logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy dobrze odprawiam pierwszy piątek miesiąca?
Autor: liza (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-03-08 20:22

Od lat staram się uczestniczyć we Mszy Świętej na I piątek miesiąca. Nie liczyłam i nie odkładałam w pamięci po 9, tak jak wskazywał Pan Jezus. Słyszałam kiedyś chwalenie się starszego pana, ile on już ma w życiu odprawionych pierwszych piątków, zebranych i policzonych po 9.
Teraz trochę mnie to zaniepokoiło, bo wysłuchawszy kazania kapłana, który mocno podkreślał, że ten dzień to szczególny czas modlitwy wynagradzającej. Teraz myślę z niepokojem, czy zawsze pamiętałam o tym. A jeśli, nie, czy to znaczy, że te wszystkie pierwsze piątki są są źle odprawione i są nieważne? Myślę o kolejnych, by teraz je odprawiać, prawidłowo. Czy mi to wyjdzie, nie wiem, bo akurat mam problemy ze zdrowiem.

 Re: Czy dobrze odprawiam pierwszy piątek miesiąca?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2019-03-09 19:40

Pan Jezus nie zalecał żadnego liczenia ani odkładania w pamięci po 9. On skierował do (uwaga!) czcicieli Boskiego Serca szereg obietnic. Owszem, pojawia się w ostatniej z nich ta liczba 9, ale to sprawa drugorzędna. Bo prawdziwi czciciele Jego Serca nie kierują się własną korzyścią, tyko miłością do Niego. Nie przystępują do odprawiania pierwszych piątków interesownie, nie mają więc potrzeby zliczania, by mieć ich 9 lub kilka razy po 9 (kilka polis na życie wieczne?).

Jeśli nigdy nie byłaś czcicielką Boskiego Serca Zbawiciela (a to wie On i Ty), to - moim zdaniem - Jego obietnice Cię po prostu nie dotyczą. Ale to nie znaczy, że Komunie św. przyjęte przez Ciebie w pierwsze piątki są nieważne. Zjednoczyłaś się przecież z Chrystusem. A jeśli czciłaś Jego Boskie Serce po swojemu, bez tego wynagradzania, o którym nie wiedziałaś, to na pewno postąpiłaś lepiej, niż gdybyś próbowała "wynagradzać", mając na celu głównie swoją korzyść.



Właściwe rozumienie istoty obietnic Jezusa przekazanych św. Małgorzacie Marii, a przede wszystkim sens prawdziwego nabożeństwa i kultu Bożego Serca wyjaśnił w piękny i precyzyjny sposób Pius XII w encyklice Haurietis aquas. To miłość Boża staje w centrum kultu Serca Jezusowego, nie zaś prywatna korzyść posiłkowana przez pragnienie zadośćuczynienia warunkom określonym w obietnicach Boskiego Zbawiciela. „Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że wierni oddając hołd Najświętszemu Sercu Jezusa czynią zadość, z całą pewnością, najpoważniejszemu obowiązkowi, jakim jest służenie Bogu, oddając równocześnie Stwórcy i Odkupicielowi siebie samych wraz ze wszystkim, co posiadają, a więc swoje najgłębsze uczucia i czyny. W ten sposób spełniają posłusznie przykazanie Boże: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją siłą» (Mk 12,30; Mt 22,37).

Dzięki temu nabierają pewności, że do oddania czci Bogu skłania ich nie korzyść prywatna, mająca na oku ciało lub duszę, albo życie doczesne czy wieczne, lecz sam Bóg, któremu pragną służyć poprzez akty miłości, uwielbienia i dziękczynienia. Gdyby było inaczej, kult Najświętszego Serca Jezusowego nie zgadzałby się z istotną właściwością religii chrześcijańskiej, ponieważ człowiek nie czciłby na pierwszym miejscu miłości Bożej. Dlatego nie bez słuszności zarzuca się miłość własną i zbytnią troskę o siebie tym wszystkim, którzy ów najszlachetniejszy rodzaj pobożności fałszywie rozumieją i niewłaściwie praktykują.

Niechże więc wszyscy będą przekonani, że w kulcie oddawanym Najświętszemu Sercu Jezusa nie są najważniejsze zewnętrzne przejawy pobożności, a znaczenie tego kultu nie wiąże się wyłącznie z określonymi dobrami, które Chrystus prywatnie obiecał. Obietnice te zostały dane w tym celu, by ludzie spełniając swoje zasadnicze obowiązki religijne, jakimi są miłość i zadośćuczynienie, odnieśli przez to jak największe korzyści duchowe”.


Źródło: http://www.profeto.pl/obietnice-serca-jezusowego-2

 Re: Czy dobrze odprawiam pierwszy piątek miesiąca?
Autor: liza (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2019-03-09 20:39

Dziękuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: