logo
Sobota, 08 sierpnia 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-14 21:26

Zastanowiło mnie określenie z modlitwy do św. Michała Archanioła: "a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła". Co to są za "inne duchy złe"? Wydawało mi się, że szatan to określenie upadłego anioła, czyli złego ducha. Tymczasem w tej modlitwie szatan jest czymś różnym od innych złych duchów. Czy wśród tych złych duchów są takie rzeczy, jak np. duch zniechęcenia czy duch zazdrości rozumiany jako nastrój, który może opanować człowieka? Albo duch rywalizacji, który może dodawać sił zawodnikom w sporcie (trudno mi powiedzieć, czy duch rywalizacji to dobry duch, czy zły)?

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Monia (---.wist.com.pl)
Data:   2019-04-15 10:06

Szatan był jednym z wielu upadłych aniołów. Biblia wymienia kilka z nich, Belzebuba, Lewiatana, Lilit, Lucyfer jest chyba tożsamy z Szatanem. Cała piekielna hierarchia jest podobna do hierarchii anielskiej tyle że jest na wskroś zła i nienawistna. Duch zazdrości? Duch rywalizacji? Są to emocje, zazwyczaj ludzkie emocje które z natury są neutralne, ani dobre, ani złe. Natomiast to co z nimi robimy i jak je przeżywamy może być dobre albo złe, ale to już w dużej mierze zależy od nas. Dobre przeżywanie rywalizacji może pomóc w sukcesie, ale ta sama emocja może popchnąć zawodnika do tego żeby grać nieczysto. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do mieszania wpływów diabelskich ze zwykłymi, ludzkimi emocjami czy uczuciami. Dodatkowo Szatan nie zna naszych myśli. Nasze myśli zna jedynie Pan Bóg. Należy wspomnieć że Szatan i inne złe duchy są bytami osobowymi, z inteligencją znacznie przewyższającą ludzką i wolną wolą stąd mogą się domyślać tego co czujemy i stosownie do tego podsuwać pokusy. Ale naszych myśli i uczuć nigdy wprost nie znają. Szatan to nie jest jakieś enigmatyczne zło czy emocja typu zazdrość, rywalizacja. Jeśli zwracamy się w modlitwie o pomoc do św. Michała Archanioła czy to prosimy Boga o unicestwienie tego osobowego zła które najbardziej ze wszystkiego nienawidzi Boga i człowieka. Szatan i inne duchy złe to określenie osobowego zła.

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-04-15 11:59

Mamy problem z pisownią. Wbrew pozorom od ortografii zależy bardzo wiele, a my zbyt często ją lekceważymy. I potem mamy problemy z rozumieniem tekstów.

Otóż Szatan to imię własne konkretnego złego ducha. Powinno być zapisane w tym kontekście wielką literą. Dla spokoju sumienia posprawdzałam wersje obcojęzyczne, z łacińską na czele - i tam tak jest. Prosimy więc w modlitwie o pokonanie Szatana i innych złych duchów (nie wymieniając ich imion) . Tak jak zapraszamy na urodziny Tomasza i jego kolegów (nie wymieniając ich imion).

Oprócz tego jest słowo "szatan" w sensie uogólnionym: zły duch. Wtedy małą literą. Ktoś zaniedbał ortografię w modlitwie, pisze się tam często małą literą i wychodzi masło maślane: złego ducha (szatana) i inne duchy złe...

Wersja włoska i łacińska, jako dowody :)

Versione in italiano: San Michele Arcangelo, difendici nella battaglia, contro la malvagità e le insidie del diavolo sii nostro aiuto. Ti preghiamo supplici: che il Signore lo comandi! E tu, principe delle milizie celesti, con la potenza che ti viene da Dio, ricaccia nell’inferno S a t a n a e gli altri spiriti maligni, che si aggirano per il mondo a perdizione delle anime.

Versione Latina: Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae caelestis, S a t a n a m aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-04-16 15:04

"Szatan był jednym z wielu upadłych aniołów. Biblia wymienia kilka z nich, Belzebuba, Lewiatana, Lilit, Lucyfer jest chyba tożsamy z Szatanem. "

Zabrakło mi prośby moderacji, by powołując się na Biblię, podać namiary. Zatem dla siebie poproszę.

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Monia (---.wist.com.pl)
Data:   2019-04-16 15:24

Belzebub: 2 Krl 1,2-16, Mt 12,24-27; Mk 3,22-26; Łk 11,15-19, Lewiatan: Księga Hioba (3,8; 41, 1.12), dwukrotnie w Księdze Psalmów (74,14; 104,26) i raz w Księdze Izajasza (27,1), Lilit: Iz 34, 14, Lucyfer (Jaśniejący): Iz 14, 12-15

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-04-23 20:22

Dziękuję za odpowiedzi. Czyli "Szatan" (pisany wielką literą) to Lucyfer, przywódca złych duchów, a inne złe duchy, o strącenie których do piekła prosimy św. Michała Archanioła to "szatani" pisani małą literą. Jednak wszystkie złe duchy mają osobowość. Tak?
Jeszcze tak myślę: Czy gdyby ta modlitwa została wysłuchana (to znaczy gdyby rzeczywiście św. Michał mocą Bożą strącił do piekła wszystkie złe duchy) to na Ziemi nie byłoby już grzechu, bo nikt by ludzi nie kusił? Czy raczej ludzie grzeszyliby sami z siebie?

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-05-03 12:53

Hi 41,1 Oto zawiedzie twoja nadzieja, bo już sam jego widok powala. 41,12 Dym wydobywa się z nozdrzy jak z kotła pełnego wrzątku.
Nie słowa Lewiatan. Za to jest w Hi 40,25: "Czy krokodyla (hebr. lewiatana) chwycisz na wędkę lub sznurem wyciągniesz mu język".
Mówimy o demonie czy krokodylu? A może o zwierzęciu morskim?
Psalm 104,26 "Tamtędy wędrują okręty, i Lewiatan, którego stworzyłeś na to, aby w nim igrał".

 Re: Co to są 'inne duchy złe'?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-05-03 17:30

Na taki artykuł trafiłam po sąsiedzku o Szatanie https://egzorcyzmy.katolik.pl/szatan-w-biblii/ i o Lilith https://egzorcyzmy.katolik.pl/skad-mit-lilith/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: