logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w tej sytuacji dochodzi do Przeistoczenia?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-03 18:32

Dzisiaj media podały informację, że podczas Mszy koncelebrowanej między innymi przez arcybiskupa Malty Charlesa Sciclunę doszło do pomyłki zakrystianina, który zamiast wina nalał whisky. Arcybiskup zorientował się w pomyłce, gdy skosztował łyk z kielicha. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji dochodzi do Przeistoczenia? Przypuszczam, że ponieważ to nie jest wino to nie dochodzi do przemiany w Krew Chrystusa, ale czy doszło do przemiany chleba w Ciało Chrystusa?

 Re: Czy w tej sytuacji dochodzi do Przeistoczenia?
Autor: Marek (---.global.tygrys.net)
Data:   2019-04-04 15:09

Nie.
Zresztą to nie jest tak, że jedno to ciało, a drugie to krew. "Ciało i krew" to idiom oznaczający całego człowieka.
Trochę o tym napisał bp Andrzej Siemieniewski: (klik).

 Re: Czy w tej sytuacji dochodzi do Przeistoczenia?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-05 22:35

Myślę, że stwierdzenie: Zresztą to nie jest tak, że jedno to ciało, a drugie to krew. "Ciało i krew" to idiom oznaczający całego człowieka. nie dotyczy Przeistoczenia. Jeśli by dotyczyło to chyba nie byłoby to rozumienie zgodne z nauką katolicką. Nie będę tu tego tematu roztrząsał (z tego, co wiem forum działa na zasadzie pytanie-odpowiedź, a nie jest tu miejsce na dyskusje). Zamiast tego podam przykład z Summy Teologicznej św. Tomasza z Akwinu (można ja znaleźć np. tutaj: http://zwola-old.karmelicibosi.pl/p/z/formacja/summa/summa_28.pdf)
W zagadnieniu 78, artykuł 6 św. Tomasz pisze, że naprzód dochodzi do przemiany chleba w Ciało Chrystusa, a dopiero potem wina w Krew Chrystusa. Autor pisze, że konsekracja chleba i wina następuje po sobie, nie w jednym momencie. Jednak w stosownym fragmencie Summy Teologicznej nie znalazłem wyjaśnienia, co się stanie, jeśli omyłkowo zamiast wina znajdzie się coś zdecydowanie innego. Święty Tomasz dopuszcza jedynie stosowanie wina lub moszczu, natomiast nie wyjaśnia, co się stanie w razie pomyłkowego nalania innego napoju, nad którym zostaną wypowiedziane słowa konsekracji. Dlatego jeśli ktoś mógłby mnie oświecić w tym temacie to prosiłbym o wyjaśnienie.

 Re: Czy w tej sytuacji dochodzi do Przeistoczenia?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-04-05 23:43

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny-r2005-t48-n3_4/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny-r2005-t48-n3_4-s35-51/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny-r2005-t48-n3_4-s35-51.pdf

Z tego tekstu wynika, o ile rozumiem, że chleb został konsekrowany. Whisky należało wylać, przynieść na ołtarz wino i wodę i powtórzyć - nad właściwą materią (wino z odrobiną wody), w tej samej mszy - slowa konsekracji wina.
W artykule jest przykład z wodą (niewłaściwą materią) : "Natomiast konsekracja samej wody powoduje oczywiście jej nieważność. W takim przypadku należy wodę wylać, kielich napełnić winem z w odą i wypowiedzieć ponownie słowa konsekracyjne kielicha, bez powtórnego konsekrowania chleba".

 Re: Czy w tej sytuacji dochodzi do Przeistoczenia?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-06 15:26

Dziękuję za rzeczową odpowiedź - to chyba wszystko wyjaśniło.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: