest sobota 12 stycznia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: