logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Który święty zadał to pytanie?
Autor: Patrycja (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2019-02-24 06:25

Bardzo prosze o pomoc w znalezieniu histori która kiedyś gdzieś przeczytałam ale niestety nie moge znaleźć. Któryś ze świętych rozmawiał z szatanem i zapytał go ile ludzi wiedzących było na Mszy Św. w kościele na co ten odpowiedział ze tylko tezy. Moze ktoś wie ktory święty o to pytał. Dziękuje

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-02-24 14:09

Coś w przytoczonej rozmowie "nie trzyma się kupy". Albo piszesz niechlujnie: co znaczy WIEDZĄCYCH i TEZY? Wydaje mi się, że i "wujek google" nie może zrozumieć.
Pozdrawiam

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-02-24 15:18

Pewnie pierwsze słowo to 'wierzących' a drugie 'trzy'. d i r jest przy e na klawiaturze.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-02-24 20:19

G_JP - A oko jest przy nosie i co z tego wynika? Moja polonistka zakreśliła by to na czerwono.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-02-24 21:15

Nie należy dłubać palcami ani w nosie, ani w oku — pierwsze nie jest kulturalne, a drugie nie jest bezpieczne, natomiast klawisze klawiatury jak najbardziej służą do stukania w nie palcami, zatem jasne jest, że klawisze mogą się pomylić :) Ja tylko zgaduję :)

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-02-24 21:42

Cóż, moja polonistka zakreśliłaby "zakreśliła by", bo to się pisze łącznie. Ale fakt, że jest niedbale napisane. Historia dziwna - święty oczekiwał prawdy od Złego?

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2019-02-25 09:51

P. Gosiu - dzięki za zwrócenie uwagi ale mam okoliczność łagodzącą, maturę zdawałem w 1961 roku, a z zawodu jestem chemikiem. Ksiądz moderator może poświadczyć.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Maja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-02-25 21:35

Ale jesteście zabawni 😀 uwielbiam takie polemiki.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Michał (89.174.81.---)
Data:   2019-02-26 11:38

Pamiętam wypowiedź ks. Piotra Glasa. Mówił on o przeprowadzonym przez siebie egzorcyzmie (o ile dobrze pamiętam), gdy demon nie ujawniał się w trakcie uczęszczania opętanej osoby na Mszę Św. ani w trakcie przyjmowania Eucharystii. Wg zlego ducha było to spowodowane obecnoscia w kościele tylko 3 wierzących osob. Jako komentarz ks. Glas powiedział, że zastanawia się czy wśród tych trzech osób był ksiądz odprawiający Mszę.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2019-02-26 12:03

W mojej opinii to trudne do przyjęcia, by szatan prowadził wiarygodną statystykę wierzących. Rozum mi podpowiada, że mógłby ją zaniżać, albo kręcić w zeznaniach.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Michał (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2019-02-26 19:21

Chyba znalazłem coś. Znalazłem artykuł chyba o tym co pytasz Patrycjo, w języku angielskim, w jakimś starodawnym czasopiśmie, magazynie, czy miesięczniku wydawanym już w latach 20-tych XX wieku. Czasopismo nazywa się: "The King's Business - The Bible Family Magazine".

Znalazłem numer 5 z roku 1963 (chyba z maja). Wzmianka o tym jest na stronie 17.

Na stronie 17 jest napisane:

"Before one of the others had turned back, the witch doctor had seen a vision and told of overhearing a conversation between Satan and Jesus. Satan claimed that these three believers were all that would come to Jesus. *All the rest are under my power, are my property, and they work on my land. And these three I am going to strike dead with lightning*, Satan is said to have told Jesus”

Więcej, całość tego zeskanowanego magazynu tutaj: https://online.flippingbook.com/view/738799/16/

Pozdrawiam, mam nadzieję, że to to. Szukałem w języku angielskim wpisując słowa: "three believers", "satan". Często tak szukam najpierw po angielsku różnych rzeczy, bo więcej jest po angielsku wyników - czasem. To niezła metoda, polecam. Może dalej Cię to naprowadzi jakoś do polskich stron o tym. Ciekawy jestem. Powodzenia.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-02-26 20:10

Zasięganie wiedzy o osobach trzecich u złego ducha jest nonsensem. Nie jest on (zły) ani autorytetem, ani źródłem prawdy, ani źródłem poznania świata. Tego typu zachowania - szukanie wiedzy u diabła - są opisywane jako nadużycia (także nadużycia ze strony egzorcystów, którzy na dodatek dzielą się tą wiedzą). Nie mam czasu szukać wypowiedzi (autorytetów) ganiących szukanie wiedzy u Szatana, ale jestem pewna, że je czytałam.
Przywołane (na odpowiedzialność przywołującego) zastanowienia ks. Glasa (ocena wiary czyjejkolwiek, z celebransem na czele) i publiczne opowieści o treściach zw. z egzorcyzmami budzą mój głęboki opór.
Bóg jest stanowczo ciekawszy niż Szatan i jest źrodłem prawdy.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-02-26 21:34

Jeśli już jesteśmy przy okazji tego tematu przy zawiłościach polszczyzny (która nie jest dla mnie łatwa, choć ojczysta), to czy nie piszemy wielką literą "Zły", analogicznie jak "Szatan"? Osobiście razi mnie ta wielka litera ze względu na charakter tej osoby, ale zasady są zasadami. Hanno, Ty jesteś chyba specjalistką?
Ks. Grzegorz Strzelczyk się kiedyś wypowiadał na temat poszukiwania wiedzy u Szatana.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-02-26 22:14

"Egzorcysta, który wdaje się w rozmowy z diabłem, staje na granicy posłuszeństwa Kościołowi. A bywa też gorzej: te diabelskie wyznania są spisywane i kolportowane we wspólnotach, jako źródło prawdziwego proroctwa. Oczywiście jeżeli osoba opętana coś mówi, to nie jest wina egzorcysty. Ale już odpowiedzialnością egzorcysty jest to, co dalej z tym robi. A już na pewno naruszeniem normy kanonicznej jest opowiadanie o tym, co się dzieje w trakcie egzorcyzmu. To też jest jasno w rytuale zakazane. "
https://www.gosc.pl/doc/4706614.Ks-Strzelczyk-Diabel-jako-zrodlo-teologiczne-Nigdy/2
Tekst oznaczony jako przejęty z KAI.

"Nie przewidziano żadnych form dialogu ze złym duchem.
Egzorcyście powinny towarzyszyć odpowiednio przygotowane osoby, wspierające go modlitwą. Służy to również bezpieczeństwu i uniknięciu oskarżeń. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do zachowania tajemnicy."
https://www.gosc.pl/doc/4523646.Egzorcyzmy-Czym-sa-kto-i-jak-moze-je-sprawowac

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-02-26 22:23

Do Gosi
Jak piszemy? To trudne, bo zależy, czy mamy na myśli nazwę własną (jednostkową) - wtedy trzeba pisać wielką literą (Szatan, Mefistofeles, Zły). Jeśli zaś w użyciu pospolitym, jakiś tam diabeł i zły duch, także: "zejdź mi z oczu, szatanie" - to małą. Wygodne to nie jest, przynajmniej dla mnie, bo nie zawsze wiem, czy mam do czynienia z nazwą jednostkową.

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-02-27 02:20

Magazyn wyszukany przez Michała nie jest nawet pismem katolickim. Nie brałabym go w ogóle pod uwagę. Jak się coś w sieci znajduje, to jeszcze przydałoby się sprawdzić, czy jest to wiarygodne źródło.

Ks. Glas pełnił posługę egzorcysty w Anglii. A jak to się wszystko zaczęło, najlepiej dowiedzieć się z pierwszej ręki (klik), ponieważ w sieci pojawiły się różne zarzuty pod jego adresem. Nawet jeśli ks. Glas popełnił w tej dziedzinie jakieś błędy, do czego się zresztą przyznaje, to przydałoby się pamiętać, że był on nie tylko "pionierem", ale że był też skuteczny. I poświęcił kawał życia naprawdę ciężkiej walce na "froncie" (bezpośrednio z szatanem). Dopiero na bazie doświadczeń kapłanów jemu podobnych, czyli egzorcystów, oraz w oparciu o reakcje wiernych (nie zawsze prawidłowe, niestety) powstają za biurkami różne wytyczne oraz opinie. A te ostatnie czasem nie w pełni pokrywają się z doświadczeniami samych egzorcystów (klik).

 Re: Który święty zadał to pytanie?
Autor: patrycja (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2019-03-07 19:20

Bardzo dziekuje wszystkim za Wasz czas i pozytywne komentarze. Przepraszam za niechlujne pisanie. Wynikalo z pisania przez telefon co nie za bardzo mi wychodzi. Wiem ze wspominal o tym ks. Piotr Glass ale slyszalam o tym wczesniej i nie moglam znalezc.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: