logo
Czwartek, 20 czerwca 2019
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Sakrament pokuty: przed czy po zrozumieniu grzechu?
Autor: ukasz (---.146.168.102.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-04-19 12:57

wita Wielkanocne ju si zaczy, a ja mam dylemat dotyczcy powrotu do Kocioa, ostatnio byem 1.5 roku temu, zastanawiam si czy zacz od sakramentu pokuty i pojednania jednak nie jestem chyba na niego gotowy, poniewa znajduje si w sytuacji w ktrej nie auj nie ktrych grzechw bo najzwyczajniej nie uwaam ich za co zego, nie chodzi tu o grzechy nieczystoci, ktre za co zego uwaam, i tu moje pytanie:
Czy powinienem zacz od tego e w wita bd uczestniczy w uroczystociach kocielnych, zaczn si modli i czyta pismo wite i to pozwoli mi zbliy si do Pana Boga i wtedy zrozumie grzechy i dopiero przystapic do sakramentu pokuty,
czy odwrotnie pomimo wtpliwoci i niepenego alu za grzechy zaczac od sakramentu pokuty dzisiaj w Wielki Pitek?

Re: Sakramant pokuty: przed czy po zrozumieniu grzechu?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-19 15:24

Myl, e lepiej byoby odoy t spowied na czas tu po Wielkanocy. Dzi (Wielki Pitek) s dugie kolejki i popiech. By moe przydaaby Ci si nieco dusza spowied lub wczeniejsza rozmowa z mdrym ksidzem o alu za grzechy i o tym, jak mgby bardziej zbliy si do Boga.

Re: Sakramant pokuty: przed czy po zrozumieniu grzechu?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-04-19 16:52

Jest Wielki Pitek i obchody Wielkanocy jeszcze si nie zaczy. Rozpoczynaj si one w Niedziel Zmartwychwstania i trwaj do niedzieli Zesania Ducha witego. Zastanawiasz si, czy zacz od spowiedzi, skoro dawno nie bye w kociele i nie korzystae z sakramentw? To dobra droga, ale dlaczego chcesz zwleka z tym tak dugo? Rachunek sumienia, nawet taki „dobry”, to jedno, moe dwa popoudnia. Tu nie chodzi o jakie przeszukiwanie przepastnych kartotek aby dowiedzie si, co masz powiedzie przy kratkach konfesjonau, tylko o to, eby Ty przypomnia sobie, ktre z Twoich czynw powinny by wtedy wyznane. Nie dajesz rady sam-signij do ksieczki do naboestwa(tylko nie mw, e zgubie), albo poszukaj w Internecie-rwnie tam s dostpne pytania, ktre pomagaj w trakcie „analizowania” swojego sumienia. Kolejna sprawa: czy dla Ciebie grzechy to jedynie czyny zwizane z nieczystoci? Zgrzeszy mona praktycznie wszystkim i wszdzie, jeli zachodz ku temu okolicznoci, a Ty uwaasz, e w trakcie spowiedzi nie miaby do powiedzenia nic lub prawie nic.
Jeli za chodzi o al za grzechy, to mam wraenie, e podchodzisz do tego na zasadzie „albo doskonay, albo aden”. To nie jest dobra droga, bo s ludzie, ktrzy nigdy nie rozbudz w sobie doskonaego alu za grzechy. Jeste pewien, e do nich nie naleysz? Bo al doskonay rodzi si z mioci do Pana Jezusa, ktremu sprawiasz bl poprzez swoje grzechy. Jeste pewien, e w Twoim przypadku ta mio jest dostatecznie rozwinita, skoro nie uczestniczye w Eucharystii przez ptora roku, o czym sam wspominasz? Bo ja miabym wtpliwoci. Niemniej jednak, al niedoskonay wystarcza do efektywnego skorzystania z sakramentu pokuty, czyli do uzyskania rozgrzeszenia, o ile nie zachodz inne przeszkody. Dlatego te uwaam, e nie powiniene czeka, tylko zrobi rachunek sumienia i uda si do spowiedzi. Sdz, e jakiego kapana znalazby nawet jutro, jeli nie w konfesjonale, to z pewnoci w samym kociele. Dla chccego nic trudnego, jak mwi.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: