logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-14 20:38

Witam,
Mam takie pytanie: Czy pokarmy takie, jak chipsy o smaku bekonu można spożywać w piątek? One zawierają bardzo niewielką domieszkę bekonu (o ile w ogóle ją zawierają), a przecież np. smalec zawierający znacznie więcej "elementów mięsnych" jest potrawą postną.
Co do smalcu mam też pytanie. Jest on na pewno dopuszczalny w poście (miałem okazję jeść go do chleba u Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie w dzień postu ścisłego nie podawano nawet masła czy margaryny, ale zamiast tego był właśnie smalec ze skwarkami). Tak że normalny smalec ze skwarkami można jeść w piątek, a nawet jest uważany za bardziej "postny", niż masło. Natomiast u mnie w sklepie jest dostępny własnej roboty "smalec z mięsem i cebulką". Wygląda jak zwykły smalec ze skwarkami, ale w nazwie ma "mięso". Czy coś takiego można jeść w piątek?

 Re: Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-15 20:11

Tomaszu, zacznijmy od zdefiniowania czym jest post:

za SJP «powstrzymanie się od jakichś przyjemności z różnych powodów»
Nie bez przyczyny podałam to ogólne określenie na początku. To pierwszy stopień wtajemniczenia w istotę postu.

https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,3376,dlaczego-katolicy-nie-moga-jesc-miesa-w-piatki-wielkiego-postu.html
Drugi stopień wtajemniczenia w istotę postu.

https://www.deon.pl/161/art,1936,skuteczny-sposob-na-wypalenie.html
Trzeci stopień wtajemniczenia w istotę postu.

Jak dojrzejesz do drugiego stopnia to nie będziesz zadawał pytanie o smalec i chipsy. Idąc Twoim tokiem myślenia, można analizować czy w gastronomii aby na pewno dokładnie wymyto patelnię po smażeniu mięsa, przed smażeniem ryby. Nie o to chodzi w zachowaniu postu.

 Re: Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-15 20:59

Mięso to mięso. Gdy potrawa (smalec) ma w sobie mięsne skwarki, to nie jem tego w piątek. Zresztą smalcu bym też nie zjadła, chyba że na gościnie i nie byłoby nic innego do wyboru.
Zasada co do mięsa jest prosta. Nie szukaj dziur w zasadach czy substytutów zakazanych rzeczy (czipsy "o smaku bekonowym", nawet "tylko" chemicznym są takim substytutem - niby nie mięso, a czujesz się po ich, jakbyś bekon zjadł; to też bardzo niezdrowe jedzenie - a mamy nakazane szanować i dbać o swoje ciało - przykazanie piąte).
Zastanów się raczej, czym dla ciebie jest post, wyrzeczenie i dla czego (Kogo) chcesz go podjąć. Ja np. najbardziej uwielbiam słodycze i w piątki staram się ich unikać. Dla mnie to trudniejsze, niż nie zjeść mięsa (którego i tak w piątek nie jem, gdyż poszczę z miłości do Jezusa, który cierpiał za mnie na krzyżu).

 Re: Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2019-04-15 21:00

Chipsów o smaku bekonu w ogóle nie można jeść, bo są okropnie niezdrowe!
W relacji z Bogiem nie chodzi o skwarki. Naprawdę...

 Re: Chipsy o smaku bekonu, smalec ze skwarkami.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-04-15 21:15

Ale po co tak kombinować i zastanawiać się, czy dany produkt zawiera mięso, jego domieszkę, czy też jedynie aromat, a co za tym idzie, czy jest dopuszczalny w piątki? W ten jeden dzień naprawdę możesz zjeść coś innego, na przykład rybę, jakiś makaron z bezmięsnym sosem albo (co bardzo polecam) smażony ser typu camembert z frytkami i żurawiną. Możesz też co tydzień wyjeżdżać za granicę do kraju, gdzie piątkowa wstrzemięźliwość nie obowiązuje. Choć ja osobiście będąc właśnie w takiej sytuacji też zdołałem wytrwać, bo jestem Polakiem i jestem z tego bardzo dumny, a co za tym idzie, jeśli gdzieś wyjeżdżam, moje przekonania jadą razem ze mną. Dasz radę. To tylko 24 godziny raz w tygodniu. 1440 minut, albo 86 400 sekund.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: