logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Od czego zależy, czy jest czytany list pasterski?
Autor: B2 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-03-03 14:21

Od czego zależy to czy w danym kościele danej niedzieli czytany jest list Episkopatu Polski, Papieża, jakiegoś biskupa? Kiedyś myślałam, że jeśli na Mszy, na której jestem, czytany jest jakiś list to jest on czytany we wszystkich kościołach katolickich w Polsce (pomijając oczywiście np. list biskupa danej diecezji skierowany tylko do niej), ale tak nie jest. Chociażby dziś, gdy rozpoczyna się Tydzień modlitw o trzeźwość narodu w jednym kościele czytany jest list biskupa Bronakowskiego a w innym nie. Czy to proboszcz parafii decyduje o tym kiedy (np. czy zamiast homilii, czy dopiero na zakończenie Mszy) i czy w ogóle czytany będzie jakiś list?

 Re: Od czego zależy, czy jest czytany list pasterski?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2019-03-08 20:41

To skomplikowane :) Czasem episkopat zarządza, czasem papież zarządza, czasem biskup w danej diecezji zarządza czasem proboszcz zarządza czy ten konkretny list ma być przeczytany, czy może być przeczytany. Niektóre listy są do przeczytania obowiązkowego, a niektóre są dowolne. Oczywiście są sytuacje wyjątkowe, kiedy proboszcz z ważnego powodu - np rekolekcje w parafii - decyduje się nie czytać listu obowiązkowego. Są też sytuacje nazwijmy to losowe - proboszcz zapomni, zakrystianka nie przygotuje, ksiądz odprawiający mszę zapomni itd.

 Re: Od czego zależy, czy jest czytany list pasterski?
Autor: B2 (---.centertel.pl)
Data:   2019-03-13 16:51

Dziękuję :)
Mam porównanie skrajności, bo z dwóch parafii, w których często bywam, w jednej co chwilę czytane są chyba wszelkie możliwe listy, w innej natomiast są czytane sporadycznie i to czasem tylko w streszczeniu na końcu Mszy. Ta druga opcja jakoś bardziej mi się podoba :)

 Re: Od czego zależy, czy jest czytany list pasterski?
Autor: Iwona (---.centertel.pl)
Data:   2019-03-19 22:03

U nas kiedyś ksiądz powiedział, że list biskupa jest wywieszony na tablicy ogłoszeń i kto ma ochotę, to gorąco zachęca do przeczytania. Bardzo mi się to spodobało. Nikt nie stał pod tablicą... :)

 Re: Od czego zależy, czy jest czytany list pasterski?
Autor: Mimi (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-03-20 23:00

Nigdy list nie powinien zastępować homilii. Liturgia nie przewiduje czegoś takiego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: